Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Radni Nowej Soli z najdłuższym stażem pracy w radzie miejskiej uhonorowani podczas sesji

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Podczas sesji rady miejskiej w Nowej Soli 30 listopada uhonorowano najdłużej pracujących w radzie miasta radnych
Podczas sesji rady miejskiej w Nowej Soli 30 listopada uhonorowano najdłużej pracujących w radzie miasta radnych Urząd Miejski w Nowej Soli
– Są wieczni urzędnicy, ale w przypadku radnych, co cztery lata mandat trzeba odnowić. 25 lat pokazuje ciągłość zaufania mieszkańców. Myślę, że to w samorządzie jest bardzo ważna rzecz – mówił prezydent Milewski. Piotr Szyszko i Andrzej Petreczko obchodzą 25-lecie pracy w samorządzie.

Radni Nowej Soli. Uroczystość na sesji

Prezydent Nowej Soli Jacek Milewski na początku sesji rady miasta, która odbyła się w czwartek w urzędzie miasta nie krył wzruszenia. Dziękował dwóm radnym, którzy w radzie miasta Nowa Sól pracują od 25 lat. Piotr Szyszko i Andrzej Petreczko rozpoczęli tutaj swoją działalność 3 listopada 1998 roku.

– To się zdarza rzadko. 25 lat pracy w samorządzie. To jest kawał czasu – mówił prezydent Milewski. – Są wieczni urzędnicy, ale w przypadku radnych, co cztery lata mandat trzeba odnowić. 25 lat pokazuje ciągłość zaufania mieszkańców. Myślę, że to w samorządzie jest bardzo ważna rzecz. Jesteście dobrym przykładem tego, że można działać, zapracować na zaufanie mieszkańców, można wnieść dużo dobrego.

Prezydent przypomniał, że obaj radni, co kadencję wprowadzali nowych kolegów do rady, pokazując im dobre praktyki. Piotr Szyszko pełnił funkcję przewodniczącego rady, a Andrzej Petreczko pełni ją obecnie.

– Dzięki waszej pracy mamy, z niedużymi wyjątkami, spokojną i merytoryczną pracę na rzecz miasta i mieszkańców. Skupiamy się na tym, co najważniejsze – mówił włodarz i dziękował za wszystkie lata pracy w radzie.

Piotr Szyszko przypomniał początki swojej działalności i współpracę z Danutą Kubicką, od której wszystko się zaczęło. To był 1995 rok i kampania wyborcza Lecha Wałęsy, który startował ponownie na urząd Prezydenta RP.

– Wtedy nie myślałem, że zostanę radnym – wspominał radny. W 1998 roku dostał propozycję startu z komitetu Akcji Wyborczej Solidarność. – Pamiętam, jak przyszedłem do domu po północy i już wiedziałem, że wszedłem do rady, rodzice zapytali „I co tam”. Powiedziałem skromnie, że zostałem radnym. Tak to się zaczęło.

Radny podkreślił, że kiedy w 2002 roku Wadim Tyszkiewicz został prezydentem miasta, a Jacek Milewski zastępcą, rozpoczęła się praca w samorządzie na poważnie.

Andrzej Petreczko. Wspomnienia sprzed 25 lat

Podobnie ten czas wspomina Andrzej Petreczko który ten okres uważa za najpiękniejszy. Radny przyznał, że marzyła mu się wtedy strefa przemysłowa w mieście i zmniejszenie ogromnego bezrobocia, i to się wydarzyło.

– Dokonał się cud. Dzięki pracy Nowa Sól jest w takim miejscu. Dziękuję panu prezydentowi Tyszkiewiczowi i panu prezydentowi Milewskiemu, to była fajna praca z wami. To satysfakcja, widzieć zaangażowanie stuprocentowe.

Radni mówili też o swoim pełnym zaangażowaniu, które nie przez wszystkich było akceptowane. – Od rana do wieczora pracowaliśmy, bo inaczej się nie da. Uznawano nasze wnioski za takie z innego świata. Mówiono musicie spokornieć, merytorycznie popracować, a my założyliśmy stowarzyszenie Młody Samorząd. Chwyciliśmy mocnego bakcyla i zaraziliśmy wielu ludzi pracą dla miasta. I z tego zawsze byliśmy dumni – przyznał A. Petreczko.

Andrzej Petreczko podkreślił też jaka wagę ma pojedynczy głos podczas wyborów. Wspomniał swojego sąsiada, którego trudno było mu namówić na udział w głosowaniu. Ostatecznie sąsiad poszedł na wybory w ostatnich minutach, a Petreczko jednym głosem wygrał wejście do rady. I tak rozpoczął się jego pierwszy mandat.

– Pochodziłem z rodziny bardzo biednej. Zrobiłem wykształcenie średnie, potem jeden studia, drugie. 25 lat minęło w radzie, to szmat czasu. Piękna przygoda – mówił przewodniczący rady miasta.

Radni otrzymali srebrne patery i pamiątki 25-lecia. Obaj dziękowali swoim żonom i rodzinom za zrozumienie, że mają miasto mocno w sercach.

Zobacz też wideo: Młodzieżowa Rada Miasta w Żaganiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto