Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huki petard oraz fajerwerków i przerażone psy. Jak radziły sobie zwierzęta w małym, lubuskim schronisku podczas Sylwestra?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Jak psy ze schroniska przetrwały Sylwestra?
Jak psy ze schroniska przetrwały Sylwestra? Canva Pro / zdjęcie ilustracyjne
Świętowanie Nowego Roku i fajerwerki to dwa nieodłączne elementy. Niestety, huki spowodowane petardami sprawiają, że większość zwierząt w nowy rok wchodzi przerażona. Zapytaliśmy w jednym z małych, lubuskich schronisk dla psów, jak zwierzęta przetrwały Sylwestra i co można zrobić na przyszłość, aby złagodzić im przejście tego okresu.

Od dawna w okolicach Sylwestra wraca dyskusja między miłośnikami fajerwerków oraz posiadaczami zwierząt. W tym roku sami byliśmy świadkami, gdy 31 grudnia na jednym z osiedli w Krośnie Odrzańskim mieszkaniec wyszedł z czworonogiem na spacer, gdy nagle w pobliżu huknęła petarda. Psiak przeraził się i zerwał ze smyczy.

Zwierzak był przerażony, właściciel nie mógł go na początku przywołać do siebie. A było to wiele godzin przed powitaniem nowego roku...

Jak psy w schronisku przetrwały Sylwestra?

Skontaktowaliśmy się z przytuliskiem dla zwierząt w Osiecznicy pod Krosnem Odrzańskim. Jak przyznaje właścicielka, odległość od miasta oraz lokalizacja schroniska w ustronnym miejscu pomaga zwierzętom przetrwać Sylwestra. Mimo to na powitaniu tego roku jeden z czworonogów nie mógł znieść huku fajerwerków...

- Mamy jednego psiaka, który bardzo się boi - opowiada Violetta Papp prowadząca punkt dla bezdomnych psów w gminie Krosno Odrzańskie. - Kilka dni wcześniej przestał jeść. Był bardzo zestresowany. Pomimo leków, które dostawał, to 31 grudnia wydrapywał dziury w ścianach. Dopiero dzisiaj wrócił do normalnego jedzenia.

Właścicielka małego schroniska dodaje, że obecnie jest wiele zamienników mniej szkodliwych dla zwierząt, z których można korzystać w Sylwestra.

- Bo trzeba pamiętać, że problem dotyka nie tylko psów, ale też koty czy np. dzikie zwierzęta, jak chociażby ptaki - mówi V. Papp.

A z czego korzystać zamiast petard, świętując Nowy Rok?

- Wiadomo, że widowiskowe świętowanie Nowego Roku, to jest duża frajda dla dzieci i nikt nie chce ich tego pozbawiać - mówi V. Papp. - Są jednak już dostępne petardy bezhukowe, świetne zimne ognie lub tzw. wulkany z np. konfetti. Można też zorganizować pokaz świetlny. Mamy teraz naprawdę duży wybór.

Jak można "złagodzić" Sylwestra dla czworonogów?

Wiadomo jednak, że nie wszyscy zrezygnują z fajerwerków. Jak więc złagodzić okres noworoczny dla swoich czworonogów?

- Są środki ziołowe, które można podawać pieskom - informuje V. Papp. - Są dostępne przez internet i u weterynarzy. Zalecam jednak, aby każde leki dla zwierząt konsultować z weterynarzem. W przypadku tych środków ziołowych, należy je podawać ok. 3 tygodnie przed Sylwestrem, aby były one skuteczne.

Ponadto właścicielka przytuliska zaleca wygłuszyć pomieszczenie, w którym pies będzie znajdował się, blisko właściciela. - Pomaga też głośno włączona muzyka, aby wytłumić huki z zewnątrz - przyznaje. - Trzeba też pamiętać, żeby wyprowadzić go na spacer najpóźniej o godz. 22.00 i z mocno zaciśniętą obrożą, bo ludzie "strzelają" nie tylko o północy. W przypadku kotów, jeśli ktoś ma wychodzące, to tego dnia zwyczajnie lepiej ich nie wypuszczać.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto