Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z tej nowości w Nowej Soli skorzysta od września 350 uczniów. Zaplanowano ok. 670 godzin zajęć indywidualnych i grupowych

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Z badań UM w Nowej Soli wynikało, że 46,2 procent uczniów szkół podstawowych kiedykolwiek w życiu zdarzało się myśleć, że ma depresję. W tym co dziesiąty uczeń myślał o tym ponad 20 razy. 36,6 procent uczniów podstawówek miało myśli samobójcze w swoim życiu. A 12,9 procent szukało pomocy w związku ze swoimi problemami lub problemami bliskich dotyczących uzależnień, przemocy lub agresji.
Z badań UM w Nowej Soli wynikało, że 46,2 procent uczniów szkół podstawowych kiedykolwiek w życiu zdarzało się myśleć, że ma depresję. W tym co dziesiąty uczeń myślał o tym ponad 20 razy. 36,6 procent uczniów podstawówek miało myśli samobójcze w swoim życiu. A 12,9 procent szukało pomocy w związku ze swoimi problemami lub problemami bliskich dotyczących uzależnień, przemocy lub agresji. pixabay.com
– Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że jest potrzeba zorganizowania pomocy psychologicznej dla uczniów. Będą jeszcze większe możliwości w tym zakresie – zapewnia Sylwia Wojtasik z zarządu powiatu nowosolskiego.

Szkoły w Nowej Soli. Psycholog potrzebny

O potrzebie zwiększenia dostępu do pomocy psychologicznej dla uczniów nowosolskich szkół ponadpodstawowych pisaliśmy na początku tego roku, kiedy starostwo w Nowej Soli realizowało kilkaset pilotażowych dodatkowych godzin opieki psychologicznej.

– Widok młodego człowieka z opuszczoną głową i oczami pełnymi lęku nie jest rzadkością w lubuskich szkołach, wiemy o tym wszyscy – mówił nam wtedy Daniel Lesiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Nowej Soli.

Po przedłużającej się izolacji spowodowanej pandemią wystąpiło więcej problemów z tożsamością i osobowością. – Młodzi ludzie czują się osamotnieni. Bardzo często skarżą się, że wokół nich nie ma nikogo komu mogliby zaufać i kto mógłby im pomóc. Tym bardziej zaciszny gabinet psychologa jest bardzo potrzebny. To pierwszy przyczółek, w którym uczeń może zostać zdiagnozowany – podkreślał wtedy dyrektor Lesiewicz.
Okazało się, że dodatkowe godziny psychologów nie tylko bardzo się przydały, ale wskazały na jeszcze większe potrzeby w tym zakresie.

– Zarząd zwiększył o dwa etaty w szkołach ponadpodstawowych dla psychologów i po analizie tegorocznego funkcjonowania praktyki psychologicznej w ramach tych zwiększonych etatów widać zapotrzebowanie na pracę psychologów – tłumaczy Sylwia Wojtasik z zarządu powiatu nowosolskiego.

Pomoc psychologiczna dla uczniów z Nowej Soli. Są pieniądze

Anna Chyła, rzecznik prasowa starostwa dodaje, że długotrwale pozbawienie bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami i nauczycielami może skutkować trudnościami w nauce, wzrostem zachowań ryzykowanych czy różnych nadużywań.

– Zrobiliśmy analizę i przeprowadziliśmy rozmowy z osobami zatrudnionymi na tych etatach. Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że jest potrzeba zorganizowania pomocy psychologicznej dla uczniów – mówi Sylwia Wojtasik i zapowiada, że od września będą jeszcze większe możliwości w tym zakresie.

To możliwe dzięki oszczędnościom, które powstały w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie nowosolskim”. To projekt realizowany przez nowosolskie starostwo od paru lat, w ramach którego organizowane są staże, praktyki i kursy dla klas zawodowych.

– Zostały nam oszczędności, więc wystąpiliśmy do instytucji zarządzającej programem, czyli o urzędu marszałkowskiego z prośbą o możliwość kierowania tych oszczędności na treningi psychologiczne dla uczniów klas branżowych. Udało się. Mamy te pieniądze na pomoc psychologiczną dla uczniów – podkreśla S. Wojtasik.

Zarząd Powiatu Nowosolskiego zawarł umowę na realizację zadania z Marzeną Lewandowską – Psychoterapia oraz Profilaktyka i Terapia Uzależnień.
Zaplanowano około 670 godzin zajęć indywidualnych oraz grupowych. W treningach psychologiczno-pedagogicznych weźmie udział 350 uczniów klas branżowych. Zajęcia ruszą we wrześniu i potrwają do końca marca 2023 roku.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto