Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miejsca ukrycia tych dzieł sztuki pozostają tajemnicą. Szuka ich konserwator zabytków. Część już została odnaleziona | ZDJECIA

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zaginione, barokowe obrazy pasyjne (na karcie ewidencyjnej określone jako stacje Drogi Krzyżowej) pierwotnie stanowiły zapewne element wystroju niezachowanego ołtarza różańcowego. W 1964 r. w dawnym klasztorze poaugustiańskim w Żaganiu, w pomieszczeniach na I piętrze, znajdowało się 5 takich obrazów:  „Biczowanie Chrystusa”, „Cierniem Koronowanie” („Ecce Homo”?), „Upadek pod Krzyżem”, „Św. Weronika z chustą”,  „Przybicie do krzyża”.

Zaginione obrazy miały kształt koła.

Okoliczności  kradzieży / zaginięcia: nieustalone

Data utraty: pomiędzy  30.07.1964 r. a  18.07.2021 r.
Zaginione, barokowe obrazy pasyjne (na karcie ewidencyjnej określone jako stacje Drogi Krzyżowej) pierwotnie stanowiły zapewne element wystroju niezachowanego ołtarza różańcowego. W 1964 r. w dawnym klasztorze poaugustiańskim w Żaganiu, w pomieszczeniach na I piętrze, znajdowało się 5 takich obrazów: „Biczowanie Chrystusa”, „Cierniem Koronowanie” („Ecce Homo”?), „Upadek pod Krzyżem”, „Św. Weronika z chustą”, „Przybicie do krzyża”. Zaginione obrazy miały kształt koła. Okoliczności kradzieży / zaginięcia: nieustalone Data utraty: pomiędzy 30.07.1964 r. a 18.07.2021 r. lwkz.pl
Okoliczności zaginięcia zwykle nie są znane, trudno nawet mówić o konkretnych datach. Ale czasem wiadomo więcej, tak jak w przypadku kradzieży rzeźb z kościoła w Witoszynie. Sprawcy wyważyli łomem drzwi wejściowe. Zabrali siedem rzeźb. W 2002 roku odzyskano rzeźbę św. Anny Samotrzeć. W ubiegłym roku udało się namierzyć dwa dzieła sztuki zaginione w powiecie nowosolskim. Są też inne sukcesy, ale lista poszukiwanych, skradzionych i zaginionych dzieł jest wciąż długa.

Radość historyków sztuki. Odnalezione dzieła

Świętem dla mieszkańców Nowego Miasteczka był powrót gotyckiej predelli przedstawiającej Chrystusa i apostołów. Podobnie dużo radości w tej miejscowości sprawiła informacja o namierzeniu gotyckiej Piety z kościoła parafialnego. Na portalu aukcyjnym dostrzeżony został portret epitafijny Heleny Bojanowskiej, jeden z dziesięciu, które zostały ukradzione w 2003 i 2010 roku z kościoła w Konotopie. Ktoś już zdążył go restaurować niezgodnie ze standardami.

W maju odzyskano rokokową kratę balkonu pałacu w Bojadłach. Odnalazła się też późnogotycka misa chrzcielna, która zaginęła z kościoła w Nowym Zagórzu. Wprawdzie odkryto ją przed laty podczas kontroli składnicy złomu w Żaganiu, ale nie została wtedy zidentyfikowana.

– Tych kilka poszukiwanych zabytków zostało odnalezionych, co wskazuje, iż warto cały czas przypominać o stratach, a także badać sprawy dawnych zaginięć – podkreśla Kamila Domagalska, zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, która osobiście zajmuje się poszukiwaniami. – Status zaginionych bądź skradzionych zabytków ruchomych jest wyjątkowy, ponieważ, przynajmniej w założeniach, nigdy nie są one skreślane z rejestru zabytków bądź wyłączane z ewidencji, gdyż zawsze istnieje szansa na ich odzyskanie.

Zaginione, barokowe obrazy pasyjne (na karcie ewidencyjnej określone jako stacje Drogi Krzyżowej) pierwotnie stanowiły zapewne element wystroju niezachowanego ołtarza różańcowego. W 1964 r. w dawnym klasztorze poaugustiańskim w Żaganiu, w pomieszczeniach na I piętrze, znajdowało się 5 takich obrazów:  „Biczowanie Chrystusa”, „Cierniem Koronowanie” („Ecce Homo”?), „Upadek pod Krzyżem”, „Św. Weronika z chustą”,  „Przybicie do krzyża”.

Zaginione obrazy miały kształt koła.

Okoliczności  kradzieży / zaginięcia: nieustalone

Data utraty: pomiędzy  30.07.1964 r. a  18.07.2021 r.

Miejsca ukrycia tych dzieł sztuki pozostają tajemnicą. Szuka...

Trwa głosowanie...

Czy dzieła sztuki powinny wracać do miejsc, z których zaginęły?

Poszukiwane dzieła sztuki. Lista jest długa

Poszukiwane dzieła sztuki można zobaczyć w najnowszej publikacji LWKZ „Lubuskich Materiałach Konserwatorskich”. Można też wejść na portal Lubuskiego Konserwatora Zbytków i zapoznać się opisami dzieł i ich rzadkimi zdjęciami.

– Opisy zabytków zostały przeze mnie sporządzone głównie w oparciu o fotografie zamieszczone na kartach ewidencyjnych z lat 60. XX wieku. Wyjątkiem są informacje na temat kradzieży rzeźby lwa z Bytomia Odrzańskiego, które zostały zebrane i przekazane służbom konserwatorskim przez pana Adriana Hołobowicza. Mam nadzieję, że opracowane przez mnie materiały są na tyle dokładne, iż w przypadku odzyskania poszukiwanych zabytków będą mogły pomóc przy ich identyfikacji – tłumaczy K. Domagalska.

Na liście poszukiwanych dzieł sztuki z naszego regionu pozostaje m. in. pięć barokowych obrazów pasyjnych, które zaginęły z poaugustiańskiego zespołu klasztornego w Żaganiu. Miały kształt koła Wykonane były w technice olejnej na desce. Ramy miały formę płatków róż. Okoliczności kradzieży czy zaginięcia są nieustalone. Zostały utracone pomiędzy 30 lipca 1964 roku, a 18 lipca 2021 roku.

Szukany jest też barokowy obraz „Święta rodzina”, który zaginął z kościoła w Gołaszynie pomiędzy 1 maja 1992 roku, a 28 października 2000 roku. Może ktoś zna losy obrazu Matki Bożej Bolesnej z kościoła filialnego w miejscowości Borów Polski, w tej samej gm. Nowe Miasteczko? To obraz o owalnym kształcie, wykonany w technice olejnej na płótnie, oprawiony w drewnianą ramę.

Z tego samego kościoła zaginął też obraz Chrystusa błogosławiącego. Miał owalny kształt, wykonany był w technice olejnej na płótnie, oprawiony w drewnianą ramę. Zaginął między 6 lutego 1984 roku a 24 października 2000 roku.

Pięknym obrazem, wciąż poszukiwanym są „Magdalenki adorujące hostię”. Dzieło zaginęło między 15 lipca 1982 roku a 7 lipca 1989 roku z kościoła w Szprotawie.

Do poszukiwanych dzieł sztuki z naszego regionu należy też sporo rzeźb, np. św. Anny z 1739 roku i św. Joachima, które były w kościele w Gościkowie-Paradyżu. W przypadku tej pary czas utraty obejmuje jeden rok – rzeźby zaginęły między 1 stycznia 1974, roku a 31 grudnia 1974 roku.

Czytaj też:
Zobacz wybrane poszukiwane dzieła sztuki w galerii. Wszystkie opisy pochodzą z portalu LWKZ, przygotowała je Kamila Domagalska. Lista jest znacznie dłuższa. Więcej obrazów, rzeźb, naczyń liturgicznych znajdziesz tutaj.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Stanisław Firszt w poszukiwaniu zaginionej Legnicy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Miejsca ukrycia tych dzieł sztuki pozostają tajemnicą. Szuka ich konserwator zabytków. Część już została odnaleziona | ZDJECIA - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto