MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma już budynku, którym mieszkańcy Nowej Soli martwili się wiele lat. Co jest planowane w tym miejscu?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wielu mieszkańców Nowej Soli nie mogło doczekać się tej rozbiórki, teraz ie brakuje też tych, którym żal tego miejsca
Wielu mieszkańców Nowej Soli nie mogło doczekać się tej rozbiórki, teraz ie brakuje też tych, którym żal tego miejsca Urząd Miejski w Nowej Soli
Obok powstała nowa ścieżka. Blisko jest restauracja i miejsce na koncerty. Mieszkańcy Nowej Soli nie mogli się doczekać, kiedy po pożarze sprzed lat zburzony zostanie ten dom, który ostatnio coraz bardziej nie pasował do okolicy. Rozbiórka miała miejsce we wtorek, 12 marca.

Inwestycje w Nowej Soli. Zmiany w dzielnicy portowej

Kiedy kilka lat temu pytaliśmy naszych Czytelników o budynki, które szpecą Nową Sól, zdecydowanie wygrało właśnie to miejsce. Spalony dom przy ul. Żwirki i Wigury czekał na rozbiórkę wiele lat. Położony blisko Harcerskiej Górki i placu, na którym zatrzymuje się wesołe miasteczko, tym bardziej zaczął nie pasować do okolicy, kiedy powstał tuż za nim nowy wał ze ścieżką i małą widownią.
Prace w tym miejscu zapowiadano w ramach trzeciego etapu prac rewitalizacji dzielnicy portowej. Rozbiórka domu miała umożliwić dojazd do parkingu, który miał powstać pomiędzy tą posesją, a wałem. Prezydent Nowej Soli Jacek Milewski przyznał w mediach społecznościowych, że często był pytany o to, kiedy zniknie ten szpecący otoczenie budynek.

– Odpowiadałem, że zaraz po dopięciu wszystkich formalności związanych z rozbiórką. Właśnie nadszedł ten moment – ogłosił prezydent we wtorek i pokazał zdjęcia, jak stary dom znika z powierzchni.

Wielu mieszkańców Nowej Soli nie mogło doczekać się tej rozbiórki, teraz ie brakuje też tych, którym żal tego miejsca

Nie ma już budynku, którym mieszkańcy Nowej Soli martwili si...

Inwestycje w Nowej Soli. Co tutaj będzie?

Urząd miejski ogłosił nowy plan na to miejsce. – Dzięki projektowi złożonemu w ramach Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego, chcemy przekształcić tę przestrzeń w coś nowego i korzystnego dla wszystkich mieszkańców. W planach mamy między innymi budowę tężni solankowej wraz z małą architekturą! – poinformował magistrat. Ma powstać miejsce sprzyjające zdrowiu i relaksowi dla mieszkańców i turystów.

Wiadomość o rozbiórce poruszyła mieszkańców. Pytano, dlaczego w tym miejscu nie powstał żłobek, klub dla młodzieży lub klub seniora. Okazało się, że stan techniczny, obowiązujące przepisy oraz parametry tego budynku nie pozwalały na wprowadzenie w tym obiekcie takich usług publicznych. Nowosolanie wspominają, że za domem był sad, który mógłby zostać ogrodem społecznym.

Zapomniane miejsca w Nowej Soli. Mieszkańcy wskazują te adresy

Mieszkańcy Nowej Soli przypominają też o kilku innych miejscach, których wygląd szpeci miasto, to m.in. budynek dawnego browaru w centrum miasta, budynek administracyjny dawnej fabryki kleju przy wjazdowej ulicy, część budynków po fabrykach nici Odra i Dozamet, ogromny szpital poradziecki. Na nową przyszłość czeka też młyn przy ul. Królowej Jadwigi.

Tymczasem w mieście odbudowano wieżę zegarową, która była charakterystycznym elementem fabryki nici. Dużo kamienic zostało odnowionych w ramach czternastu edycji miejskiego programu rewitalizacji kamienic wpisanych do rejestru zabytków.

Zobacz też wideo: Magazyn soli dostaje nowe życie

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto