Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Wojewódzkie Zawody Latawcowe o Berło Króla Maciusia. Wystartowali uczniowie z Zielonej Góry, Nowej Soli i innych miejscowości

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Z latawcami płaskimi i skrzynkowymi przyjechali uczniowie z placówek im. Janusza Korczaka m.in. z Nowej Soli i Czerwieńska. Kolorowe latawce przygotowała też młodzież z zielonogórskich szkół i Domu Harcerza. Przygotowania do konkursu to okazja do aktywnego spędzenia czasu z rodzicami a potem wspólna radość z sukcesu.

X Wojewódzkie Zawody Latawcowe w Zielonej Górze. Przygotowano kilkadziesiąt latawców

W piątkowe południe pogoda sprzyjała puszczaniu latawców w Zielonej Górze. Dom Harcerza dziesiąty raz zorganizował Wojewódzkie Zawody Latawcowe o Berło Króla Maciusia.

– Najważniejsza jest dobra zabawa dla dzieci. Zawody latawcowe organizujemy w ramach idei Janusza Korczaka, który miała taką dewizę: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, dlatego organizujemy nasze zawody – wyjaśnia Kazimierz Bronicki, organizator wydarzenia. – To już jubileuszowa impreza.

Dzieci walczą o berła złote, srebrne i brązowe w kategorii latawców płaskich i skrzynkowych. Dodatkowo przyznawana jest nagroda specjalna Maciuś 39.

– To nagroda imienia harcmistrza Jerzego Zgodzińskiego, twórcy Korczakowców zielonogórskich, który zapoczątkował te zawody, a my je kontynuujemy je do dziś. Przyjeżdżają dzieci z placówek imieniem Korczaka z województwa, z Nowej Soli, Wschowy, Babimostu, Czerwieńska oraz z zielonogórskich szkół i Domu Harcerza – wylicza K. Bronicki.

Startowały latawce płaskie i skrzynkowe

X Wojewódzkie Zawody Latawcowe o Berło Króla Maciusia. Wysta...

X Wojewódzkie Zawody Latawcowe w Zielonej Górze. Okazja nie tylko do zabawy

W zawodach wzięło udział też siedmioro uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowej Soli.

– Bawimy się w to od lat. Co roku ulepszamy latawce, mamy nowe dekoracje i puszczamy je na terenie naszej szkoły, żeby usprawniać technikę puszczania latawców – wyjaśnia Małgorzata Górny z SOSW w Nowej Soli. – Bardzo miło się patrzy, jak dzieci bawią się latawcami. Jest to bardzo wychowawcze zajęcie, od przygotowania konstrukcji aż do sukcesu latania.

O tym, że przygotowanie do zawodów i wspólne szykowanie latawców jest pożyteczne przekonuje też Danuta Bronicka, która zajmuje się organizacją zawodów.

– Rodzice lubią się bawić latawcami i dzieci też, chociaż niektóre jeszcze nie znają tej zabawy, to dzięki tym zawodom, mają okazję ją poznać – mówi D. Bronicka. – Janusz Korczak stawiał na samowychowanie dzieci. W tych zawodach mogą się wykazać oraz pięknie i pożytecznie spędzić czas ze swoimi rodzicami. Nic nie przychodzi łatwo, tak jak Korczak powiedział, daj dzieciom dobrą dolę, daj wysiłkom pomoc, a ich trudom błogosławieństwo. Nie najłatwiejszą prowadź je drogą, ale najpiękniejszą. Myślę, że to jest jedna z takich dróg, którymi idą nasze dzieci.

Trwa głosowanie...

Czy puszczałeś/puszczałaś kiedyś latawce?

Latawce. Pożyteczne spędzanie czasu

Lena, która przyjechała na konkurs z Czerwieńska wyjaśnia, jak się robi latawce. Sztuka nie jest trudna, ale ważne jest poznanie techniki puszczania latawców, aby mogły polecieć. – Najpierw trzeba konstrukcję związać, żeby była podstawa. U mnie jest papier, trzeba coś na nim namalować. Tędy puścić linkę i przykleić. Będzie latawiec – tłumaczy.

– Fajny pomysł, dzieci pokazują swoje umiejętności i dobrze się przy tym bawią – oceniali oglądający szybujące latawce.
Przed pandemią koronawirusa zawody odbywały się jesienią. Teraz wyznaczono datę kwietniową, aby podobnie do innych takich wydarzeń Korczakowców, odbywały się wiosną.

Zawody w Zielonej Górze zorganizowało Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, we współpracy z Kołem Przyjaciół Korczakowa im. Jerzego Zgodzińskiego.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Dzień Latawca w Łapajówce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: X Wojewódzkie Zawody Latawcowe o Berło Króla Maciusia. Wystartowali uczniowie z Zielonej Góry, Nowej Soli i innych miejscowości - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto