MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sznur traktorów na Placu Wyzwolenia w Nowej Soli. Centrum wyłączone z ruchu. Rolników wspierają pszczelarze i przedsiębiorcy

Wideo
od 12 lat
Tym razem, rolnicy podkreślają, że to nie jest blokada, a zgromadzenie publiczne, którego celem jest pokazanie sprzętu, jakim pracują i rozmowy z mieszkańcami o tym, że problemy w rolnictwie też dotyczą miastowych. Nie obywa się bez utrudnień. Centrum Nowej Soli, Plac Wyzwolenia jest wyłączony z ruchu.

Rolnicy w centrum Nowej Soli. Wyłączony z ruchu Plac Wyzwolenia

– Jest to zgromadzenie, którego celem jest omówienie problemów w rolnictwie, jak i społecznych, bo takim się stała się opłata za korzystanie z atmosfery, czyli opłata za CO2 – zaznacza Andrzej Haniszewski, przedsiębiorca z Lipin. Uczestnik akcji w Nowej Soli przyznaje, że rząd na pewno usatysfakcjonuje rolników i innych uczestników takich zgromadzeń, kiedy ogłosi koniec opłaty za emisję dwutlenku węgla. – To wszystkich obywateli unii zadowoli, bo nie będziemy obciążani dodatkową daniną – podkreśla.

Na placu Wyzwolenia w piątek, 15 marca zebrali się nie tylko rolnicy, ale też m.in. pszczelarze.

– Pszczelarze i rolnicy mają wspólny interes. Pszczelarstwo bez rolnictwa nie istnieje, chociażby z tego względu, że duże pożytki występujące w województwie lubuskim to są wczesnowiosenne rzepakowe, gdzie rodziny pszczele się odbudowują i rozwijają – wyjaśnia Bogusław Dubiel, prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy w Zielonej Górze i wymienia też potrzebne pszczołom uprawy gryki, kukurydzy i słonecznika, które coraz częściej występują w województwie lubuskim.

Prezes związku pszczelarzy podkreśla, że rolnicy i pszczelarze mają dzisiaj podobne problemy.

– Rolnicy walczą o swoje, bo jest dużo zapasów zbóż, z którymi nie wiadomo, co w tej chwili zrobić. Mamy podobną historię, bo pojawiło się na rynku bardzo dużo taniego miodu. Kupili go handlarze, którzy nawet nie wiedzą, skąd go mają – informuje B. Dubiel.

W centrum Nowej Soli w piątek, 15 marca zebrali się rolnicy, pszczelarze, przedsiębiorcy, aby rozmawiać z mieszkańcami o problemach w rolnictwie, które stają się problemami społecznymi

Sznur traktorów na Placu Wyzwolenia w Nowej Soli. Centrum wy...

Co dalej z protestami rolników zapowiadanych na lubuskich drogach?

Rafał Nieżurbida, przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej liczy na efekty posiedzenia komisji rolnictwa zaplanowanej na piątek, 15 marca.

– Liczyliśmy też na konkrety dla nas na pierwszym i drugiem szczycie z Donaldem Tuskiem, ale ich nie było. Jak będą, będziemy zadowoleni, jak nie będą, będziemy protestować dalej, może nie przyjmie to formy blokowania ulic, ale tak, jak dzisiaj w Nowej Soli będzie to pokazywanie sprzętu, którym pracujemy i zainteresowanie mieszkańców problemami rolnictwa. Chcemy rozmawiać z mieszkańcami o tym, że one również ich dotyczą - tłumaczy Rafał Nieżurbida.

Do godziny 18 wyłączony z ruchu jest Plac Wyzwolenia (od PKO BP do ul. Szerokiej). Przejezdne pozostają ulica Szeroka oraz skrzyżowanie ulic: Zjednoczenia, Wrocławska, Moniuszki.
Zgromadzenie zabezpiecza policja.

Powiat nowosolski. Blokady 20 marca

Gminy wiejska Nowa Sól i Kożuchów uprzedzają mieszkańców o planowanych blokadach dróg zaplanowanych na 20 marca, w godz. 7-19.

Blokada ma obejmować drogę ekspresową S3, węzeł Nowa Sól Zachód (rondo zjazdowe oraz wjazdowe na trasę S3). Rondo 10 Kwietnia 2010 roku ma być przejezdne.

Planowane jest także zgromadzenie publiczne na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich - Rondo im. 13. Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie u zbiegu ulic Nowosolnej, Wolności, Szprotawskiej, Chopina wraz z 50-metrowymi odcinkami tych ulic przed rondem.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto