MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kilkanaście pocztówek z Nowej Soli z czasów sprzed I wojny światowej to rarytas!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Na tej pocztówce Odra robi wrażenie. Można zobaczyć wręcz tłok na rzece
Na tej pocztówce Odra robi wrażenie. Można zobaczyć wręcz tłok na rzece Muzeum Miejskie w Nowej Soli
Muzeum Miejskie w Nowej Soli wzbogaciło się o kilkanaście pocztówek sprzed ponad wieku. To dzięki współpracy z Siegfriedem Schorschem, przyjacielem instytucji, który podobnie, jak państwo Grażyna i Andrzej Więckowscy wyszykują na niemieckich aukcjach widokówki przedstawiające dawną Nowej Sól, kupują je i przekazują muzeum.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Nowe pocztówki

– Ślemy serdeczne podziękowania dla naszego przyjaciela Siegfrieda Schorscha za uzupełnienie muzealnej kolekcji pocztówek! Staną się cennym dodatkiem do naszych zbiorów – poinformowało Muzeum Miejskie w Nowej Soli.

Zobaczyć można pocztówki, na których obok widoków z miasta jest miejsce na przekazanie wiadomości bliskim. Niektóre z kartek są zapisane, często drobnym pismem, aby zmieściło się jak najwięcej informacji, są też kartki, których nikt nie zdążył wypisać.

– Wszystkie pocztówki do I wojny światowej były tak skonstruowane, że treść zapisywano z przodu, a część adresowa była na odwrocie – wyjaśnia dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. – Dopiero później konstrukcja się zmieniła i kartki w tej części obrazkowej stały się obrazkowymi, a na rewersie pojawiły się informacje adresowe i korespondencyjne.

Przedwojenne kartki pocztowe z Nowej Soli

Na jednej z kartek skierowanych do „kochanego przyjaciela” dostrzec można datę to 3 kwietnia 1899 roku. Mija 125 lat od czasu wysłania.

– Przekazane pocztówki to dla nas cenny nabytek. Są wśród nich wzory, których do tej pory nie mieliśmy lub były w innej formule wydane. Wówczas kartki były wydawane przez różnych wydawców, czasami różnią się małymi detalami – wyjaśnia dr Andrzejewski.

Dyrektor muzeum podkreśla, że cały czas uzupełniana jest muzealna kolekcja pocztówek z dawnej Nowej Soli. Również dzięki panu Siegfriedowi oraz państwu Grażynie i Andrzeju Więckowskim, co jakiś czas kartek przybywa. Przyjaciele Muzeum Miejskiego w Nowej Soli biorą udział w internetowych aukcjach w Niemczech, kupują nowosolskie pocztówki i przekazują je placówce.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kilkanaście pocztówek z Nowej Soli z czasów sprzed I wojny światowej to rarytas! - Gazeta Lubuska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto