Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szykuje atrakcyjne miejsce na starówce w Kożuchowie. To będzie totalna metamorfoza tego miejsca WIDEO

Wideo
od 7 lat
Na starym murze pojawią się żeliwne dekoracje i ramy okienne z okienicami, w których będą umieszczone lustra. Zaplanowano rzeźbę ogrodową ze stali oraz rzeźbę smoka z drewna. Co jeszcze się pojawi na jednym ze skwerów na starówce w Kożuchowie?

Inwestycje w Kożuchowie. W planie metamorfoza

Inwestycja znalazła się w projekcie budżetu na 2024 rok, ale prace przygotowawcze już rozpoczęły. Został ogłoszony przetarg i wpłynęły dwie oferty.

– Sprawa tak naprawdę trwa od wielu lat. Prowadzone były prace archeologiczne, uzgodnienia z konserwatorem zabytków i projektantami. Po trzech latach udało nam się dopiąć wszystko – podkreśla Anna Ciszka-Marczewska, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Kożuchowie. – W Rynku brakuje takiego miejsca, które będzie zielone. Mieliśmy samą betonozę. Staramy się odwrócić sytuację, żeby było pięknie i żeby ludzie mieli kawałek tego zielonego miejsca.

Kiedy pytamy przechodniów na ul. Daszyńskiego o skwer, są zmartwieni jego wyglądem, więc z radością reagują na informację o planach urzędu miejskiego w sprawie metamorfozy.

– Za dawnych czasów tutaj pięknie było. Dzisiaj jest paskudnie – ocenia jedna z mieszkanek.

Niewysokie, dwu-trzypiętrowe kamieniczki ze sklepikami na parterze zobaczyć można na przedwojennych pocztówkach. Ale o tym, w którym dokładnie miejscu stały, przekonali się archeolodzy, którzy w 2021 roku przekopali plac.

– Ustaliliśmy przebieg granic ośmiu parcel, ośmiu kamienic – mówił nam wówczas archeolog Jarosław Lewczuk. – Powtarzają one układ średniowiecznych parcel. Trudno jest powiedzieć, czy te kamienice posiadały, podobnie do innych budynków, dwukondygnacyjne piwnice, gdyż kamienice mają rozbite sklepienia, zarwane stropy.

Skwer przy ul. Daszyńskiego w Kożuchowie. Co zaplanowano?

Zaplanowana została całkowita metamorfoza tego miejsca. – Obawiałam się, czy parking tutaj nie powstanie, chociaż potrzeba miejsc do parkowania, to szkoda by było takiego skweru – komentuje mieszkanka Kożuchowa. – Może ławeczki by się przydały, żeby usiąść, posiedzieć odpocząć, przydałoby się takie miejsce w centrum – zastanawia się inna mieszkanka.

Na skwerze planowane są nie tylko różne rodzaje ławek, ale też huśtawki i leżaki, elementy wodne, donice, podwyższone rabaty. Na murze pojawią się żeliwne dekoracje i ramy okienne z okienicami, w których będą umieszczone lustra. Zaplanowano rzeźbę ogrodową ze stali oraz rzeźbę smoka z drewna. Będzie też zdrój wody pitnej z nalewakiem i poidłem dla zwierząt. Pojawią się karmniki dla ptaków. Będą drzewa, krzewy, byliny i trawy ozdobne. Powstaną łąka kwiatowa, trawnik i zielnik. Z mozaiki z kostki granitowej ułożony zostanie kształt mapy Kożuchowa.

– Będzie dużo roślin, kilka tysięcy. A także np. biblioteczka z książkami, które mieszkańcy będą mogli poczytać. Będzie też miejsce zagospodarowane dla dzieci – wymienia atrakcje rzeczniczka urzędu.

Na placu zabaw, który zostanie ogrodzony płotem drewnianym będą huśtawka – gniazdo, karuzela, trampolina, głuchy telefon i m.in. tablica magnetyczna z kulodromem.

– Mam nadzieję, że te ławeczki i to wszystko tutaj jakoś rozjaśni widok i będzie fajnie – liczy jedna z kożuchowianek.

– Mamy z dziećmi czy starsi ludzie, będą mogli usiąść. Tak jak ja, przyjdę do miasta i nie mam gdzie odpocząć. Takie miejsce, to bardzo dobry pomysł – dodaje inna mieszkanka.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto