Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duch przeszłości w najstarszej podstawówce w Nowej Soli. Starszy budynek ma ponad 170 lat. Niezwykłe szkolne zdjęcia sprzed lat

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zdjęcia dawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli. Zimą całe klasy szły na sanki. Było lodowisko. Latem w wejściu budynku przy ul. Szkolnej robione były klasowe zdjęcia. Ale nie brakuje też fotografii z lekcji w salach.
Zdjęcia dawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli. Zimą całe klasy szły na sanki. Było lodowisko. Latem w wejściu budynku przy ul. Szkolnej robione były klasowe zdjęcia. Ale nie brakuje też fotografii z lekcji w salach. Grupa Nowa Sól wczoraj/Facebook
Budynki najstarszej szkoły podstawowej nr 1 w Nowej Soli kryją wiele tajemnic. Dzięki archiwalnym zdjęciom odżywają wspomnienia kilku pokoleń uczniów.
  • SP nr 1 w Nowej Soli to najstarsza polska podstawówka w mieście.
  • Szkolny budynek, w którym było gimnazjum kryje tajemnice do dzisiaj nierozwiązane.
  • Zdjęcia ze szkoły sprzed pół wieku, ale też starsze i młodsze to źródło wspomnień wielu mieszkańców Nowej Soli.

Szkoły w Nowej Soli. Najstarsza polska podstawówka w mieście

- Budynki PSP nr 1 należą do najstarszych budowli o przeznaczeniu edukacyjnym w Nowej Soli - czytamy na portalu szkoły. Szkoła Podstawowa nr 1, to dwa budynki, przy ul. Parafialnej - starszy, który został oddany do użytku w 1848 roku i młodszy na tym samym podwórku, ale już adresowany przy ul. Szkolnej, który pochodzi z 1936 roku.
Z historii placówki opublikowanej na portalu szkoły dowiadujemy się, że jest to najstarsza polska podstawówka w mieście i została założona w 1945 roku. Przez pierwszy rok funkcjonowała w budynku przy obecnej ulicy Szarych Szeregów. W roku 1946 została przeniesiona do dawnej ewangelickiej szkoły dla chłopców – Volksschule Fridericusschule przy dzisiejszej ulicy Szkolnej. W 1977 roku szkoła przejęła obiekty, kadrę i uczniów likwidowanej SP nr 2 przy ulicy Kościelnej. W 1984 roku zagospodarowano opuszczone przez Zespół Szkół Spożywczych budynki przy ulicy Parafialnej, które od 1999 roku do 2017 służyły gimnazjalistom.
Ale trzeba przypomnieć, że w tym budynku 173 lata temu powstała szkoła ewangelicka, a po wojnie działało Liceum Pedagogiczne i później też Technikum Przemysłu Spożywczego.

Duch przeszłości i inne tajemnice w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowej Soli

- Czy w szkole czuć ducha przeszłości? - pytamy dyrektora SP nr 1. – Duch nie krąży w sensie fizycznym, ale jest specyficzny klimat, który stanowi pewne zobowiązanie i buduje poczucie zaszczytu, że w takiej szkole możemy pracować, a w przypadku dzieci, uczyć się – odpowiada dyrektor Paweł Juckiewicz. – Ale nasze budynki mają wiele tajemnic. Na przykład nie wiadomo, od kiedy stoi posąg Matki Bożej. Nikt z pracowników nie wie, jak on tam się znalazł i kiedy. Musiało to być dawno.
Nie tylko figura ma tajemnicze pochodzenie. W budynku pogimnazjalnym jest też inna zagadka.

– Wiemy o dwóch pomieszczeniach, do których nie ma wejść. To nieduże pustostany – zdradza dyrektor Juckiewicz i dodaje ze śmiechem: – Może tam są zamurowani poprzedni dyrektorzy.

Pomieszczenia te nie mają okien, ani drzwi. – Wejścia są zamurowane, ale wiemy, że między ścianą jednego pomieszczenia, a ścianą drugiego coś jest. Mierzyliśmy długości wewnętrznych ścian. Pomiar sygnalizuje nam, że coś tam musi być, niemożliwe, żeby był tak gruby mur w tym miejscu. Może przy jakichś przebudowach wewnątrz budynku doszło do tych zmian. Do dzisiaj nie wiadomo, z jakiego powodu zostały dokonane – opowiada dyrektor.

Tajemnicza płaskorzeźba, a świadkiem dąb

W tym starszym budynku po gimnazjalnej jest tajemnicza pozostałość po kotłowni. Pomieszczenie jest niedostępne dla pracowników i uczniów. – Ze dwa lata temu miałem okazję tam zejść i obejrzeć to miejsce. Jest ciekawe – przyznaje dyrektor.
Ponadto, na murze budynku przy ul. Szkolnej umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca mężczyznę z dwoma chłopcami. To też ciekawostka i jednocześnie tajemnica szkoły. Nie wiadomo, jakie jest pochodzenie tej płyty. Być może jest nawiązaniem do początkowego charakteru szkoły, która była męska i ewangelicka. Nic o płaskorzeźbie nie napisano.
Świadkiem ważnych szkolnych wydarzeń jest dąb, który rośnie na szkolnym podwórku od 1871 roku. Wówczas po zwycięskiej wojnie Prus nad Francją masowo sadzono dęby pokoju.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowej Soli. Wiele wspomnień na archiwalnych zdjęciach

W grupie Nowa Sól wczoraj na Facebooku co rusz pojawiają się kolejne archiwalne zdjęcia z SP nr 1. Wiele tych niezwykłych fotografii publikuje Robert Lipiński. Pod każdą porcją pojawia się mnóstwo komentarzy.
– Pani Bednarz od biologii była moją wychowawczynią. Pamiętam, jak kazała stawiać teczki na ławkach, aby nie ściągać na sprawdzianach – wspomina jedna z nowosolanek.
– Pan Wasielak od chemii. Do dzisiaj pamiętam jego lekcje, np. Jeśli nie chcesz sparzyć brody, nigdy nie lej na kwas wody! – czytamy w innym wspomnieniu.
Zachowało się wiele zdjęć z zimowych zabaw uczniów szkoły. Rzadko kto miał na sobie kurtkę, a raczej bezrękawniki wygodne do zabawy. – Miejsce "akcji" Harcerska Górka. Wyjście klasy zabezpieczała wychowawczyni pani Piaskowska – opisał jedną z porcji zdjęć Robert Lipiński. I dodał w komentarzu: – Z połowę tych czapek robiły mamy lub babcie tych dzieci na drutach. Sam taką miałem i jeszcze szalik.
– Rozpoznaję prawie wszystkich. Klasa "A" rocznik 1967 równoległa do mojej. Ja chodziłam do "B". Pozdrawiam wszystkich! – napisała pani Lidia.
Pani Janina mieszkała koło tej górki od 1957 roku. – Na tornistrach zjeżdżaliśmy – przypomniała.
– To były czasy, nie to co teraz – stwierdziła jedna z dawnych uczennic szkoły.

Uwaga quiz: Poznajesz te stare nowosolskie budynki?

Zobacz też wideo: Prace nad Czarną Strugą w Nowej Soli odkryły brzegi rzeczki. Widoki niesamowite

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto