MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Taka cisza na wakacjach to rzadkość. Na plaży w Przełazach czeka gości ukojenie po pracy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Latem warto odwiedzić Przełazy nad jeziorem Niesłysz. Widok i cisza zapewniają tutaj wypoczynek
Latem warto odwiedzić Przełazy nad jeziorem Niesłysz. Widok i cisza zapewniają tutaj wypoczynek E. Gniewek-Juszczak
Jezioro Niesłysz od strony wsi Przełazy prezentuje się znakomicie. Widok na największe jezioro Pojezierza Łagowskiego i obecna cisza zapewniają wypoczynek. A do tego mikroklimat, który sprzyja drogom oddechowym.

Przełazy to niewielka miejscowość w powiecie świebodzińskim. Położona nad czystym i pięknym jeziorem Niesłysz, a dokładnie na niewielkim półwyspie na jego zachodnim brzegu. Z Zielonej Góry to odległość 63 km, którą pokonuje się wok. 45 minut. Ze Świebodzina dojedziecie w zaledwie kwadrans.

Przełazy. W pałacu była szkoła SS

Tuż nad taflą jeziora w Przełazach prezentuje się XIX- wieczny, neorenesansowy pałac. Wielu dawnych uczniów z Zielonej Góry pamięta organizowane tutaj wyjazdy na zielone szkoły. Fragmenty historii tego miejsca są mroczne. Działała tutaj szkoła SS.

- W XX wieku majątek należał do frankońskiego rodu hrabiów i książąt Castell. Pierwszym, pochodzącym z tego rodu właścicielem Przełaz oraz pobliskich wsi, był Wolfgang Fryderyk hrabia zu Castell-Rüdenhausen, członek rycerskiego zakonu joannitów. W wyniku jego małżeństwa z Aleksandrą von Faber w 1897 r. wyłoniła się istniejąca do dziś w Europie gałąź Faber-Castell. Ród kojarzony jest z firmą Faber-Castell, wytwarzającą słynne na świecie materiały piśmiennicze. Podczas II wojny światowej w pałacu mieściła się szkoła SS - czytamy na portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Liczne remonty nie zaszkodziły budynkowi.

- Zbudowany w ostatniej ćw. XIX w., mimo wielu remontów (1910, 1923) i powojennych przekształceń, pałac zachował zasadnicze cechy rezydencji eklektycznej, nawiązującej stylowo do gotyku i renesansu - czytamy w opisie LWKZ. - Obiekt jest murowany, w podstawowym trzonie na planie prostokąta, z licznymi przyległymi aneksami w postaci ryzalitów, wież i tarasów. Trzykondygnacyjny korpus główny przewyższają wtopione w bryłę wieże

.

Pałac w Przełazach. Mikroklimat dobry dla dróg oddechowych

Po wojnie był tutaj Państwowy Dom Dziecka, a w latach 60. XX w. powstał Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych. Od wielu lat mieści się Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy, w którym organizowane są turnusy rehabilitacyjno – wypoczynkowe z dofinansowaniem PFRON oraz z pełną odpłatnością oraz m.in. świadczenia z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Roztaczające się wokół lasy iglaste i mieszane, naturalne zbiorniki wodne oraz wyjątkowe położenie Przełaz z dala od przemysłu i spalin samochodowych, tworzą specyficzny mikroklimat, który dobrze służy osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych - zachęcają pracownicy Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego w Przełazach.

Zobacz kilka zdjęć ze środka pałacu w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Warto odwiedzić Przełazy. Plaża

W Przełazach jest dostępna dla mieszkańców i gości kameralna plaża. W pobliżu jest bezpłatny parking dla samochodów osobowych. W pierwszą sobotę wakacji odpoczywały dwie osoby. Inni podpływali do brzegu na kajakach, aby zrobić małe zakupy w pobliskim sklepie. We wsi działają dwa lokale gastronomiczne, które cieszą się uznaniem klientów.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taka cisza na wakacjach to rzadkość. Na plaży w Przełazach czeka gości ukojenie po pracy - Gazeta Lubuska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto