Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze odkrycie pod kościołem w Dębince: czy pod posadzką znajduje się sekretny tunel?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Czy kościele w Dębince jest zapomniany tunel? Być może uda się to sprawdzić.
Czy kościele w Dębince jest zapomniany tunel? Być może uda się to sprawdzić. Czytelnik
Badania georadarowe przeprowadzone w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębince odkryły niewyjaśnione jeszcze tajemnice. Czy pod posadzką znajduje się tunel, o którym mówią mieszkańcy? Specjaliści czekają na zgodę na dalsze prace, które mogą rozwikłać zagadkę.

Wideo: Kościół w Osiecznicy doczeka się kolejnych remontów

od 16 lat

Tajemniczy otwór pod posadzką

W kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębince (gm. Trzebiel), z inicjatywy dr Anny Polak, przeprowadzono badania georadarowe. Ich celem było sprawdzenie opowieści mieszkańców o tajemniczym wejściu do obiektu, które miało znajdować się w obecnej zakrystii. Badania przyniosły zaskakujące efekty, potwierdzając istnienie otworu pod posadzką.

Następnym krokiem będzie wystąpienie o zgodę do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zdjęcie posadzki. Będą to prace delikatne i precyzyjne, nad którymi czuwać będą doświadczeni archeolodzy. Dalsze badania mają na celu sprawdzenie, na co natrafiono i do czego prowadzi tajemniczy otwór.

Ostrożność i ciekawość

- Na razie jesteśmy ostrożni w mówieniu o tym, że tunel się tam faktycznie znajduje - podkreśla dr A. Polak. - Ale z pewnością mamy do czynienia z odkryciem, które warto sprawdzić. Mieszkańcy Dębinki wspominają o tunelu, który miałby się znajdować pod kościołem, ale weryfikacji dokonają archeolodzy. Jesteśmy ogromnie ciekawi wyników pracy - mówi dr Polak.

Mieszkańcy Dębinki, małej miejscowości w gminie Trzebiel, od lat opowiadają o tajemniczym tunelu pod kościołem. Teraz naukowcy mają szansę potwierdzić te opowieści lub obalić je raz na zawsze. To nie tylko odkrycie archeologiczne, ale również część historii i kultury lokalnej.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego otwarty dla zwiedzających

Dębinka, jako wieś jest wzmiankowana w źródłach z 1346 roku, już wtedy pojawiła się informacja o tutejszej świątyni To jeden z najstarszych zabytków w województwie lubuskim. Kościół wzniesiono z kamienia i rudy darniowej. Nie ma wieży i kiedyś zakrystia znajdowała się od północy, a przedsionek - obecnie jest na odwrót.

- To niezwykły zabytek sakralny, warto go obejrzeć i poznać historię tego miejsca, chętnych zapraszamy na zwiedzanie - mówi dr. A. Polak. Więcej informacji pod nr tel. 607 524 282." Warto zatem odwiedzić Dębinkę i poznać jej historię, nie tylko słuchając opowieści mieszkańców, ale także podziwiając zabytkowy kościół.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto