Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zabytkowa ruina w Nowej Soli zmieni się w Muzeum Odry?

Jakub Nowak
Miasto udostępniło nam w końcu projekt zagospodarowania magazynu solnego. W przyszłości może powstać tutaj muzeum.

Po latach wstydu, związanych z wizerunkiem najstarszego zabytku w naszym mieście, który w rękach prywatnych popadał w ruinę, w końcu pojawiło się światełko w tunelu... Przypomnijmy: dawny magazyn solny, po przejęciu go przez miasto, doczekał się już m.in. nowego dachu, jednak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka lat jeszcze bardziej zmieni swój wizerunek... W planach jest bowiem stworzenie w tym miejscu Muzeum Środkowej Odry. O sprawie pisaliśmy już na naszych łamach wiele razy, w końcu jednak magistrat zdecydował się udostępnić nam wizualizację planowanych zmian. Czego możemy się spodziewać?

Według dostarczonej nam koncepcji, turyści odwiedzający to miejsce będą mogli liczyć na nowoczesne rozwiązania, które mają zarówno uczyć jak i bawić wszystkich widzów.

Początek zwiedzania rozpocznie się na holu głównym parteru budynku, gdzie po pierwszej wystawie oprowadzać nas będzie... bóg Odry. Viadrus, bo tak nazywa się wspomniana postać wywodząca się z legend, będzie obecny, zgodnie z zapowiedziami, we wszystkich przestrzeniach. Ma być „odczuwalny za pomocą dotyku, słuchu i wzroku”. Od niego zwiedzający otrzymają m.in. wskazówki dotyczące odkrywania kolejnych kart naszej historii...
Jeśli chodzi o sam kształt muzeum, w środku możemy spodziewać się m.in. modelu łodzi żaglowej, która umieszczona zostanie w centralnej części na parterze budynku i przechodzić będzie przez dwie kondygnacje: parter i piętro. Będzie ona wyposażona w elementy interaktywne, turyście wcielą się m.in. w rolę sternika, czy będą mogli za pomocą kołowrotu podnosić worki z solą. Wokół statku ustawione zostaną ławy i kufry, pełniące rolę siedzisk. Sam maszt i żagiel półszkuty będą wychodziły na poziom piętra poprzez otwór w suficie. W pobliżu panel multimedialny da nam możliwość wykonania pamiątkowej fotografii na tle łodzi i wysłania jej pod wskazany adres e-mail.

Nie zabraknie także kąciku zagadek, czy specjalnego laboratorium, gdzie dzieci będą mogły pobawić się w różne eksperymenty związane oczywiście z... solą. Muzeum poruszy także temat powodzi. W miejscu, w którym symbolicznie ukazana rzeka Odra będzie wypływać na zewnątrz budynku, wkomponowany zostanie mostek „prowadzący w przeszłość”. Stojąc na nim będzie można oglądać filmy i fotografie ukazujące Nową Sól i pozostałe miasta, które dotknęła powódź w trzech momentach: przed, w trakcie i po niej. Całość wzbogacona zostanie o zdjęcia archiwalne oraz krótkie filmy. W pobliżu mostka, umieszczone będzie również dotykowe stanowisko multimedialne w formie drewnianej beczki. Pokazana zostanie w nim niszczycielska siła wody, przyczyny powstawania powodzi, ale też to, w jaki sposób woda kształtuje krajobraz. W muzeum nie zabraknie również obrazów związanych z florą i fauną Odry. Pod dachem umieszczone zostaną m.in. sylwetki ptaków „w locie” w skali 1:1.

Przed budynkiem znajdzie się m.in. fontanna, mała scena wraz z amfiteatrem i siedziskami przeznaczona do niedużych występów lub do prowadzenia zajęć tzw. „zielonej szkoły”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto