Nasza Loteria

Akademia dronów. Takie lekcje uczniowie chwalą. Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się zajęcia uczniów z Nowej Soli i Ukrainy

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Polsko-ukraińska Akademia dronów to wielka przygoda dla kilkudziesięciu uczniów i kolejny projekt CKZiU "Elektryk" z Nowej Soli.

Szkoły w Nowej Soli. CKZiU "Elektryk" realizuje międzynarodowy projekt

– To jest najlepszy tydzień w szkole w tym roku – chwali udział w projekcie Bora Kasap z trzeciej klasy mechatronicznej CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli. – W trzeciej i czwartej klasie na pewno takich projektów będzie więcej. Nie mogę się doczekać.
Projekt Akademia dronów, polsko-ukraińskie warsztaty kreatywne jest realizowany przez Stowarzyszenie Harmonia działające w CKZiU "Elektryk" w Nowej Soli we współpracy z Instytutem Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Aeroklubem Ziemi Lubuskiej.

CKZiU Elektryk. Współpraca międzynarodowa

W projekcie bierze udział 16 - osobowa grupa polskich uczniów i 19 - osobowa grupa uczniów z Ukrainy ze szkół w Iwano-Frankivsku i Samborze.

– Od dawna współpracujemy ze szkołą z Nowej Soli. Wymiana doświadczeń między naszymi i waszymi uczniami trwa, i to jest kolejny etap – mówi Uliana Moroz, koordynator współpracy polsko-ukraińskiej pomiędzy szkołami. – Nie chodzi tylko o zdobycie nowych umiejętności i wiedzy dotyczącej dziedziny ale pogłębianie relacji między młodzieżą.

W środę Bora i jego koleżanki i koledzy wzięli udział w zajęciach zorganizowanych na zielonogórskiej uczelni.

– Dzisiaj mamy warsztaty związane z projektowaniem części drona i drukowaniem ich na drukarce 3D. Będą zajęcia w laboratorium mechatroniki lotniczej, którym dysponujemy na naszym wydziale – informuje dr inż. Marcin Chciuk z wydziału mechanicznego UZ. – Uczniowie mają za zadanie stworzyć firmę. Są podzieleni na dział projektowy, produkcyjny i m.in. finansowy. Zapoznają się z działaniem firmy, która ma wdrożyć na rynek drona.

Kilkudziesięciu uczniów z Nowej Soli i Ukrainy na Uniwersytecie Zielonogórskim wzięło udział w zajęciach zorganizowanych w ramach Akademii dronów. To międzynarodowy projekt szkoły CKZiU Elektryk

Akademia dronów. Takie lekcje uczniowie chwalą. Na Uniwersyt...

Akademia dronów. Skąd pomysł?

– Kiedy przygotowywaliśmy się do tego projektu, prawie rok temu, padło pytanie z mojej strony o temat techniczny. Wtedy strona ukraińska zaproponowała drony dla celów ekologicznych. Dzisiaj największym problemem na Ukrainie jest wojna, ale wcześniej wskazywano na konieczność stosowania monitoringu ekologicznego. I tym tematem się zajęliśmy – wyjaśnia Grzegorz Königsberg, dyrektor CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli. – Uważam, że dron to jest przyszłość. Już teraz jako szkoła uczestniczymy w wielkim projekcie budowania modułu kształceniowego, który potocznie możemy nazwać mechatronik dronów. W czymś takim uczestniczymy na poziomie kilku krajów w Europie. Myślę, że jest to temat pociągający dla uczniów, ciekawy i przyszłościowy. Usługi dronami są już wykorzystywane w różnych dziedzinach działalności człowieka, a z pewnością będą jeszcze szersze.

– Ostatnio dron najczęściej wykorzystujemy do poszukiwań ludzi zaginionych. Ale mieliśmy też okazję sprawdzać drzewostan w nadleśnictwach naszej zielonogórskiej dyrekcji lasów państwowych. Dodatkowo kontrolowaliśmy nielegalne wysypiska śmieci – opowiada o wykorzystywaniu drona w działalności straży pożarnej Grzegorz Buda, prezes OSP Jarogniewice.

Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć, jak działa profesjonalny dron strażaków.

– Pokazujemy jak się składa dron, omawiamy działanie osprzętu, prezentujemy obraz nalotu na kontrolerze – omawia spotkanie z uczniami prezes OSP.

W symulacyjnej firmie uczniowie pracują w takich grupach jak: konstruktorzy dronów, operatorzy dronów, zespół IT, zespół biznesowy, zespół public-relations, jest też grupa ewaluatorów i liderów.

W czwartek, 29 września na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej młodzież będzie testowała drony skonstruowane podczas warsztatów.
Spotkania w ramach projektu prowadzone są w Sławie, na Uniwersytecie Zielonogórskim i lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie. Zakończą się 1 października.

Z wydarzeń w Elektryku:

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Sztafetowe biegi przełajowe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto