Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur od marca 2024 - nowy przelicznik GUS. Takie będą podwyżki emerytur

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Jakie będą podwyżki emerytur w 2024 roku? Sprawdź odpowiedź na kolejnych slajdach naszej galerii. Prezentujemy dokładne wyliczenia emerytur po waloryzacji.
Jakie będą podwyżki emerytur w 2024 roku? Sprawdź odpowiedź na kolejnych slajdach naszej galerii. Prezentujemy dokładne wyliczenia emerytur po waloryzacji. Grafika KR-PP/zdjęcie z Pixabay
Główny Urząd Statystyczny podał dane o tzw. inflacji emeryckiej. Jest ona o 2,9 proc. niższa niż rok wcześniej, ale nadal bardzo wysoka - kształtuje się na poziomie 11,9 proc. Oznacza to, że przynajmniej o tyle wzrosną emerytury. Jeśli rząd dotrzyma swoich obietnic, jest także opcja drugiej waloryzacji emerytury jesienią i zwolnienie z podatku emerytur do 5000 zł (obecnie do 2500 zł). Zobacz w galerii ile może wynosić Twoje świadczenie od marca 2024.

Spis treści

Co to jest inflacja emerycka i ile wyniosła w 2023 roku?

Inflacja emerycka to średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Jest to jeden z czynników brany pod uwagę przy waloryzacji świadczeń dla seniorów.

Główny Urząd Statystyczny podał, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. wyniósł 11,9 proc. W 2021 r. wskaźnik ten był na poziomie 14,8 proc. proc. Oznacza to niewielki spadek. Są też dane dotyczące inflacji ogólnej.

"Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniósł 111,4 (wzrost cen o 11,4%)" - informuje GUS.

Ile wzrosną emerytury w 2024 roku?

Emerytury i renty waloryzowane są co roku. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy m.in. od poziomu inflacji. W 2023 roku wyniosła ona w przypadku średniej krajowej inflacji – 11,4 proc. oraz inflacji emeryckiej – 11,9 proc. Do waloryzacji używa się wskaźnika tej inflacji, która była wyższa.

Za 2023 rok kluczowa staje się więc inflacja emerycka. Ponadto waloryzacja uzależniona jest od realnego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce w danym roku. Te dane poznamy w lutym. Z danych po III kwartałach 2023 wynika, że przeciętne wynagrodzenie wynosi 7106,54 zł brutto. Oznacza to wzrost o 13 proc. (rok do roku). Jest więc tendencja zwyżkowa przy inflacji 11,4 proc. Jeśli trend będzie utrzymany w IV kwartale, to wskaźnik dotyczący płac będzie brany pod uwagę. Jeśli jednak pojawi się trend spadkowy, wówczas podwyżka emerytur będzie opierać się tylko o inflację emerycką, co oznacza wzrost o 11,9 proc.

Zobacz w galerii, jak może wzrosnąć Twoja emerytura - tutaj tabela wyliczeń.

Dwukrotna waloryzacja emerytur. Takie mają być świadczenia we wrześniu

Rząd rozważa nowe rozwiązanie - nawet dwukrotną waloryzację emerytur w ciągu roku.

- Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu drugiej waloryzacji rent i emerytur tak, by przy określonym wskaźniku inflacji była ona przeprowadzana nie tylko w marcu, ale jeszcze raz w roku, np. we wrześniu - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Jaki podatek od emerytury?

Warto wiedzieć, że od świadczeń do 2500 zł brutto nie jest pobierany podatek. ZUS wówczas potrąca tylko składkę zdrowotną w wysokości 9 procent. W kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska obiecywała podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł rocznie. Jeśli to rozwiązanie wejdzie w życie, znacznie wzrosną emerytury wynoszące od 2500 do 5000 zł. Na razie jednak po wyborach nie ma jasnych deklaracji w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waloryzacja emerytur od marca 2024 - nowy przelicznik GUS. Takie będą podwyżki emerytur - Gazeta Pomorska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto