Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojskowe pojazdy pojawią się na wielu drogach. Jest apel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

(b)
Kierowcy nie powinni wjeżdżać pomiędzy woskowe (zdjęcie archiwalne)
Kierowcy nie powinni wjeżdżać pomiędzy woskowe (zdjęcie archiwalne) Mariusz Kapała
Na wielu drogach w całej Polsce będzie odbywał się wzmożony ruch pojazdów wojskowych. Ze względu na obecną sytuację, szczególnie za naszą wschodnią granicą, Sztab Generalny WP apeluje, aby nie publikować zdjęć i informacji dotyczących ruchów wojsk.

Utrudnienia na drogach od poniedziałku

Od poniedziałku, 12 lutego kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drogach ekspresowych i autostradach w związku z cyklicznymi ćwiczeniami pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

Kolumny pojazdów wojskowych będzie można spotkać w wielu miejscach w kraju.

- Celem ćwiczeń jest m.in. przetrenowanie przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – wyjaśnia Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach został zaplanowany tak, aby powodować jak najmniejsze utrudnienia w ruchu.

Apel o powstrzymanie się od robienia zdjęć

Przejazdy pojazdów wojskowych zawsze budzą spore zainteresowanie społeczeństwa. Sztab Generalny zwraca się z apelem o ochronę danych i powstrzymanie się od publikowania informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

- Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – podkreślają wojskowi.

Ćwiczenia NATO

W pierwszej połowie tego roku NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ich ramach Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu.

Wideo: Przysięga wojskowa w Skwierzynie w grudniu 2023 r.

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wojskowe pojazdy pojawią się na wielu drogach. Jest apel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto