Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia dronów. Takie lekcje uczniowie chwalą. Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się zajęcia uczniów z Nowej Soli i Ukrainy

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Polsko-ukraińska Akademia dronów to wielka przygoda dla kilkudziesięciu uczniów i kolejny projekt CKZiU "Elektryk" z Nowej Soli.

Szkoły w Nowej Soli. CKZiU "Elektryk" realizuje międzynarodowy projekt

– To jest najlepszy tydzień w szkole w tym roku – chwali udział w projekcie Bora Kasap z trzeciej klasy mechatronicznej CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli. – W trzeciej i czwartej klasie na pewno takich projektów będzie więcej. Nie mogę się doczekać.
Projekt Akademia dronów, polsko-ukraińskie warsztaty kreatywne jest realizowany przez Stowarzyszenie Harmonia działające w CKZiU "Elektryk" w Nowej Soli we współpracy z Instytutem Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Aeroklubem Ziemi Lubuskiej.

CKZiU Elektryk. Współpraca międzynarodowa

W projekcie bierze udział 16 - osobowa grupa polskich uczniów i 19 - osobowa grupa uczniów z Ukrainy ze szkół w Iwano-Frankivsku i Samborze.

– Od dawna współpracujemy ze szkołą z Nowej Soli. Wymiana doświadczeń między naszymi i waszymi uczniami trwa, i to jest kolejny etap – mówi Uliana Moroz, koordynator współpracy polsko-ukraińskiej pomiędzy szkołami. – Nie chodzi tylko o zdobycie nowych umiejętności i wiedzy dotyczącej dziedziny ale pogłębianie relacji między młodzieżą.

W środę Bora i jego koleżanki i koledzy wzięli udział w zajęciach zorganizowanych na zielonogórskiej uczelni.

– Dzisiaj mamy warsztaty związane z projektowaniem części drona i drukowaniem ich na drukarce 3D. Będą zajęcia w laboratorium mechatroniki lotniczej, którym dysponujemy na naszym wydziale – informuje dr inż. Marcin Chciuk z wydziału mechanicznego UZ. – Uczniowie mają za zadanie stworzyć firmę. Są podzieleni na dział projektowy, produkcyjny i m.in. finansowy. Zapoznają się z działaniem firmy, która ma wdrożyć na rynek drona.

Kilkudziesięciu uczniów z Nowej Soli i Ukrainy na Uniwersytecie Zielonogórskim wzięło udział w zajęciach zorganizowanych w ramach Akademii dronów. To międzynarodowy projekt szkoły CKZiU Elektryk

Akademia dronów. Takie lekcje uczniowie chwalą. Na Uniwersyt...

Akademia dronów. Skąd pomysł?

– Kiedy przygotowywaliśmy się do tego projektu, prawie rok temu, padło pytanie z mojej strony o temat techniczny. Wtedy strona ukraińska zaproponowała drony dla celów ekologicznych. Dzisiaj największym problemem na Ukrainie jest wojna, ale wcześniej wskazywano na konieczność stosowania monitoringu ekologicznego. I tym tematem się zajęliśmy – wyjaśnia Grzegorz Königsberg, dyrektor CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli. – Uważam, że dron to jest przyszłość. Już teraz jako szkoła uczestniczymy w wielkim projekcie budowania modułu kształceniowego, który potocznie możemy nazwać mechatronik dronów. W czymś takim uczestniczymy na poziomie kilku krajów w Europie. Myślę, że jest to temat pociągający dla uczniów, ciekawy i przyszłościowy. Usługi dronami są już wykorzystywane w różnych dziedzinach działalności człowieka, a z pewnością będą jeszcze szersze.

– Ostatnio dron najczęściej wykorzystujemy do poszukiwań ludzi zaginionych. Ale mieliśmy też okazję sprawdzać drzewostan w nadleśnictwach naszej zielonogórskiej dyrekcji lasów państwowych. Dodatkowo kontrolowaliśmy nielegalne wysypiska śmieci – opowiada o wykorzystywaniu drona w działalności straży pożarnej Grzegorz Buda, prezes OSP Jarogniewice.

Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć, jak działa profesjonalny dron strażaków.

– Pokazujemy jak się składa dron, omawiamy działanie osprzętu, prezentujemy obraz nalotu na kontrolerze – omawia spotkanie z uczniami prezes OSP.

W symulacyjnej firmie uczniowie pracują w takich grupach jak: konstruktorzy dronów, operatorzy dronów, zespół IT, zespół biznesowy, zespół public-relations, jest też grupa ewaluatorów i liderów.

W czwartek, 29 września na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej młodzież będzie testowała drony skonstruowane podczas warsztatów.
Spotkania w ramach projektu prowadzone są w Sławie, na Uniwersytecie Zielonogórskim i lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie. Zakończą się 1 października.

Z wydarzeń w Elektryku:

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Sztafetowe biegi przełajowe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto