MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prace w sprawie usunięcia toksycznej hałdy w Nowej Soli trwają. Do końca daleko, a trucizna zalega

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
23 lata hałda odpadów położona blisko centrum Nowej Soli jest problemem
23 lata hałda odpadów położona blisko centrum Nowej Soli jest problemem Jarosław Zasacki
Po pożarze składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich i pożarze mniejszej hałdy śmieci w Warszawie wracają pytania o stan hałdy odpadów niebezpiecznych w Nowej Soli. Starosta Mariusz Stokłosa informuje, że opracowana została Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego dla odpowiednich służb na wypadek akcji ratowniczej.

Hałda po Dozamecie w Nowej Soli. Aktualny stan

Od ponad 20 lat w Nowej Soli jest hałda odpadów ropopochodnych, która martwi mieszkańców. Ostatnie pożary w maju, hałdy o powierzchni około 5500 m2 w Siemianowicach Śląskich i mniejszej hałdy odpadów w Warszawie, wzbudzają wyobraźnię. Wielu nowosolan jest przekonanych, że hałda nie jest obojętna dla środowiska. W ubiegłym roku powiat nowosolski zlecił badania gruntu pod składowiskiem.

– Próbki gruntu, który znajduje się pod warstwą odpadów ropopochodnych poddano analizie laboratoryjnej. W próbkach stwierdzono przekroczenia wartości dopuszczalnej stężenia m. in. sumy węglowodorów C6-C12, sumy węglowodorów C12-C35składników frakcji benzyn, składników frakcji oleju, a w jednej z prób także toluenu, ksylenów i naftalenu – informuje starostwo powiatowe w odpowiedzi na nasze pytania o to miejsce.

Naturalnym izolatorem niepozwalającym przedostać się zanieczyszczeń do gruntu rodzimego oraz wód powierzchniowych i gruntowych ma być obecna tam glina.

Zobacz to miejsce na mapie satelitarnej Google:

Starostwo chce przejąć działki

Problemem w likwidacji hałdy jest prywatna własność działek, na których ona się znajduje. Starostwo stara się o ich przejęcie. Ten etap jest coraz bliższy realizacji, ale jeszcze daleki do końca sprawy. – Obecnie Starostwo Powiatowe w Nowej Soli jest w trakcie przejęcia działek, na których posadowiona jest hałda, tj. prowadzi postępowanie w związku ze zniesieniem użytkowania wieczystego. Jest to niezbędne przy aplikowaniu w konkursie na uzyskanie dofinansowania na likwidację hałdy, gdyż zgodnie z wytycznymi tylko właściciel (w tym przypadku Skarb Państwa) może starać się o jego otrzymanie. Aktualnie w toku są trzy postępowania sądowe, w których obowiązkowe zastępstwo za Skarb Państwa pełni Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśnia starosta Mariusz Stokłosa.

Okazuje się, że w jednej ze spraw Sąd Okręgowy w Zielonej Górze zawiesił postępowanie z uwagi na informację o rezygnacji jedynego członka zarządu spółki z funkcji. W dwóch kolejnych nie nastąpiła wymiana pism procesowych między stronami oraz nie wyznaczono terminu rozprawy, ani oględzin.

Trwa głosowanie...

Czy uda się usunąć hałdę odpadów po Dozamecie w Nowej Soli?

Monitoring na miejscu

Starosta przytacza opinie Prokuratorii Generalnej, która miała stwierdzić, że omawiane sprawy są prowadzone w tempie typowym dla sądów powszechnych, a sama Prokuratoria nie ma wpływu na szybkość procedowania przez sąd w postępowaniu cywilnym.

Co robi starostwo dla bezpieczeństwa miejsca? Starosta informuje, że na pierwszej z działek zabudowanej budynkiem magazynowanym, w tym roku zlecono montaż monitoringu wizyjnego. Są dwie kamery, których zasięg wizyjny obejmuje granice ewidencyjne drugiej działki. Podgląd wizyjny jest w starostwie.

– Ponadto w zakresie tego samego obiektu zlecono usługę, polegającą na opracowaniu Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla obiektu budowlanego produkcyjno – magazynowanego, której jeden egzemplarz jest przeznaczony dla odpowiednich służb na wypadek akcji ratowniczej – podkreśla starosta Stokłosa.

Zobacz też materiał archiwalny:

Zobacz też wideo: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prace w sprawie usunięcia toksycznej hałdy w Nowej Soli trwają. Do końca daleko, a trucizna zalega - Gazeta Lubuska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto