MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól sprzed wieku. Jak wtedy wyglądały ulice miasta? Tak wiele się zmieniło!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Charakterystyczna wieża kościoła pw. św. Antoniego pozwala bez trudu każdemu rozpoznać to miejsce. Zdjęcie jest okazją do porównania jak bardzo zmieniło się miasto w ciągu stu lat. To dzisiejsza ul. Wrocławska.
- W latach 20. za przejazdem kolejowym powstały kolejne charakterystyczne domy mieszkalne przeznaczone dla pracowników fabryki nici - wyjaśnia dyrektor muzeum fanom historii miasta.
Charakterystyczna wieża kościoła pw. św. Antoniego pozwala bez trudu każdemu rozpoznać to miejsce. Zdjęcie jest okazją do porównania jak bardzo zmieniło się miasto w ciągu stu lat. To dzisiejsza ul. Wrocławska. - W latach 20. za przejazdem kolejowym powstały kolejne charakterystyczne domy mieszkalne przeznaczone dla pracowników fabryki nici - wyjaśnia dyrektor muzeum fanom historii miasta. Zbiory Muzeum Miejskiego w Nowej Soli
Nowa Sól jest miastem o bogatej historii, której ślady można dostrzec na każdym kroku. Dzięki zbiorom Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, możemy przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało to miejsce sto i więcej lat temu. Cykl "Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej" to prawdziwa gratka dla miłośników historii i mieszkańców miasta, którzy chcą lepiej poznać swoje rodzinne strony.

Ulice z przeszłości - czy rozpoznasz je wszystkie?

Zdjęcia przedstawiające ulice Nowej Soli sprzed wieku to prawdziwe skarby. Choć niektóre budynki nie są już charakterystyczne dla dzisiejszego krajobrazu miasta, prawdziwi nowosolanie rozpoznają te miejsca bez problemu. Pierwsze zdjęcie w galerii przedstawia dzisiejszą ulicę Waryńskiego. Każdy, kto kocha i zna swoje miasto, z łatwością zidentyfikuje dziesięć innych ulic.

- Po wytyczeniu w latach 20. XX wieku obecnej ulicy Kościuszki, ulica Waryńskiego znalazła się w osi tej ważnej dla komunikacji miasta arterii. Po przejęciu miasta przez polską administrację w 1945 r. ulica otrzymała nazwę Konstytucji 3 Maja. W 1951 r. patronem ulicy został Ludwik Waryński - informuje dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

Zapomniane historie ulic Nowej Soli

Na profilu nowosolskiego muzeum na Facebooku znajdziemy wiele fascynujących historii związanych z ulicami miasta i dawnych zdjęć. Wiele z nich pokazaliśmy również na naszym portalu. Wspomnienia z miasta z ubiegłego wieku to nie tylko ciekawe lekcje historii, ale również okazja do dzielenia się swoimi wspomnieniami i odkrywania na nowo miejsc, które znamy i które nas otaczają. Grupa Nowa Sól wczoraj na Facebooku to miejsce, gdzie można podzielić się swoimi historiami i wspomnieniami.

Zobacz też wideo: Koszmarna historia sprzed kilkudziesięciu lat. Czy w powojennym Kostrzynie wygłodniałe szczury zaatakowały chłopca?

od 7 lat
Wideo

Co można, a czego nie można zabrać z hotelu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto