Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja Kultura w Otyniu otwarta. Była ruina, a jest nowoczesne centrum kultury. Zobacz wideo i zdjęcia

Wideo
od 16 lat
– Wykonawca stanął na wysokości zadania i w terminie się zmieścił. Jesteśmy rozliczeni i możemy świętować – mówiła podczas otwarcia Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia.

Stacja kultura w Otyniu. Otwarcie inwestycji

W 1993 roku na przebiegającej przez Otyń linii kolejowej nr 371 ustał ruch pasażerski, a w 1997 roku też towarowy. 10 lat później dworzec był już zrujnowany. Wtedy przejęła go gmina Otyń. W 2019 roku na dawnej linii powstała ścieżka rowerowa. W 2020 roku urząd miejski pokazał plan wykorzystania tego miejsca. A w piątek, 17 lutego nastąpiło otwarcie Stacji Kultura. To teraz nowa siedziba Gminnego Centrum Kultury.

Podczas otwarcia można było zobaczyć pierwszą wystawę w tym nowym miejscu, zatytułowaną „Tak to to”. To szkło artystyczne autorstwa Tadeusza Szechowskiego. Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>

Stacja Kultura w Otyniu otwarta. Była ruina, a jest nowoczes...

Dofinansowanie
Ponad 6 mln złotych na budowę to wsparcie z Polskiego Ładu, pozostała kwota pochodziła z budżetu gminy.

– Za 650 tysięcy mieszkańcy mają ten obiekt. Nigdy by nas nie było stać na odrestaurowanie i wybudowanie tej sali, bo jak ktoś pamięta historię tego obiektu nie było, to jest odtworzenie tego, co kiedyś istniało. Tak naprawdę przejęliśmy tylko tą pierwszą część, opuszczoną ruinę i próbowaliśmy odtworzyć to, co dzisiaj państwo na własne oczy zobaczyliście – mówiła podczas otwarcia Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia. – Dziś po roku od podpisania umowy, jesteście w tym obiekcie. Wykonawca stanął na wysokości zadania i w terminie się zmieścił. Jesteśmy rozliczeni i możemy świętować.

– Ta inwestycja, to jest przykład, jak można zrobić wspaniałą rzecz z czegoś, co wydawałoby się niemożliwe – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda przypomniał wrześniowy dzień, kiedy zobaczył w jaki stanie jest to miejsce i jak wielkie marzenia, co do przyszłości dawnego dworca ma burmistrz Wróblewska. – Pani burmistrz z takim wielkim z zaangażowaniem mówiła, że to będzie piękne miejsce. Gratulowałem zapału i wizjonerstwa, ale później, kiedy to zaczęło się materializować w postaci projektu, to budziło wielki podziw.
Władysław Dajczak nie ukrywał, że mocno wspierał ten projekt. – Udało się. Trzeba się z tego cieszyć. Za chwilę będą kolejne rozdania w rządowych programach – zapowiedział.
Gmina Otyń otrzymała ponad 22 mln zł na drogi z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z Polskiego Ładu prawie 19 mln zł, a z Fundusz Inwestycji Lokalnych 2,5 mln. Prawie 40 mln złotych z programu Rodzina 500 plus dostały rodziny na prawie 1200 dzieci z gminy.

Pisaliśmy o inwestycji w Otyniu:

Stacja Kultura. Odbiorcy z połowy Polski

Otwarcie Stacji Kultura było okazją do podziękowań różnym osobom za wkład w realizację inwestycji, od pomysłu, przez projekt, dofinansowanie i wykonanie. Mowa była też o odbiorcach kultury.

– Dziękuję za to tworzycie tę kulturę dla nas, nie tylko dla otynian, ale również nowosolan i zielonogórzan. Krzysztof Gąsior, który będzie tutaj dyrektorem, ma zawsze dobry poziom i dobrą jakość, tę jakość cały czas trzyma i myślę, że tutaj rozwinie skrzydła – mówiła Beata Kulczycka, radna województwa lubuskiego.

Dyrektor Gąsior wierzy, że obiekt będzie perełką nie tylko ze względu na budynek, ale na to, co będzie w nim do zaoferowania. – Kulturę tworzą ludzie, pasjonaci i ci którzy chcą w niej uczestniczyć, odbiorcy, których mamy w Otyniu fantastycznych – podkreślił dyrektor centrum i przypomniał, że organizowane wydarzenia przyjeżdżają ludzie też ze Szczecina, Leszna, Poznania, czy Głogowa.

– W historię człowieka, kultura jest wpisana bardzo mocno – mówił ks. kan. Zbigniew Tartak. I wyjaśniał, że człowiek potrzebuje takiego miejsca, bo ma w sobie przestrzeń, którą potrzebuje wyrazić w formie śpiewu, malarstwa czy innego rodzaju sztuki. – Tam, gdzie tej sztuki brakuje, gdzie człowiek tej przestrzeni nie rozwija, to coś jakby w nim umierało z człowieczeństwa. W czasach, w których jesteśmy, bardzo duży nacisk położony jest materializm, dlatego takie miejsce jest bezcenne – podkreślił proboszcz otyńskiej parafii.

Podczas otwarcia można było zobaczyć pierwszą wystawę zatytułowaną „Tak to to”. To szkło artystyczne autorstwa Tadeusza Szechowskiego.

Najważniejsze daty dotyczące inwestycji:

  • Przejęcie budynku dworca przez Gminę: 15 grudnia 2017 r.
  • Dokumentacja projektowa – podpisanie umowy: 22 października 2018 r.
  • Uzyskanie pozwolenia na budowę: 27 grudnia 2019 r.
  • Rozmowy o dofinansowaniu z Urzędem Marszałkowskim – 2020-21 r.
  • Przyznanie dofinansowania: 25 października 2021 r.
  • Ogłoszenie przetargu na wykonawstwo: 23 grudnia 2021 r.
  • Podpisanie umowy z wykonawcą robót: 28 stycznia 2022 r.
  • Zakończenie budowy: 25 stycznia 2023 r.
  • Pozwolenie na użytkowanie: 7 lutego 2023 r.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto