Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SOS-W w Nowej Soli jeszcze lepiej przygotuje do wejścia na rynek pracy. Są pieniądze z PFRON

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zawarcie umowy odbyło się w piątek, 15 września
Zawarcie umowy odbyło się w piątek, 15 września Tomasz Daiksler
Pierwszy z pięciu lubuskich powiatów, które złożyły wnioski o wsparcie z programu Rehabilitacja 25 + dostanie pieniądze. To powiat nowosolski. W piątek dyrektor oddziału PFRON Andrzej Gonia i starosta nowosolska Iwona Brzozowska podpisali umowę. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

Rynek pracy. Wsparcie dla absolwentów SOS-W

W piątek, 15 września w siedzibie oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze dyrektor oddziału PFRON Andrzej Gonia i Iwona Brzozowska, starosta nowosolska podpisali umowę dotyczącą wsparcia przez PFRON wejścia na rynek pracy osób z niepełnosprawnościami z Nowej Soli i okolicy.

– Dzisiaj rozpoczynamy proces podpisywania umów z powiatami, które wnioskowały o środki w programie Rehabilitacja 25 +. Jest to program skierowany do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół przysposabiających do pracy, działających przy tych ośrodkach, który na celu ma wsparcie rehabilitacji zawodowej absolwentów tych ośrodków, aby mogły łatwiej wejść na rynek pracy – wyjaśnia Andrzej Gonia, dyrektor oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze.

Zawarcie umowy odbyło się w piątek, 15 września

SOS-W w Nowej Soli jeszcze lepiej przygotuje do wejścia na r...

Rehabilitacja 25 +. Cel programu

Dyrektor podkreśla, że głównym zadaniem programu Rehabilitacja 25 + jest wsparcie osób niepełnosprawnych, które wprawdzie ukończyły szkołę i powinny odnajdywać się na rynku pracy, ale czasem ten proces przebiega wolniej.

– Dlatego też PFRON chce wesprzeć specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i szkoły, które przy nich działają, aby te osoby miały dłuższy czas wdrożenia się w przejście na rynek pracy – mówi dyrektor Gonia.

Rehabilitacja 25 +. Pieniądze dla Nowej Soli

Pierwsza umowa z powiatem nowosolskim została zawarta na kwotę 420 tys. zł. Rekrutację na zajęcia przeprowadza SOS-W w Nowej Soli.

– Absolwenci, którzy po zakończeniu szkoły, nie odnajdują się na rynku pracy, mogą kontynuować naukę zawodu w szkole, tak przygotowują się lepiej do podjęcia w przyszłości pracy – wyjaśnia Iwona Brzozowska, starosta powiatu nowosolskiego. – Otrzymane pieniądze pozwolą na rehabilitację co najmniej 20 osób wychowanków SOS-W w Nowej Soli.

Starosta podkreśla, że przedłużenie kształcenia jest bardzo ważne dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ pozwala wydłużyć naukę w szkole zawodowej, co służy ich rehabilitacji.

Łącznie w tym roku na pomoc powiatom na ten cel zielonogórski oddział wyda ponad 1,4 mln zł. Wnioski w województwie złożyło pięć powiatów.

PFRON. Główne zadanie

Głównym zadaniem PFRON jest to, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły odnaleźć się na rynku pracy. O szczegółach wsparcia można dowiedzieć się na portalu instytucji lub w siedzibie oddziału gdzie jest centrum informacyjno-doradcze.

– Pracodawcy, którzy chcieliby zatrudnić osobę niepełnosprawną, mogą u nas otrzymać informacje na temat różnego rodzaju wsparcia, które oferuje PFRON. To czasem likwidacja barier architektonicznych w zakładzie pracy, ale także wsparcie do wynagrodzenia, które kształtowane jest na różnym poziomie i zależy od stopnia niepełnosprawności, ale obligatoryjne – podkreśla dyrektor A. Gonia.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto