MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruiny i surowe piękno. Ten lubuski pałac jest jak zaczarowany ogród. Przepiękne miejsce | ZDJĘCIA

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 16 lat
Pałac w Studzieńcu lata świetności ma dawno za sobą. Oczywiście był moment, kiedy można było go uratować, ale jak to zwykle w takich przypadkach bywa, coś poszło nie tak. Dziś zrujnowany obiekt zamienia się w coraz większe gruzowisko. Po dziurach wewnątrz widać, że ktoś czegoś w tym miejscu szukał. Skarbu? Warto też zauważyć, że budowla jest jednocześnie jedną z piękniejszych ruin w Lubuskiem. Jej atrakcyjność i piękno wokół dzięki żywej zieleni, fosie, padającym świetle przypominają zaczarowany ogród. Natura zrobiła tu swoje!

Spis treści

Jeszcze trzydzieści lat temu pałac w Studzieńcu "żył"

Jeszcze trzy dekady temu pałac w Studzieńcu wyglądał całkiem normalnie. Było na tyle dobrze, że na upartego można się było wprowadzić. Tym bardziej szokuje to, jak wiele złego w międzyczasie się tutaj podziało. Bo choć obecnie jako ruina wygląda naprawdę okazale, to przecież zawsze pozostaje niedosyt, że można było coś zrobić, zapobiec stopniowemu niszczeniu.

Jest tu ukryty skarb?

Wnętrze pałacu to walące się stropy oraz mury. Miejscami można znaleźć dziury w ścianach, jakby ktoś czegoś tu szukał. Ukrytego skarbu? Niestety zabytkowe również zdobienia ulegają stopniowemu zatarciu. Posiadłość w żaden sposób nie jest zabezpieczona, dlatego każda osoba bez problemu dostanie się do środka. We wnętrzu i wokół można dostrzec ślady libacji miłośników tanich, mocnych trunków. Odpady znaleźć można także na ternie przypałacowego parku. Zapewne również w przypałacowym stawie coś by się znalazło... Naprawdę ciężko się patrzy, jak stan tak wspaniałego obiektu z ciekawą historią pogarsza się z miesiąca na miesiąc.

Budynek wzniesiono w XVIII wieku

Dwór został wzniesiony pod koniec XVIII wieku, gdy panem włości został Karl Siegmund von Knobelsdorff. Budowla miała charakter reprezentacyjny i utrzyma­na była w stylu architektury późnego baroku. Jak przypuszczają historycy powstała przez prze­budowę siedziby rycerskiej von Dyherrnów. W przeszłości przy posiadłości znajdowała się fosa, staw i przypałacowy park:

Pałac w Studzieńcu. Kiedyś perła architektury, dziś jedna z piękniejszych ruin:

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków: Dwór jest murowany z cegły i kamienia, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwa­dratu o wymiarach 27 m × 23 m. Budynek jest dwukondygnacyjny, podpiwniczony, na­kryty wysokim dachem mansardowym o rzucie w kształcie litery „U”.

Pałac od 1969 jest nieużytkowany co przekłada się na obecny stan. Wcześniej pozostawał w użytkowaniu PGR, wykorzystywany na biura i mieszkania. W ostatnich la­tach został sprzedany, jednak nowy właściciel niestety nie podjął się jego odbudowy...

Lokalizacja Pałacu w Studzieńcu. Jak dojechać? - mapa

Pałac w Studzieńcu łatwo odnaleźć. Znajduje się około 15 minut drogi samochodem na zachód od Nowej Soli. Osoby podróżujące trasą S3 mogą z powodzeniem zrobić sobie przerwę, by na żywo zobaczyć jedne z najpiękniejszych ruin w regionie lubuskim. W dotarciu na miejsce pomoże wam poniższa mapa.

Zobacz więcej zdjęć jednej z najpiękniejszych ruin w Lubuskiem:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruiny i surowe piękno. Ten lubuski pałac jest jak zaczarowany ogród. Przepiękne miejsce | ZDJĘCIA - Gazeta Lubuska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto