MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania rzeki

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Chętni do udziału mogą zgłosić się do regionalnej koordynatorki Anny Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, pod numerem tel. 511032036 lub e-mail: akcjaczystaodra@gmail.com
Chętni do udziału mogą zgłosić się do regionalnej koordynatorki Anny Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, pod numerem tel. 511032036 lub e-mail: [email protected] Archiwum Eko-Unia
Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia, rusza międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To już trzecia edycja, podczas której posprzątane zostaną Odra i jej dopływy.

– Wciąż czekamy na kolejne zgłoszenia, na szkoły, wolontariuszy, firmy i ich pracowników. Szacujemy, że w akcji weźmie udział 20 tys. wolontariuszy z Czech, Niemiec i z Polski. Każdy może się włączyć, do czego zachęcamy – apelowała podczas konferencji prasowej Anna Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, regionalna koordynatorka akcji.

Akcja Czysta Odra - sprzątanie rzeki i jej zarybianie

Pierwsze z zaplanowanych sprzątań odbędzie się w piątek, o godz. 10, koło Kładki Zwierzynieckiej we Wrocławiu. W ramach Akcji Czysta Odra zaplanowane są wydarzenia na całym odcinku rzeki - od czeskich Moraw aż po Bałtyk. Prócz Polaków, do akcji włączą się także Czesi i Niemcy.
– Cokolwiek się wrzuci do rzeki w czeskich Morawach, to prędzej czy później przypłynie do Wrocławia, Nowej Soli, Zielonej Góry, Słubic. Cokolwiek Dolnoślązacy czy Lubuszanie do rzeki wrzucą, to prędzej czy później trafi do Zalewu Szczecińskiego, a później Morza Bałtyckiego – mówi Dominik Dobrowolski, inicjator Akcji Czysta Odra.
Niektóre zgłaszające się osoby postanowiły połączyć siły z innymi organizatorami i łącznie na terenie od Opola do Nowej Soli planowane jest 21 akcji. Akcja Czysta Odra obejmie takie miejscowości jak Bytom Odrzański, Lewin Brzeski, Bogatynię, Lubiąż, Brzeg, Fałkowice.

Akcja Czysta Odra - można się jeszcze zgłaszać do udziału

Podczas pierwszej edycji udało się pozbierać ok. 140 ton śmieci, rok później - 150 ton. W tym roku oprócz zbierania śmieci ekolodzy chcą także zarybiać rzekę.
– To odpowiedź na negatywne skutki katastrofy ekologicznej z 2022 roku. Ekosystem rzeki wciąż nie jest odbudowany i stabilny. W kwietniu do dorzecza Odry trafi łącznie ok. 1,5 mln ryb, Będą to gatunki, które najbardziej ucierpiały podczas katastrofy – zapowiada Anna Adamczyk.
Akcjom ekologów towarzyszą postulaty dotyczące czystości wody. Organizatorzy domagają się m.in. zahamowania zrzutów zasolonej wody z kopalń na Górnym Śląsku, przeglądu oczyszczalni ścieków, a także ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa.
Chętni do udziału mogą zgłosić się do regionalnej koordynatorki Anny Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, pod numerem tel. 511032036 lub e-mail: [email protected]
Lokalni organizatorzy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji w wysokości 500 zł. Darczyńcą grantów jest, już trzeci rok z rzędu, Credit Agricole Bank Polska. Liczba grup, które mogą otrzymać dofinansowanie jest ograniczona.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania rzeki - Gazeta Lubuska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto