Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znana w Nowej Soli położna Monika Całko została najlepszą położną w województwie lubuskim. Wygrała 7. edycję konkursu „Położna na medal"

Eliza Gniewek-Juszczak
Monika Całko zawód położnej wykonuje od 27 lat. Jej ścieżka zawodowa od zawsze związana była z położnictwem. Od 24 lat Pani Monika pracuje w poradnictwie środowiskowo-rodzinnym. Przez 20 lat spotkać ją można było w SPZOZ w Nowej Soli na oddziale Noworodków i Wcześniaków. Obecnie pracuje w Centrum Medycznym Perinatea w Nowej Soli, jako położna środowiskowo-rodzinna gdzie prowadzi zajęcia edukacyjne dla rodziców w ramach Szkoły Rodzenia i w formie zajęć indywidualnych.
Monika Całko zawód położnej wykonuje od 27 lat. Jej ścieżka zawodowa od zawsze związana była z położnictwem. Od 24 lat Pani Monika pracuje w poradnictwie środowiskowo-rodzinnym. Przez 20 lat spotkać ją można było w SPZOZ w Nowej Soli na oddziale Noworodków i Wcześniaków. Obecnie pracuje w Centrum Medycznym Perinatea w Nowej Soli, jako położna środowiskowo-rodzinna gdzie prowadzi zajęcia edukacyjne dla rodziców w ramach Szkoły Rodzenia i w formie zajęć indywidualnych. Akademia Malucha Alantan/organizator konkursu
- Jestem wdzięczna moim drogim pacjentkom i ich rodzinom za zauważenie mojej pracy. To właśnie oni dają mi siły - powiedziała Monika Całko.

W konkursie „Położna na medal” wybierane są trzy zwyciężczynie ogólnopolskie oraz najlepsze położne z każdego województwa. Do konkursu łącznie zostało zgłoszonych 528 położnych, na które oddano 16 956 głosów. Konkurs, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Akademia Malucha Alantan, jest częścią kampanii społeczno-edukacyjnej mówiącej o roli położnych i standardach opieki okołoporodowej.

Monika Całko. Najlepsza położona w województwie lubuskim

W województwie lubuskim zwyciężyła Monika Całko, położna od 27 lat. Przez 20 lat pracowała w nowosolskim szpitalu na oddziale Noworodków i Wcześniaków. Obecnie pracuje w Centrum Medycznym Perinatea w Nowej Soli jako położna środowiskowo-rodzinna. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla rodziców w ramach szkoły rodzenia i w formie zajęć indywidualnych
Monika Całko zajmuje się również poradnictwem laktacyjnym indywidualnym a także wraz z zespołem oddziału położniczo-noworodkowego w szpitalu Na Wyspie w Żarach organizuje poradnię laktacyjną.
Prywatnie jest mamą trójki dzieci. Jej pasja to wspieranie karmienia piersią i pomaganie rodzicom na krętych ścieżkach rodzicielstwa. Miłośniczka przydomowego ogrodu o każdej porze roku.

- Wygrana w konkursie jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Jestem wdzięczna moim drogim pacjentkom i ich rodzinom za zauważenie mojej pracy. To właśnie oni dają mi siły. Czuję się zmobilizowana do podnoszenia swoich kwalifikacji, podjęcia wyzwania, aby wiedza, którą zdobędę jeszcze bardziej mogła pomóc w rodzicielstwie i karmieniu piersią - mówi Monika Całko.

Kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”

W ramach kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal” prowadzony jest konkurs pod tym samym tytułem. W ubiegłym roku kampania i konkurs przebiegały w cieniu pandemii koronawirusa. Etap nominacji położnych i możliwość głosowania – wystartowały 1 kwietnia 2020. W związku z nadzwyczajna sytuacją organizatorzy postanowili wydłużyć czas składania nominacji. Zamiast do 31 lipca, położne można było zgłaszać do końca września.
W 7. edycji wzięło udział 528 położnych z całej Polski, na które łącznie oddano 16 956 głosów.
Laureatką ogólnopolską została Agnieszka Małolepszy z Łodzi (woj. łódzkie) na którą oddano 1403 głosy. Drugie miejsce w konkursie, z liczbą 1384 głosów, zajęła położna Joanna Kucharska z Krosna (woj. podkarpackie). Trzecie miejsce z 1242 głosami przypadło Katarzynie Janik z Opola (woj. opolskie).
Pomysłodawcą kampanii oraz konkursu jest AMA Akademia Malucha Alantan. Celem jest propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia dzieci i rodziców, a także promocja wysokich standardów opieki okołoporodowej.
Patronat honorowy nad konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a wsparcia merytorycznego udzieliły: Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Towarzystwo Położnych, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Polskie Centrum Edukacji.
Kampania prowadzona jest od 2014 roku. Organizatorzy podkreślają, że ma ona zwrócić uwagę na konieczność podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Morsy Nowa Sól, 31 stycznia 2021 roku. Zobacz, jak nowosolanie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

WOŚP w Nowej Soli. Grupa Morsy Nowa Sól zatańczyła w lodowat...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto