Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z ZSP nr 4 z Nowej Soli na podium w konkursie o ratowaniu życia | WIDEO, ZDJECIA

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
W Nowej Soli podsumowano konkurs Młodzież ratuje życie. II miejsce zdobyła ekipa nowosolskiego "Spożywczaka". – Im więcej przeszkolonych osób, tym więcej uratowanego życia – podkreślił wicewojewoda Dariusz Popławski.

Szkoły średnie w Lubuskiem. Konkurs Młodzież ratuje życie

– Użycie urządzenia AED zwiększa szanse na życie poszkodowanej osoby z 2 do 75 procent – mówił Adam Waligóra. A jeden z gości spotkania, prezydent Nowe Soli przyznał, że był dzień, kiedy zatrzymało się jego serce, uratowano go, używając defibrylatora. – W szpitalu zapytano mnie, czy mam świadomość, że umarłem – mówił Jacek Milewski.

Uczniowie z całego regionu wystartowali w konkursie „Młodzież ratuje życie” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ratowników Medycznych Medyk pod honorowym patronatem Gazety Lubuskiej i przygotowali krótkie filmy o użyciu defibrylatora.

– Pękam z dumy – przyznała Anna Król, dyrektor Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących 59 w Żaganiu. To grupa uczniów z tej właśnie szkoły zwyciężyła w konkursie. – Teoretycznie wszyscy wiemy, jak ratować życie, są szkolenia i dużo się o tym mówi. Ale wszyscy boimy się tak samo, kiedy taka sytuacja dzieje się naprawdę. Dlatego takie przedsięwzięcia są bardzo ważne i potrzebne, bo musimy sobie uświadomić, że możemy zdążyć uratować czyjeś życie – mówiła dyrektor Król.

Trwa głosowanie...

Czy umiesz udzielać pierwszej pomocy?

Dobrym przykładem dla kadry i uczniów są nauczycielki – opiekunki zwycięskiej grupy uczniów, które wraz z jeszcze jedną nauczycielką w grudniu ukończyły Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i uzyskały certyfikaty z tytułem ratownika. To Agnieszka Oparska, Lucyna Kultys i Martyna Zembik.

– Pomysł wzięcia udziału w konkursie podsunęły nam nasze nauczycielki. Jesteśmy ze szkolnego koła PCK więc szybko się zgodziliśmy, stwierdziliśmy, że będzie to też świetna zabawa – opowiada Adrian Panaś. – Każdy za coś odpowiadał. Są z nami osoby, które montowały film i plansze. Przygotowaliśmy film o użyciu AED. Jest o tym, że nie wiadomo, kiedy, co nas spotka, dlatego warto wiedzieć, gdzie się znajduje i jak się używa AED, żeby pomóc kogoś uratować. Ludzkie życie jest kruche i trzeba wiedzieć, co robić, żeby je ocalić.

Uczniowie ze zwycięskiej ekipy, jako członkowie szkolnego koła PCK biorą udział w różnych konkursach, organizują paczki świąteczne z żywnością i ubraniami.

– Zapewne większość z nas po szkole też będzie zajmowała się pomaganiem osobom potrzebującym – dodaje Adrian.

Symboliczny czek za zajęcie II miejsca odebrała ekipa z ZSP nr 4 im. Jana Pawła II w Nowej Soli. Czek wręczył Grzegorz Potęga, członek zarządu województwa lubuskiego

Uczniowie z ZSP nr 4 z Nowej Soli na podium w konkursie o ra...

Zdrowie w Lubuskiem. Jak ratować życie

II miejsce zajęli uczniowie z ZSP nr 4 im. Jana Pawła II z Nowej Soli, a III – drużyna z CKZiU nr 1 "Budowlanka" z Zielonej Góry. O podium walczyło kilkanaście szkół z całego województwa.

– Wiedzą, jak ratować życie – powiedział o uczniach biorących udział w konkursie Adam Waligóra, prezes Stowarzyszenia Ratowników Medycznych Medyk. – Dzięki naszej akcji zajrzeli do Internetu, książek i czasopism. Musieli się zaangażować, żeby stworzyć własny film. Może nie do końca znają wszystkie szczegóły, ale tym to już zajmiemy się my, przyjedziemy do nich i pokażemy.

Zwycięzcy, podczas uroczystości w Nowej Soli otrzymali dużo nagród i gratulacji. Wicewojewoda Dariusz Popławski, który sam jest ratownikiem, opowiedział o swoich doświadczeniach, czym dał przykład młodzieży tego, w jakich okolicznościach zdarza się, że trzeba udzielić pomocy.

O użyciu na sobie defibrylatora opowiedział prezydent Nowej Soli.

– W szpitalu zapytano mnie, czy mam świadomość, że umarłem – mówił Jacek Milewski, wspominając, że był dzień, w którym zatrzymało się jego serce.

A dla Grzegorza Potęgi, członka zarządu województwa lubuskiego podsumowanie konkursu było okazją do podziękowań Adamowi Waligórze, którzy 20 lat temu udzielił mu pomocy.

– Im więcej przeszkolonych osób, tym więcej uratowanego życia – podkreślił Dariusz Popławski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto