Kwietne łąki w mieście. Przykład z Nowej Soli
Od jesieni trwały prace za budynkiem Nadleśnictwa Nowa Sól przy ul. Ciepielowskiej, które pozwoliły przygotować łąkę kwietną. Zajął się tym Bronisław Wartecki, inżynier nadzoru, z pasji miłośnik przyrody i pszczelarz.
– Łąki kwietne są bardzo ważne dla dobrostanu owadów zapylających szczególnie dziko żyjących – podkreśla B. Wartecki. – Są też ważne w kontekście zubożenia naszego środowiska i bardzo dużej mody na zakładanie permanentnie wykaszanych trawników.
Okazuje się, że łąka kwietna jest łatwiejsza w utrzymaniu, a przynosi mnóstwo korzyści. – Mamy w przyrodzie nie tylko pszczoły, które bytują w ulach, ale wiele gatunków trzmieli oraz m.in. pszczoły samotnice. Łąka kwietna jest sama w sobie piękna – mówi dalej. B. Wartecki.
Zachwycająca łąka kwietna wyrosła przy Nadleśnictwie Nowa Só...
Jak założyć łąkę kwietną?
Wprawdzie łatwiej utrzymać łąkę kwietną niż trawnik, ale trudniej ją założyć. Najpierw trzeba się pozbyć uciążliwych chwastów.
– Od jesieni przygotowywaliśmy miejsce, bo perz jest trawą rozłogową, rośnie jak chce, trzeba go wyeliminować. Łąka musi mieć szansę wyrosnąć. Kiedy jest w takim stanie, jak nasza teraz, już sobie poradzi z perzem. Jest tak gęsto i pięknie, że w zasadzie mamy spokój na dłuższy czas. Odradzam stosowanie agresywnej chemii do oczyszczenia terenu, jak robimy coś ekologicznego, niech tak będzie do końca.
Gotowe mieszanki nasion można kupić na portalach internetowych. W Nowej Soli posiano mieszankę roślin dzikich i przyjaznych dla zapylaczy. Kwietną tutaj facelia, gryka, chabry oraz inne rośliny z rodziny kapustowatych, są też maki, razem kilkanaście gatunków.
– Każdy owad znajdzie tutaj coś dla siebie. Każdy, jeśli ma jakiś skrawek ziemi, może być metr lub dwieście, wszędzie można założyć taką łąkę – mówi nasz rozmówca.
Niektóre mieszanki wysiewa się jesienią, większość – wiosną.
Nowa Sól. Inne łąki kwietne
Łąkę kwietną założono też m.in. przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk”.
Nadleśnictwo Nowa Sól przy nowych leśnych drogach szykuje trzy miejsca, w których zostaną dobrane nasiona dla gatunków roślin, które na bardziej ubogich glebach będą miały szansę się utrzymać.
Czytaj też:
- Ścieżka rowerowa pomiędzy Zatoniem a Otyniem już niemal gotowa. A są już pieniądze na dokumentację kolejnej trasy
- W Lubięcinie powstaje inwestycja za osiem milionów złotych. To największy taki obiekt w gminie wiejskiej Nowa Sól
- Nowy port w centrum Nowej Soli nabiera kształtów. Będą stacje naprawcze i ładowania oraz miejsca do odpoczynku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?