Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski festiwal tańca współczesnego w piątek i sobotę w Zielone Górze. Zobacz move festival

Wideo
od 16 lat
– Zachęcamy, żeby ten taniec odbierać, jak muzykę wrażeniowo, którą nie do końca musimy rozumieć, a często ją odczuwamy na poziomie emocjonalnym i to jest dla nas bardzo ważne – mówi Marek Zadłużny, dyrektor artystyczny move festival Zielona Góra.

Taniec współczesny. Wydarzenie w Zielonej Górze

Ogólnopolski festiwal tańca współczesnego move festival odbędzie się w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” trzeci raz. Przyjadą artyści z całej Polski związani z tańcem współczesnym. Będą prezentować spektakle na scenie, będzie też jeden plenerowy – w wykonaniu Teatru Terminus A Quo z Nowej Soli.

Zaprezentują się też Anna Piotrowska (Bytom), Iwona Wojnicka/Format ZERO (Warszawa), Contemporary Artists’ Cooperative (Poznań), Małgorzata Kowalczyk (Izrael), Jodłowska | Bębenek (Zielona Góra), Teatr Tańca Enza (Słupsk), Ola Zalejko (Zbąszyń), Teatr Ruchu Pracownia Artystyczna Kulturka (Świebodzin), Laboratorium Improwizacji (Zielona Góra) i Physical ArtHouse (Zielona Góra).

– Są to czołowe postaci polskiego tańca współczesnego i polskiego teatru tańca. Będzie dużo działo się w ciągu dwóch dni – zapowiada Marek Zadłużny, dyrektor artystyczny move festival Zielona Góra. – Będą goście specjalni, krytycy i kuratorzy innych festiwali. Będziemy prowadzić rozmowy pospektaklowe, bo to nie będzie tylko prezentacja spektakli. Będziemy starali się wejść w dialog z publicznością i artystami, żeby głębiej nawiązać relację.

Zobacz zdjęcia z poprzedniej edycji:

Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z szeroko pojmowanym polskim tańcem współczesnym.

Ogólnopolski festiwal tańca współczesnego w piątek i sobotę ...

Move festival. Jakie były początki pomysłu?

Pomysł na festiwal sięga 2010 roku. Tegoroczne hasło „SPACES | PRZESTRZENIE” jest nawiązaniem do swoich festiwalowych korzeni.

– W roku 2010 roku, kiedy zacząłem pracować w centrum kultury, powołaliśmy do życia inicjatywę Spaces, która powstała we współpracy z Anną Piotrowską z Bytomia. Na przestrzeni lat ta inicjatywa się rozwijała. Najpierw miała formę konkursową. Potem mieliśmy ideę przeglądu teatrów tańca Sfera ruchu, którą realizowaliśmy w kooperacji ze Słupskiem i Toruniem. Od trzech lat mamy odrębną inicjatywę pod nazwą move – wyjaśnia M. Zadłużny.

Dyrektor festiwalu wyjaśnia, że często wydaje, że taniec współczesny jest dość hermetyczny, niezrozumiały i nie wiadomo, co się na scenie dzieje.

– A my właśnie zachęcamy, żeby ten taniec odbierać, jak muzykę wrażeniowo, którą nie do końca musimy rozumieć, a często ją odczuwamy na poziomie emocjonalnym i to jest dla nas bardzo ważne – mówi.

W formule galeryjnej będzie można zobaczyć filmy taneczne i performatywne: „Zimne lato” – Kacper Pawelski, „BACK HOME” – Aleksandra Charabin oraz „Goniąc Kormorany” – Physical ArtHouse.

Taniec współczesny. Czym się charakteryzuje?

M. Zadłużny podkreśla, że środowisko tańca współczesnego w Polsce rozwija się. Osobiście czerpie inspiracje ze sceny izraelskiej.

– Staram się tam wyjeżdżać. To kolebka tańca współczesnego na świecie. To są moje inspiracje, myślę, że każdy ma swoich mentorów i mistrzów. Jest bardzo dużo trendów i nurtów estetycznych w obszarze tańca współczesnego. Mówiąc o tańcu współczesnym mówimy o kompleksie zjawisk w obszarze sztuki współczesnej. Nie mamy czysto podanych technik, w których się poruszamy, bardziej mówimy o nurtach i trendach – tłumaczy.

Taniec współczesny. Jaki jest w Zielonej Górze?

Marek Zadłużny wraz z Pawłem Matyasikim, również pracujący w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, reprezentują w tańcu współczesnym nurt oparty o improwizację ruchową.

– Stosujemy dużo improwizacji i to jest nasz znak rozpoznawczy. Kto tego nie zna, fajnie żeby poznał. To bardzo interesująca praca. To nie jest operowanie choreografią tradycyjnie ujmowaną, albo tańcem tradycyjnie ujmowanym, jako układ taneczny. To bardziej operowanie symboliką ruchu, tańcem, jako językiem, którym komunikujemy się z widzem. Rozwijam tę metodę, zgłębiam ją. Staramy się ją szerzyć w Polsce i na świecie – opowiada nasz rozmówca.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Spektakle zaczynają się w piątek i sobotę, o godz. 18.
Organizatorami wydarzenia są Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze i Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogólnopolski festiwal tańca współczesnego w piątek i sobotę w Zielone Górze. Zobacz move festival - Lubuskie Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto