Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP lista. Najczęściej nadawane imiona dzieciom urodzonym w Nowej Soli. Ile dzieci się rodzi, a ile osób umiera?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
USC w Nowej Soli podsumował nadawane imiona dzieciom urodzonym w Nowej Soli. Wiadomo już, jakie nadawano najczęściej dziewczynkom i jakie chłopcom
USC w Nowej Soli podsumował nadawane imiona dzieciom urodzonym w Nowej Soli. Wiadomo już, jakie nadawano najczęściej dziewczynkom i jakie chłopcom pixabay.com
Lena wciąż, i to od kilku lat, jest jednym z najbardziej popularnych imion dla dziewczynek nadawanych przez rodziców w Nowej Soli. Do krótkiej listy najczęściej powtarzających się imion powróciła Julia. Martwi jednak coś więcej, dysproporcja pomiędzy narodzinami, a zgonami odnotowanymi w ewidencji ludności.

Dzieci urodzone w Nowej Soli w 2023 roku. Popularne imiona

Rok wcześniej, podając imiona nadawane najczęściej w 2022 roku zauważyliśmy, że na podium nie było modnych imion, jak Julia czy Aleksandra. Okazuje się, że jedno z tych imion znów jest w czołówce. Wróciło też do bardzo popularnych jedno z imion męskich.

W 2023 roku najbardziej popularne imiona dla dzieci, zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego to wśród chłopców:

  • Tymon, Aleksander, Nikodem, Bruno i Jan.

Dziewczynkom najczęściej nadawano imiona:

  • Lena, Liliana, Zofia, Julia i Emilia.

Jakie imiona były modne w Nowej Soli w 2018 roku:

Nowe dzieci z Nowej Soli. Narodziny w szpitalu w Nowej Soli

W 2023 roku w nowosolskim szpitalu urodziło się 1037 dzieci. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowej Soli zameldowano zaledwie 229.

W 2023 roku w nowosolskim szpitalu urodziło się 1037 dzieci.

– Nie wszyscy z 1037 to nowosolanie, jedynie 229 – zaznacza Ewa Batko, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. – Natomiast około 800 dzieci urodziły panie z innych miejscowości, powiatów i również spoza województwa. Kobiety chętnie wybierają nowosolski szpital na miejsce urodzenia dziecka.

Wydział spraw obywatelskich i administracji w nowosolskim urzędzie miejskim odnotował, że w ubiegłym roku zmarło 444 mieszkańców Nowej Soli. Liczba urodzeń nie tylko nie pokrywa liczba zgonów, ale jest blisko o połowę mniejsza. To nie jest nowy trend. Przypomnijmy, że z danych Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych, który działa w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze, wynika, że w województwie lubuskim mamy coraz mniej kobiet.

– W 2022 roku mieszkało w naszym regionie ok. 504 tysiące pań, a jeszcze 10 lat wcześniej było prawie 525 tysięcy – informowała Elwira Olczyk.

Panie coraz rzadziej decydują się na urodzenie dziecka.

– W 2022 roku rodzących kobiet było ok. 7 tys., a jeszcze 10 lat wcześniej było ich o trzy tysiące więcej. Panie też coraz później decydują się na dziecko. W ubiegłym roku kobieta rodząca dziecko miała ok. 30 lat, a dziesięć lat wcześniej – 28,5 roku – informuje E. Olczyk.

Zobacz też wideo: Coraz mniej dzieci, a co raz więcej dziadków

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto