MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Radzie Miejskiej Grudziądza Koalicja Obywatelska wzięła (prawie) wszystko. PiS: "Demokracja legła w gruzach"

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Radni PiS z Grudziądza (na zdjęciu od prawej Krzysztof Kosiński, Marzena Makowska, Sławomir Szymański) przekonują: - Koalicja rządząca w Grudziądzu wprowadziła dyktat
Radni PiS z Grudziądza (na zdjęciu od prawej Krzysztof Kosiński, Marzena Makowska, Sławomir Szymański) przekonują: - Koalicja rządząca w Grudziądzu wprowadziła dyktat Piotr Bilski
Nie tylko funkcje wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Grudziądza, ale też szefów większości komisji problemowych grudziądzkiego samorządu sprawować będą radni Koalicji Obywatelskiej. Niemal nic nie otrzymało opozycyjne PiS, a zupełnie nic... koalicyjna Lewica.

Spis treści

- Koalicja rządząca w Grudziądzu wprowadziła dyktat - ocenia Krzysztof Kosiński, szef klubu radnych PiS w Grudziądzu.

Tradycji tym razem nie stało się zadość

Przypomnijmy: we wtorek radni na przewodniczącego Rady Miejskiej Grudziądza wybrali Szymona Gurbina z Obywatelskiego Grudziądza. W piątek, na kolejnej sesji, rajcy wybierali wiceprzewodniczących samorządu.

Kandydatów było trzech:

  • Paweł Napolski z Koalicji Obywatelskiej

  • Jakub Kopkowski z Koalicji Obywatelskiej

  • oraz Sławomir Szymański z Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z przepisami, radni głosowali w sposób tajny. I zdecydowali, że wiceprzewodniczącymi rady miejskiej zostali obaj kandydaci KO. Więcej o tych wyborach pisaliśmy: Opozycja z PiS bez własnego przewodniczącego Rady Miejskiej Grudziądza. Wiceprzewodniczącymi zostali Paweł Napolski i Jakub Kopkowski z KO

Radni PiS niezadowoleni z decyzji większości rządzącej Grudziądzem

- To pierwszy raz w Grudziądzu kiedy nie uwzględnia się jakiegokolwiek udziału opozycji w organach władzy samorządowej. Brak takiej reprezentacji to zignorowanie tysięcy mieszkańców, którzy w wyborach oddali swój głos na kandydatów PiS. W tym sensie można powiedzieć, że w Grudziądzu demokracja legła w gruzach - mówi Krzysztof Kosiński, szef klubu radnych PiS, który zgłosił kandydaturę Sławomira Szymańskiego.

Przypomnijmy: w ostatnich wyborach samorządowych na kandydatów PiS swoje głosy oddało niemal 6,2 tys. grudziądzan.

Kosiński dodaje: - Dobrym zwyczajem dotychczasowych kadencji samorządowych w Grudziądzu było, że ugrupowania opozycyjne - mimo wielu sporów - miały swoich przedstawicieli w organach władzy samorządowej. I było to wcześniej uzgadniane między klubami. Tym razem nikt z nami nawet o tym nie rozmawiał.

Dlaczego opozycja „nie dostała” wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Grudziądza?

- W poprzedniej kadencji radni PiS pokazali, że choć pełnili funkcje w samorządzie, to nie było mowy o żadnej współpracy dla dobra miasta. Teraz nie zgłosili się do nas, aby rozmawiać ani o wiceprzewodniczącym, ani o szefach komisji. Nie zbudowali większości dla swoich kandydatów. My taką większość zbudowaliśmy, a - proszę wierzyć - były to naprawdę trudne rozmowy - odpowiada Paweł Napolski, szef klubu radnych KO i wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Mniej radnych i mniej władzy dla opozycji

W poprzedniej kadencji klub radnych PiS był silniejszy niż obecnie: miał ośmioro radnych, teraz ma o trzech mniej. Wtedy miał swojego wiceprzewodniczącego rady miejskiej - był nim Krzysztof Kosiński, a radni PiS szefowali trzem komisjom problemowym samorządu:

  • rewizyjnej (przewodniczył jej Andrzej Wiśniewski),

  • zdrowia (Andrzej Witkowski)

  • oraz sportu (Sławomir Szymański).

Teraz opozycja ma tylko jedną komisję: skarg, wniosków i petycji, której przewodniczy Marzena Makowska. - I to tylko przez przypadek - zaznacza Krzysztof Kosiński. A na myśli ma to, że na funkcję tę proponowana była radna Aleksandra Drozdecka z Obywatelskiego Grudziądza, ale wcześniej wyszła z sesji i nie można było głosować jej kandydatury.

Trzy ważne komisje dla samorządowych debiutantów

Radni PiS mieli jednak szansę objąć przewodnictwo w komisji rewizyjnej, jednej z najważniejszych w mieście. Paweł Napolski z KO na tę funkcję zaproponował radną Marzenę Makowską. Ona jednak na kandydowanie się nie zgodziła. W tej sytuacji szefem tej komisji radni wybrali samorządowego debiutanta Mateusza Cieślakiewicza z KO.

Decyzją większości radnych komisją bezpieczeństwa i porządku publicznego pokieruje Ewelina Dąbrowska z KO, również debiutująca w radzie. Jej kontrkandydatem na tę funkcję był radny Roman Sarnowski, emerytowany żołnierz, który również po raz pierwszy zdobył mandat i jest radnym niezrzeszonym.

Natomiast komisję zdrowia, spraw społecznych i rodziny poprowadzi Dorota Kupis, która również debiutuje w samorządzie, ale za to jest lekarzem. W głosowaniu kontrkandydatem radnej Kupis był Marek Czepek z PiS.

Szefami pozostałych komisji wybrani zostali radni Koalicji Obywatelskiej:

  • komisja budżetu i rozwoju miasta - Tomasz Smolarek,

  • komisja edukacji: Edyta Ogonowska,

  • komisja kultury, turystyki i promocji: Mariusz Żebrowski,

  • komisja sportu: Krzysztof Pokora.

Natomiast szefem komisji mieszkaniowej został Maciej Gburczyk z Obywatelskiego Grudziądza.

„Lewica” bez funkcji w radzie miejskiej, a nawet klubu

W radzie Grudziądza zawiązały się trzy kluby radnych: KO, PiS i Obywatelski Grudziądz.

W skład klubu Obywatelski Grudziądz weszli tylko radni z „Polski 2050”, nie ma w nim natomiast radnych „Lewicy”, którzy do rady miejskiej startowali z tej samej listy.

- Jesteśmy zaskoczeni powstaniem tego klubu radnych. Nikt z nami o nim nie rozmawiał, nie proponował przystąpienia - mówi Przemysław Decker, radny „Lewicy”.

W podziale funkcji w radzie miejskiej koalicyjna „Lewica”, podobnie jak opozycyjny PiS , też nic "nie dostała". A przypomnijmy, że w minionej kadencji lider "Lewicy" Łukasz Kowarowski był przewodniczącym grudziądzkiego samorządu.

Trwa głosowanie...

Czy opozycja powinna mieć swojego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Grudziądza?

Także o nowej Radzie Miejskiej Grudziądza:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Radzie Miejskiej Grudziądza Koalicja Obywatelska wzięła (prawie) wszystko. PiS: "Demokracja legła w gruzach" - Gazeta Pomorska

Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto