Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzyby 2023. Pierwsze jadalne grzyby koło Nowej Soli już rosną. Pani Danuta na poważnie zajmuje się grzybami i ma z tego dużo satysfakcji

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Koźlarze mają jeszcze czas na wysyp, a tymczasem pojawiły się wcześniej niż powinny
Koźlarze mają jeszcze czas na wysyp, a tymczasem pojawiły się wcześniej niż powinny Danuta Majzer
- Las był od dziecka moim drugim domem, a kiedy przeszłam na emeryturę to... - zaczyna opowieść Danuta Majzer z Wrociszowa koło Nowej Soli. Koźlarze, które utrwaliła na zdjęciach 17 maja obiegły portale internetowe w całym kraju. Ale nie jest tak, że teraz każdy, kto pójdzie do lasu je znajdzie. Pani Danuta wie, gdzie szukać.

Grzyby w powiecie nowosolskim. Pierwsze koźlaki

– Danusia jest niesamowita, a jej wiedza przeogromna – skomentowała zdjęcia koleżanka Danuty Majzer, która zobaczyła koźlarze na profilu Lubuskich Łowców Burz. A inni nie szczędzili pochwał: „Cudny widok dla mych oczu”. „Piękne”. „Mniam”, „Piękne. Moje ulubione grzyby z dzieciństwa”.

– Na pewno w jakimś stopniu znam się na grzybach. Ale to nie tak, ze ta wiedza jest przeogromna – prostuje pani Danuta, kiedy dzwonimy dopytać, jak to jest z tymi koźlarzami w połowie maja. Akurat te grzyby mają swój czas dopiero od lipca. – Wychowałam się na wsi Wrociszów koło Nowej Soli. Las to zawsze, już od dziecka był moim drugim domem. Zbierałam grzyby, takie podstawowe, a odkąd poszłam na emeryturę stało się to moją pasją – opowiada mieszkanka Wrociszowa. – Interesują mnie wszystkie grzyby, trujące, niejadalne i jadalne, bo takie mamy kategorie.

Grzyby trujące i niejadalne. jak się nie pomylić?

W przypadku pani Danuty zainteresowanie grzybami jest większe niż tylko koszykowe, prowadzi działania edukacyjne, aby inni grzybiarze nauczyli się rozpoznawać grzyby. – Wyszukuję grzyby trujące i wyjaśniam, jak je rozpoznać, aby się nie pomylić – opowiada. Zdarza się, że mylony jest muchomor zielonawy z kanią.

– Staram się robić zdjęcia i porównywać różne cechy grzybów, żeby ludzie nie zbierali trujących. Jestem na dwóch profilach grzybowych moderatorem. Uczę się u grzyboznawcy Wiesława Kamińskiego – mówi pani Danuta. Dużo czyta na temat grzybów, potrafi rozpoznać również gatunki chronione i zdradza, że takie też w naszym regionie występują. – Smardza stożkowatego w lesie w naturalnym środowisku nie znalazłam, ale jadalnego tak. Mam miejsce. Jeżeli chodzi o smardze, jest bardzo dużo na terenie Polski miejsc, w których występują i powinny być uwolnione z zakazu zbierania w lesie – uważa.

Koźlarze w maju

W połowie maja znalazła koźlarze. Zdjęcia, które zrobiła tym grzybkom, obiegły internetowe portale i udostępniane są w mediach społecznościowych.

– Wiosna była deszczowa. Koźlarze gdzieś na prześwitach, w cieplejszych miejscach, na brzegach lasu są. Mam swoje miejsca. Jadę i wiem, że coś powinno tam być i znajduję. Jak ktoś pojedzie do lasu, zobaczy obojętnie jakie brzozy, to nie zawsze tam będą. To muszą być miejsca, gdzie słońce dochodzi.

Pani Danuta zdradza, że pod koniec czerwca i na początku lipca pojawią się borowiki ciemnobrązowe. To bardzo rzadki grzyb w Polsce, który jak się okazuje, występuje na terenie powiatu nowosolskiego. – Znam takie miejsca – uśmiecha się znawczyni grzybów.

Mieszkanka Wrociszowa zbiera też grzyby na przetwarzanie ich w domu. Dużo grzybów suszy, marynuje, mrozi i dużo rozdaje znajomym, którzy nie mogą chodzić do lasu lub nie znają się na grzybach a lubią. – Jak mam duże ilości grzybów, to dzielę nimi – przyznaje.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Pierwsze grzyby w Beskidzie Niskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto