W Kożuchowie rozsiądą się książęta na ulicach. Wiadomo, kiedy pojawi się pierwszy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Książę Henryk III Głogowski pod koniec maja zasiądzie w Kożuchowie
Książę Henryk III Głogowski pod koniec maja zasiądzie w Kożuchowie Artur Wochniak
Kożuchów obchodzi w tym roku 770-lecie powstania. Z tej okazji zrealizowany został pomysł sprawdzony m.in. w Zielonej Górze i Sulechowie. Planowany jest szlak figurek, które będą z pewnością trafiały na rodzinne zdjęcia mieszkańców i turystów.

Dni Kożuchowa. Odsłonięcie rzeźby

Odsłonięcie figurki nastąpi w trakcie Dni Kożuchowa, czyli w ostatni weekend maja. Wiadomo, że rzeźba będzie miała wysokość około pięćdziesięciu centymetrów. Wkrótce będzie znane miejsce, w którym zostanie umieszczona. Skąd wziął się pomysł? To uczczenie rocznicy założenia miasta i sposób promocji historycznej miejscowości. W tym roku Kożuchów obchodził będzie 770-lecie istnienia. Rocznicę wyliczono na podstawie dokumentu wystawionego przez Henryka III w 1273 roku, który potwierdza zawarcie porozumienia miedzy jego ojcem Konradem I Głogowskim a Biskupem Wrocławskim Tomaszem w 1253 roku.

– Z tej okazji Kożuchów będzie mieć księcia! Ta mała figurka przedstawiająca pierwszego księcia na naszych ziemiach Henryka III Głogowskiego zapoczątkuje powstawanie całego szlaku pomników, promujących historię Kożuchowa – poinformowała Anna Ciszka-Marczewska, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Kożuchowie.

Trwa głosowanie...

Czy figurki typu Bachusiki, Suleszki czy krasnale to dobry pomysł na promocję miasta?

Kożuchów. Artur Wochniak - autor rzeźby

Autorem rzeźby będzie Artur Wochniak, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. To artysta, który przygotował Suleszka, odsłoniętego niedawno w Sulechowie i tworzy Bachusiki podziwiane w Zielonej Górze.

– Pan Wochniak przedstawił najkorzystniejszą ofertę cenową i została zamówiona jedna figurka Księcia Henryka III – informuje rzeczniczka urzędu.

Czytaj też:

Henryk III Głogowski. Z historii

Gmina Kożuchów przypomina, że książę Henryk III Głogowski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli linii Piastów głogowskich. Urodził się między 1251 a 1260 r., w 1278 r. po podziale księstwa głogowskiego między braci, Henryk III otrzymał część głogowską z Kożuchowem oraz Bytomiem Odrzańskim.

– Jego imię zawsze łączone jest z wiernością, Kożuchów zawdzięcza mu i jego małżonce Matyldzie Brunszwickiej swój rozwój – podkreśla rzeczniczka urzędu. – Książę Henryk III głogowski przeprowadził szereg reform, zarówno w księstwie głogowskim, jak i wielkopolskim, był bardzo hojny dla Kościoła, ufundował klasztory magdalenek w Bytomiu Odrzańskim i klarysek w Głogowie. Uważał się za dziedzica i kontynuatora króla Przemysława II. Prowadził ambitną i pragmatyczną politykę, miał duże zasługi w zakresie działalności administracyjnej i gospodarczej, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój kolonizacji i lokację miast.

Henryk III zawsze podpisywał się jako: „Henryk z Bożej łaski dziedzic Królestwa Polski. Książę Śląska, pan głogowa i Poznania”. Taką prezentował na swojej pieczęci.

– W następnej kolejności planujemy wykonać figurki kolejnych książąt panujących w księstwie głogowskim, do którego zaliczał się Kożuchów – zapowiada Anna Ciszka-Marczewska.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie