Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miliony dla lubuskich samorządów. Były zaniedbane pegeery, a będą wielkie inwestycje

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rząd ogłosił wyniki Programu Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich.
Rząd ogłosił wyniki Programu Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich. Lubuski Urząd Wojewódzki
Do lubuskich samorządów trafią kolejne pieniądze. Finansowe wsparcie otrzymają gminy i powiaty, na których terenie kiedyś zlokalizowane były państwowe gospodarstwa rolne. To w sumie ponad 195 milionów złotych, dzięki którym w regionie zrealizowanych zostanie kilkadziesiąt różnych inwestycji.

Kolejne wsparcie dla lubuskich gmin

Są już wyniki rządowego programu dla terenów popegeerowskich. Do województwa lubuskiego trafiły ogromne pieniądze, które
gminy będą mogły przeznaczyć na budowę nowych dróg i chodników, remiz strażackich, remonty placówek oświatowych czy modernizację sieci kanalizacyjnych.

To są te obszary, które zostały w dramatyczny sposób potraktowane przez liberałów na początku lat dziewięćdziesiątych i pozostawione same sobie. Teraz mogą liczyć na wsparcie, ponieważ program zrównoważonego rozwoju naszego kraju zakłada równomierny rozwój wszystkich regionów, a więc również tych najmniejszych miejscowości. Do województwa lubuskiego trafia ogromna kwota. Ona pozwoli na realizację kilkudziesięciu projektów i to są dobre informacje dla lubuskich samorządowców, którzy oczekiwali tego wsparcia w bardzo ważnych inwestycjach - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Na co zostaną wydane pieniądze?

Największym wygranym tego rozdania rządowej pomocy jest gmina Zwierzyn, która otrzymała 5 milionów złotych na budowę nowego przedszkola. Obecne mocno ucierpiało w wyniku czerwcowego pożaru mieszkania znajdującego się na poddaszu placówki. Nikomu nic się nie stało, ale straty były ogromne. Pomieszczenia w przedszkolu zostały zalane i nie nadawały się do prowadzenia tam zajęć.

Taką podjęliśmy decyzję, że wybudujemy nowe przedszkole w sąsiedztwie szkoły, żeby już zakończyć tę sytuację, kiedy mamy zajęcia przedszkolne prowadzone w kilku różnych miejscach. Po pierwsze, remont obecnego przedszkola oznaczałby ogromne koszty, a po drugie nadal pozostawalibyśmy w budynku jedynie zaadaptowanym na potrzeby przedszkola, który nie jest dostosowany architektonicznie do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Chcemy więc postawić zupełnie nowy obiekt, który będzie już w pełni dedykowany pod przedszkole - tłumaczy Karol Neumann, wójt gminy Zwierzyn.

Podobną inwestycję zrealizuje gmina Santok, która otrzymała prawie 5 milionów złotych na przebudowę przedszkola w Wawrowie.

Jest to inwestycja o ogromnym znaczeniu dla naszej gminy, ponieważ przedszkole funkcjonuje obecnie w trzech rożnych obiektach. Dzięki planowanym pracom, czyli dobudowaniu drugiego skrzydła przedszkola, wyremontowaniu istniejącego budynku, połączeniu całości łącznikiem oraz przebudowie placu zabaw i dojścia do przedszkola, ponad setka dzieci otrzyma komfortowe warunki opieki. Tym samym miejscowość odzyska salę wiejską, w której znajduje się oddział przedszkolny i szkoła będzie miała poprawione warunki, bo tam również taki oddział obecnie funkcjonuje. Jesteśmy do tej inwestycji przygotowani, mamy już pozwolenie na budowę i pełną dokumentacją, więc zaraz po otrzymaniu promesy wstępnej ogłosimy przetarg - mówi Paweł Pisarek, wójt gminy Santok.

Ale samorządy inwestują nie tylko w obiekty oświatowe. Gminy Lubrza, Cybinka, Międzyrzecz, Sława czy Pszczew przeznaczą pieniądze na remonty dróg. Gmina Lubsko zrewitalizuje popegeerowskie Osiedle Łużyckie, Ośno Lubuskie wymieni sieć wodociągową oraz wyremontuje stację uzdatniania wody w Lubieniu. Gmina Wschowa wybuduje natomiast nową salę wiejską w Kandlewie, a gmina Kargowa zaplecze sportowe przy boisku. Przejdźcie do galerii i zobaczcie, do jakich gmin i powiatów trafią pieniądze:

Rządowe pieniądze pójdą w sumie na 94 zadania w całym regionie.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto