Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już koniec lata. Zaczyna się meteorologiczna jesień. Kiedy przyjdzie kalendarzowa i astronomiczna?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
1 września rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Potrwa do końca listopada.
1 września rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Potrwa do końca listopada. Pixabay
Chłodniejsze noce i poranki oraz coraz krótsze noce i dni to znak, że koniec lata jest już na horyzoncie. Choć do astronomicznej i kalendarzowej jesieni zostało jeszcze kilka tygodni, to właśnie rozpoczyna się jesień meteorologiczna.

Nadchodzi pierwsza z trzech jesieni

Meteorologiczna jesień to pierwsza z jesieni, która rozpoczyna się pierwszego września i trwa do trzydziestego listopada. Jest to pojęcie wprowadzone na potrzeby meteorologów i klimatologów. Pomaga im w porównywaniu danych statystycznych lub klimatycznych. Dzięki temu mogą odwoływać się zawsze do tego samego okresu. Nie byłoby to możliwe na przykład w przypadku astronomicznych i termicznych pór roku, ponieważ mają one ruchome daty. Co ciekawe początek i koniec meteorologicznych pór roku znacznie różni się w zależności od półkuli ziemskiej.

Półkula północna:

  • meteorologiczna wiosna trwa od 1 marca do 31 maja
  • meteorologiczne lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia
  • meteorologiczna jesień jesień trwa od 1 września do 30 listopada
  • meteorologiczna zima trwa od 1 grudnia do 28 lutego

Półkula południowa:

  • meteorologiczna wiosna trwa od 1 września do 30 listopada
  • meteorologiczne lato lato trwa od 1 grudnia do 28 lutego
  • meteorologiczna jesień trwa od 1 marca do 31 maja
  • meteorologiczna zima trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia

Polska zlokalizowana jest na półkuli północnej, dlatego w naszym kraju meteorologiczna jesień rozpoczyna się 1 września.

Kiedy będzie jesień kalendarzowa i astronomiczna?

Meteorologiczna jesień jest ważna przede wszystkim dla klimatologów, ale dla nas liczy się jesień kalendarzowa lub astronomiczna. Te przyjdą do nas już niebawem.

  • Jesień kalendarzowa - każdego roku rozpoczyna się 23 września
  • Jesień astronomiczna - jej termin jest ruchomy i uwarunkowany tym, kiedy wypada równonoc jesienna

Równonoc jesienna wyznacza datę, która jest pierwszym dniem jesieni astronomicznej. To czas, gdy promienie słoneczne padają pod kątem prostym na równik. Od tego momentu przez dokładnie pół roku biegun południowy będzie bardziej oświetlony niż biegun północny. W tym roku wypada ona 23 września, czyli tego samego dnia, co rozpoczęcie jesieni kalendarzowe. Jesień kalendarzowa zakończy się wraz z nadejściem kalendarzowej zimy, co nastąpi 22 grudnia. Tego dnia swój początek będzie miała również astronomiczna zima.

Jesienią znów przestawimy zegarki

Jesienią kończy się obowiązujący obecnie czas letni, który zostanie zmieniony na zimowy. Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. W tym roku nastąpi to w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. To dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów, bo oznacza, że śpimy o godzinę dłużej. Wskazówki zegara cofniemy z godziny 3:00 na 2:00.

Przeczytaj również: Co dzieje się z naszym ciałem, gdy zmieniamy czas? Zobacz, jak działa na zdrowie to, że przestawiamy zegarki i jak zmniejszyć efekty zmian

Prognoza pogody na jesień. Co przewidują synoptycy?

Z długoterminowych prognoz synoptyków wynika, że we wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na termometrach zobaczymy średnio od 12 do 15 stopni Celsjusza. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Podobnie będzie również w październiku. Wówczas średnia temperatura będzie wynosić od 6 do 10 stopni Celsjusza. Natomiast w listopadzie powinniśmy spodziewać się miesięcznej temperatury powietrza w zakresie normy wieloletniej. Średnia temperatura powietrza wyniesie od 2 do 6 stopni Celsjusza.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto