Osłabiona Odra wciąż wygrywa, derby dla Pogoni

Paweł Górski
Osłabiona Odra Bytom Odrzański zwyciężyła w Żarach
Osłabiona Odra Bytom Odrzański zwyciężyła w Żarach Facebook/ODRA Skrzynie ZAJĄC Bytom Odrzański
W weekend, 10-11 czerwca rozegrana została przedostatnia kolejka lubuskiej IV ligi. Najczęściej, bo cztery razy, padał w niej wynik 1:0.

Problemy kadrowe Odrze niestraszne

Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański, która tydzień wcześniej zapewniła sobie awans do III ligi, udała się do Żar na pojedynek z tamtejszym Promieniem. Lider musiał się jednak zmierzyć z problemami kadrowymi i w protokole meczowym znalazło się zaledwie 14 zawodników. Spotkanie rozstrzygnięte zostało dopiero w ostatnim kwadransie. W 75 minucie Maciej Konsewicz wykorzystał dośrodkowanie Damiana Stachurskiego i jako jedyny wpisał się na listę strzelców. Dzięki temu Odra zwyciężyła 1:0, co stanowi dla niej ósmy z rzędu mecz bez porażki.

Pogoń górą w derbach

W Świebodzinie miało miejsce derbowe spotkanie Pogoni z Syreną Zbąszynek. Do przerwy obyło się bez goli, ale krótko po zmianie stron gospodarze zaatakowali. Nim minęła godzina gry świebodznianie prowadzili już 2:0, które swoimi trafieniami zapewnili Mlungisi Mkhwanazi i Nikodem Rafalik. W 67 minucie Azimov Bakhruman zdobył dla Syreny bramkę kontaktową, lecz niedługo później przyjezdnych dobił Rafalik, ustalając końcowy wynik na 3:1.

Stefanowicz strzela, Ilanka gromi

Ilanka Rzepin, która jest najlepiej punktującą drużyną rundy wiosennej, na własnym terenie mierzyła się z outsiderem rozgrywek Budowlanymi Lubsko. Faworyzowani gospodarze rozbili gości aż 10:0. Niesamowicie skuteczny był zwłaszcza Mateusz Stefanowicz, który aż sześciokrotnie trafiał do siatki rywali, strzelając po trzy gole w każdej połowie. W końcówce Budowlanych pomogli mu dobić Ihor Koshevarov (dwa trafienia), Franciszek Borsa oraz Kacper Dąbrowski (obaj po jednej bramce).

Czarni skuteczni na własnym terenie

Podobnie jak lider z Bytomia Odrzańskiego, również Czarni Żagań byli zmuszeni przystąpić do meczu w zaledwie 14-osobowym składzie. Nie przeszkodziło im to jednak w odniesieniu wysokiej wygranej nad Spójnią Ośno Lubuskie. Już po pierwszej połowie podopieczni trenera Andrzeja Wilczackiego prowadzili 3:0 po bramkach Błażeja Strugaru, Wojciecha Wypycha i Tomasza Urbana. Ten ostatni podwyższył w 60 minucie na 4:0, lecz niedługo później ze strony gości strzelił Dawid Szczeciński. Później jednak Czarni kontynuowali rozmontowywanie przeciwnika i dzięki golom Wojciecha Glanca oraz Alana Kojdy zwyciężyli ostatecznie 6:1.

Osłabieni skwierzynianie wygrali na wyjeździe

W Kostrzynie nad Odrą pewna spadku Celuloza podejmowała walczącą jeszcze o utrzymanie Pogoń Skwierzyna. Niezwykle ważne zwycięstwo 1:0 odniosła drużyna przyjezdna, mimo że od 41 minuty grała w dziesiątką po drugiej żółtej kartce dla Michała Słomińskiego. Gola na wagę trzech punktów strzelił tuż po przerwie Brazylijczyk Wenison Alves Barbosa.

Czy ktoś dołączy do spadkowiczów? Trzy zespoły zagrożone

Strefa spadkowa w lubuskiej IV lidze w dalszym ciągu może się powiększyć, gdyż szczebel wyżej pewna utrzymania wciąż nie jest AstroEnergy Warta Gorzów. Z licznego grona, które jest zagrożone zajęciem potencjalnie spadkowego miejsca uwolniły się Spójnia Ośno Lubuskie oraz – dzięki wygranej w Kostrzynie – Pogoń Skwierzyna.

Spokojne o czwartoligowy byt nie mogą być jeszcze Meprozet Stare Kurowo, Promień Żary i Korona Kożuchów. Dzielą je zaledwie trzy punkty, więc ostatnia kolejka sezonu dla całej trójki będzie niezwykle istotna. Najtrudniejszych na papierze rywali będą miały Promień i Korona, które zmierzą się odpowiednio z Syreną Zbąszynek i Polonią Słubice. Meprozet z kolei uda się do Skwierzyny.

Wyniki 33. kolejki IV ligi:

• Odra Nietków – Lubuszanin Drezdenko 1:0 (bramka: Koseski)
  • Meprozet Stare Kurowo – Piast Iłowa 4:2 (Antczak, Fabiański, Gorgiel, Sosnowski – Paixo, Soares)
  • Lechia II Zielona Góra – Polonia Słubice 1:3 (Papież – Stadie 2, Krupowicz)
  • Ilanka Rzepin – Budowlani Lubsko 10:0 (Stefanowicz 6, Koshevarov 2, Dąbrowski, Borsa)
  • Korona Kożuchów – Dąb Sława-Przybyszów 0:1 (Szafer)
  • Celuloza Kostrzyn nad Odrą – Pogoń Skwierzyna 0:1 (Barbosa)
  • Pogoń Świebodzin – ZAP Syrena Zbąszynek 3:1 (Rafalik 2, Mkhwanazi – Bakhruman)
  • Promień Żary – Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański 0:1 (Maciej Konsewicz)
  • Czarni Żagań – Spójnia Ośno Lubuskie 6:1 (Urban 2, Strugaru, Wypych, Glanc, Kojda – Szczeciński)