Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanki Nowej Soli chwalą to miejsce. Mówią, że jest tanio, a warzywa są świeże. Zobacz zdjęcia i wideo

Wideo
od 16 lat
– U pani Reni kupuję wszystko, sery, mleczko, śmietankę, masełko, bo to jest naturalne i świeżutkie. Ogórki i pomidory ma swoje – zdradza jedna z nowosolanek. Klienci cenią sprawdzonych producentów. Zobacz ceny warzyw w środku lata na targowisku miejskim w Nowej Soli.

Handel w Nowej Soli. Targowisko miejskie

Targowisko miejskie w Nowej Soli odwiedziliśmy w środę, 19 lipca.

– Ceny utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie – stwierdza Paweł Trzebiński, producent żywności i dodaje, że ruch jest słaby, więc i sprzedaż nieduża.

Ziemniaki można kupić 3,5 zł za kilogram, marchewka i cebula są po 6-7 za kg. Jest mało kapusty. W tym przypadku winne były dni bez deszczu.

– Są słabe opady deszczu, więc nie rośnie. Produkcja się zmniejszyła. W ubiegłych latach produkowaliśmy więcej, ale w tym roku ograniczamy produkcję.

Zobacz więcej cen warzyw w galerii:

Targowisko miejskie w Nowej Soli. To cenią klienci

Klienci lubią robić zakupy u sprawdzonych przez siebie producentów.

– U pani Reni kupuję wszystko, sery, mleczko, śmietankę, masełko, bo to jest naturalne i świeżutkie. Ogórki i pomidory ma swoje – zdradza jedna z nowosolanek.

Inna z klientek podkreśla, że wszystko, czego potrzebuje, kupuje na targowisku. Ceni warzywa bez nawozów i możliwość wyboru produktów.

– Mogę sobie wybrać twarde i ładne pomidory. Warzywa są tutaj tańsze, a przede wszystkim świeże – mówi i dodaje, że na targowisku kupuje też tanie buty i sukienki. – Wszystko tutaj kupujemy, bo jest tańsze – mówi towarzysząca jej znajoma.

Eksperckie analizy cen. Najbardziej wzrosły ceny warzyw

– Eksperci prognozują, że ogólny trend zmniejszania dynamiki wzrostu cen powinien się dalej utrzymać, ale nie ma co liczyć na to, że w sklepach będzie taniej. Ceny będą tylko wolniej rosły – poinformował w piątek, 14 lipca MondayNews.

Magazyn przytoczył dane z comiesięcznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito, z którego wynika, że w czerwcu br. zakupy były droższe średnio o 18,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

– W czerwcu najbardziej wzrosły rok do roku ceny warzyw, bo aż o 38,2%. W obrębie tej kategorii widzimy, że marchew podrożała o 86,8%, a cebula – o 84,8% rdr. To najwyższe wyniki spośród wszystkich produktów objętych analizą – przytacza dane MondayNews.

Ceny warzyw. Skutki suszy

Dr Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito Wrocław podkreśla, że na ten stan wpływa przede wszystkim mniejsza podaż, która wciąż wynika z pogarszającej się sytuacji hydrologicznej. Czynniki pogodowe są szczególnie istotne w produkcji warzyw potrzebujących dużej ilości wody, takich jak cebula, ogórki czy sałata. W przypadku warzyw szklarniowych doszły jeszcze podwyższone opłaty za ogrzewanie. Istotny jest też wzrost kosztów związanych z przechowywaniem.

– W Polsce mamy obecnie do czynienia z suszą rolniczą, która prawdopodobnie wpłynie na zmniejszenie zbiorów. To z kolei będzie wywierało presję na wzrost cen warzyw, ale też owoców. Niedobór wody jest notowany w całym kraju, a susza rolnicza występuje w piętnastu województwach (też w Lubuskiem). – Susza dotyczy wszystkich głównych upraw, tj. zbóż, krzewów i drzew owocowych, kukurydzy, roślin strączkowych, truskawek, warzyw gruntowych oraz ziemniaków – analizuje Marcin Luziński z Santander Bank Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto