Muzeum Miejskie w Nowej Soli znów zaprasza. Placówka otwarta po dłuższej przerwie. Co warto zobaczyć?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Muzeum Miejskie przy ul. Muzealnej 20 w Nowej Soli znów otwarte dla zwiedzających. Sprawdź, co warto zobaczyć. Eliza Gniewek-Juszczak
Sprawdź, co warto zobaczyć w Muzeum Miejskim w Nowej Soli, teraz i w pierwszym półroczu tego roku.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli znów otwarte dla odwiedzających od 2 lutego 2021 roku. Przypomnijmy, placówka była zamknięta od 7 listopada 2020 r. ze względu na epidemię COVID-19. Ponowne otwarcie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. - Obowiązuje dezynfekcja rąk, maseczki zasłaniające usta i nos, oczywiście dystans i limit osób zwiedzających na poszczególnych kondygnacjach, dostosowany do metrów kwadratowych powierzchni - podkreśla dyrektor muzeum dr Tomasz Andrzejewski.

Kultura w Nowej Soli. Nowa wystawa

Na zwiedzających czeka nowa wystawa, która została otwarta zaledwie dwa dni przed zamknięciem placówek kultury. - Eugeniusz Get Stankiewicz w nowosolskim środowisku plastycznym ma wielu wielbicieli i przyjaciół. Wielu znało go osobiście, ze wspólnej pracy, ze studiów i ze wspólnych, regionalnych wystaw - czytamy w zaproszeniu na wystawę
„Czas przez nikogo niezłapany – dzieła Eugeniusza Geta Stankiewicza”. Dzieła artysty pochodzą ze wschowskiej kolekcji, która liczy ponad 300 eksponatów.

Eugeniusz Get Stankiewicz. Z życiorysu artysty

W nowosolskim muzeum można obejrzeć ponad 100 prac artysty. Eugeniusz Józef Stankiewicz był wybitnym miedziorytnikiem i jednym z twórców polskiej szkoły plakatu.
Artysta urodził się 14 V 1942 r. w Oszmianie, dzisiaj to Białoruś. Do Wschowy rodzina Stankiewiczów dotarła w 1945 roku. W 1959 roku 17-letni Get wziął udział w dwóch wystawach - wiosną w Zielonej Górze, a jesienią we Wschowie. Po maturze przeniósł się do Wrocławia, gdzie żył i tworzył aż do śmierci w 2011 roku.
Pierwsze prace braci, Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów – frotaże powstałe w 1964 roku na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie – znalazły się w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 roku. Dwa obrazy olejne Geta namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty zostały zakupione w 2015 roku. W ten sposób muzeum rozpoczęło budowę kolekcji profesora Eugeniusza Stankiewicza.
Wschowską kolekcję wyróżnia duży zbiór unikalnych rysunków, linorytów, obrazów z wczesnego, młodzieńczego okresu twórczości. Regionalna kolekcja sztuki Eugeniusza Geta Stankiewicza służy budowaniu wiedzy o sztuce współczesnej i przemianach w niej zachodzących. Jednocześnie stanowi wzorcowy przykład rozwoju osobowego i artystycznego dla młodych ludzi (przykład osiągnięcia sukcesu, sławy chłopaka z małego miasteczka).

Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Co warto zobaczyć?

Oprócz wystaw czasowych muzeum zaprasza do zwiedzania stałych ekspozycji. A jest ich kilka.
Militaria - od czasów średniowiecza do końca XX w.:

  • broń biała (szable, szpady, pałasze, bagnety z XVII - XX w.)
  • broń drzewcowa (halabardy, piki, berdysze, topory bojowe z XVII - XIX w.)
  • broń palna (karabiny skałkowe z XVIII w, karabiny i pistolety kapiszonowe z XIX w., karabiny odtylcowe z połowy XIX i początku XX w.)
  • broń artyleryjska (armata z końca XVIII w., moździerz z końca XIX w.)

Elementy ekwipunku i umundurowania żołnierskiego z XVII - XX w.:

  • zbroje turniejowe z XVI w. (kopie XIX-wieczne)
  • hełm z XVII w.
  • ekwipunek armii niemieckiej z okresu I i II wojny światowej.
  • mundury Wojska Polskiego z lat 50. i 80. XX.

Wystawa obejmuje także dwa XVII-wieczne portrety książąt głogowskich - Jana Olbrachta i Władysława Jagiellończyka, makiety schronów niemieckiej linii umocnień wzniesionych w latach 1928-1945 nad Odrą, tzw. „Oderstellung” (Pozycja Odrzańska) i dwie niemieckie wartownie jednoosobowe (stalowa i betonowa) z okresu II wojny światowej - ekspozycja plenerowa.

Wnętrza mieszczańskie
Wystawa pokazuje jak mieszkano dawniej, jakich czynności, dziś już nie wykonywanych, wymagało prowadzenie domu, czemu służyły przedmioty i naczynia dawniej pospolite, a dziś rzadko spotykane. Znajdują się tam także dawne meble, sprzęt oświetleniowy, zastawa stołowa, przybory kuchenne i stroje. Na wystawę składają się trzy pomieszczenia: salonik pani domu, jadalnia i gabinet pana domu.

Przyroda doliny Odry
To wystawa przyrodnicza prezentująca przyrodę nadodrzańską, regionalną i dawne zbiory z przedwojennego Muzeum. Znajdują się tu skały, minerały i skamieniałości, muszle popularnych gatunków ślimaków lądowych i wodnych, setki owadów w gablotach, zwierzęta nadodrzańskich łąk, lasów, wód i podwórek, ręcznie malowane miedzioryty zwierząt z początku XIX wieku, karty zielnikowe i fotografie przyrodnicze.

Nowa Sól - powstanie miasta
Plan miasta Neusalz Juliusa Springera, datowany na lata 1743-1753, pokazuje zabudowę osady, która istniała w momencie nadania jej praw miejskich (1743) i projekt rozwoju przestrzennego miasta. Na podstawie powyższego planu, XVIII –wiecznych rysunków widoków miasta autorstwa Friedricha Bernhardta Buttnera, nieustalonych autorów panoram Nowej Soli oraz zachowanych widoków XVIII-wiecznego osiedla gminy braci morawskich powstała w 2003 roku makieta miasta. Na wystawie przedstawiono również historię wielkich zakładów przemysłowych.
Źródło: www.muzeum-nowasol.pl.

Plany Muzeum Miejskiego w Nowej Soli na 2021 rok

Muzeum planuje niesamowitą wystawę już w marcu. Będzie można zobaczyć zdjęcia ze środka willi Gruschwitza. To wycieczka w czasie do budynku sprzed ponad 100 lat. Takiej okazji jeszcze do tej pory nie było. Pod koniec ubiegłego roku pokaźny zbiór fotografii muzeum otrzymało od nowosolanki, która z kolei dostała je od wnuczki Gruschwitza.

– Zdjęcia otrzymaliśmy od pani Haliny Kloc, córki kierowniczki dawnego przedszkola zakładowego pani Weroniki Kucharczyk, która dostała je od wnuczki Gruschwitza, która w latach 70. odwiedziła Nową Sól i była w willi – opowiada Tomasz Andrzejewski. – Tą wystawą chcemy otworzyć sezon wystawienniczy.

Muzeum planuje też otwarcie wystawy szkła nowosolanina Tadeusza Szechowskiego oraz kolejnej ekspozycji zdjęć ptaków wodnego Przemysława Pulki z Nowego Żabna. – Te trzy wystawy planujemy w pierwszym półroczu. Mam nadzieję, że się uda i nie będzie znowu zamknięcia - liczy dyrektor Andrzejewski.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Kiedy czynne?

Muzeum Miejskie przy ul. Muzealnej 20 w Nowej Soli jest otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-16.00. W niedzielę jest czynne w godzinach 11.00-16.00. W sobotę muzeum jest zamknięte.

Ulica Głogowska w Nowej Soli przed wojną. Wielu by się tam s...

Zobacz też wideo: Intrygujące figury woskowe celebrytów stają się hitem w sieci. Niezbyt podobne…

Źródło: RUPTLY

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie