Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe złoża niedaleko Nowej Soli jednak dla KGHM. Sąd wydał wyrok kasacyjny

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
O decyzji NSA poinformował podczas podsumowania wyników Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM
O decyzji NSA poinformował podczas podsumowania wyników Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM KGHM To My
Wiceprezes KGHM poinformował o wygranej miedziowego giganta w sporze ze spółką Leszno Copper o złoża Kulów-Luboszyce. Decyzję w tej sprawie wydawał Naczelny Sąd Administracyjny.

Podczas ostatniej prezentacji wyników KGHM podjęty został również temat nowych złóż, których poszukiwanie prowadzone jest w ostatnich latach w okolicach Głogowa - m.in. na terenie gminy Kotla. Chodzi o tzw. złoże Kulów-Luboszyce.

– Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Leszno Copper, w skutek czego koncesja wydana dla KGHM na obszar perspektywiczny złóż miedzi Kulów-Luboszyce stała się ostateczna i prawomocna. To dla nas bardzo dobra informacja – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych i p.o. wiceprezesa ds. rozwoju.

Wiceprezes podkreślił, że tym samym wyrok stał się prawomocny. Miedziowa spółka ma spore nadzieje związane z nowymi złożami, które sąsiadują z tymi eksploatowanymi przez miedziowego giganta obecnie. Wydobycie przesuwa się w ich kierunku - w stronę Województwa Lubuskiego. Obecnie KGHM eksploatuje m.in. złoża w rejonie Głogowa, gdzie powstają kolejne szyby takie jak GG-1 (obok miejscowości Kwielice) oraz GG-2 (obok miejscowości Słone).

Spór o złoże między firmami trwa od blisko dekady. W 2014 roku przyznano złoża kanadyjskiej spółce, a w 2021, po wielu protestach ze strony KGHM, decyzja została zmieniona na korzyść polskiej firmy. Potem jednak, na wniosek Leszno Copper sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który znów oddalił perspektywę przejęcia złóż przez KGHM. Decyzja ta została zaskarżona kasacyjnie przez Ministerstwo Klimatu oraz KGHM. I tak dochodzimy do wyroku kasacyjnego.

Dla KGHM złoża położone w okolicach Głogowa i Bytomia Odrzańskiego - leżące głównie pod terenem Województwa Lubuskiego, to szansa na kolejne dziesiątki lat pracy w tym regionie. Wstępnie szacowało się, że złoża mogą mieć nawet 20 milionów ton miedzi. Obszar Kulów - Luboszyce położony na terenach m.in. powiatu wschowskiego, nowosolskiego, górowskiego, głogowskiego (gmin: Głogów, Kotla i Pęcław), wołowskiego, lubińskiego i polkowickiego. Zajmuje powierzchnię ponad 950 km2.

Dokładniejsze poszukiwanie złóż, razem z odwiertami, rozpoczęło się tam w 2021 roku. Głębokie nawet do blisko 2 kilometrów odwierty mają pomóc w dokładniejszym oszacowaniu wielkości złoża.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto