Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuszanie na szarym końcu wśród najlepiej zarabiających Polaków. Ilu z nas dobrze zarabia? Znamy wyniki

oprac. decha
W województwie lubuskim „dobrze zarabia” ponad 31 tysięcy osób. Czy to dużo? Według danych liczba osób dobrze zarabiających rośnie.
W województwie lubuskim „dobrze zarabia” ponad 31 tysięcy osób. Czy to dużo? Według danych liczba osób dobrze zarabiających rośnie. Unsplash
Ilu Lubuszan dobrze zarabia? Okazuje się, że najmniej w Polsce. Według najnowszego raportu w województwie lubuskim ponad 31 tysięcy pracowników "dobrze zarabia". Próg ten oceniono na kwotę ponad 7 tysięcy złotych brutto. Najwięcej zarabiają pracownicy magazynów, e-commerce, ICT - spadki wynagrodzeń odnotowano np. w handlu.

Dobrze zarabiać, to znaczy ile?

Pytanie nie jest łatwe, bo są tacy, którzy mając trzy tysiące złotych w portfelu, są w stanie przeżyć miesiąc i jeszcze odłożyć, a są tacy, którym na życie i dobra, z których korzystają, nie wystarcza kwota pięciocyfrowa.

KMPG przygotowując raport "Rynek dóbr luksusowych w Polsce" już jedenasty raz zdecydowała się na ocenę kiedy jesteśmy ludźmi zamożnymi i na jakie dobra i usługi pozwalamy sobie, mając pieniądze. Wynika z niego, że pułap „dobrych zarobków” startuje z poziomu 7 tysięcy złotych brutto. W województwie lubuskim jest ponad 31 tysięcy osób, które tyle zarabiają.

Kto jest bogaty?

Ranking wprowadza segregację ankietowanych według tego, ile kto zarabia. Osoba „dobrze zarabiająca” ma dochód przekraczający 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Osoba zamożna zarabia powyżej 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Osoba bogata zarabia powyżej 50 tysięcy złotych, a bardzo bogata powyżej miliona złotych. Jak pokazuje raport KPMG, w 2019 roku już blisko 1,7 mln Polaków zaliczało się do grupy osób "dobrze zarabiających", czyli zarabiających miesięcznie powyżej 7,1 tys. złotych brutto.

Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze podsumował sytuację na lubuskim rynku pracy w lutym 2021 r. Z danych wynika, że na koniec lutego 2021 r., w powiatowych urzędach pracy województwa lubuskiego zarejestrowanych było 24.769 bezrobotnych, w tym 13.821 kobiet, które stanowiły 55,8 proc. ogółu bezrobotnych. 

Wideo: Bezrobocie. Jest niskie, ale nie na długo


W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 83 osoby (o 0,3 proc). W stosunku do lutego 2020 r. liczba bezrobotnych była większa o 4.690 osób (o 23,4 proc). W trudnej sytuacji na rynku pracy są bezrobotni powyżej 50 roku życia. Na koniec lutego, w województwie lubuskim, było ich 6.411 osób, czyli 25,9 proc. ogółu bezrobotnych. W tym miesiącu zarejestrowano 515 bezrobotnych powyżej 50 roku życia, a wyłączono z ewidencji bezrobotnych 550 osób.

Jedną z liczniejszych grup bezrobotnych są osoby do 30 roku życia. W tej kategorii na koniec lutego zarejestrowanych było 6.181 bezrobotnych, tj. 25,0 proc. ogółu. W tym miesiącu zarejestrowało się 1.029 osób w wieku do 30 lat, wyrejestrowano 1.025 osób, a 37 utraciło status osoby będącej w tej kategorii bezrobotnych.

Informacje o bezrobociu w konkretnych lubuskich powiatach znajdziesz na kolejnych slajdach tej galerii. Posegregowaliśmy je od powiatów, gdzie bezrobocie jest najniższe do tych, gdzie jest najwyższe >>>

Gdzie w Lubuskiem jest najgorzej z pracą? Tak wygląda sytuac...

W województwie lubuskim „dobrze zarabia” ponad 31 tysięcy osób. Czy to dużo?

– Nie jesteśmy zaskoczeni tą liczbą i należy zdać sobie sprawę, że liczba osób dobrze zarabiających rośnie. W czasie 2013-2019 wzrost wynagrodzeń w naszym regionie był dwucyfrowy i rozwijał się dynamicznie w odniesieniu do zmian na rynku pracy. Zapanował rynek pracownika, co zdecydowanie wzmogło presję płacową. Rok pandemii nieco wyhamował wzrost pensji, ale dotyczyło to pewnych branż. Wynagrodzenia w niektórych branżach nadal rosną, w innych się zatrzymały, a w tych najszerzej objętych lockdownem zaczęły spadać - komentuje Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w firmie Idea HR Group.

W jakich sektorach w województwie lubuskim zarabia się najlepiej

– To jest branża IT, branża e-commerce, praca w przestrzeniach magazynowych, praca w wyspecjalizowanych działach produkcyjnych. Zawody, w których dynamika wzrostowa jest wysoka to na pewno specjaliści informatyczni, inżynierowie, finansiści, te osoby raczej nie odczuły finansowo skutków koronakryzysu – dodaje ekspert IDEA HR Group.

Polacy nie lubią rozmawiać o zarobkach

Lubuszan najmniej w Polsce

Według statystyk KPMG w województwie lubuskim jest 31 tysięcy osób zarabiających powyżej 7 tysięcy złotych brutto. To najmniej w całej Polsce, ale jak wyjaśniają eksperci, może to wynikać z faktu, że region jest mniejszy i mniej liczny od innych województw.

– Nie ulega wątpliwości, że ilość osób zarabiających powyżej 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrasta. Średnia wynagrodzeń w lubuskim wciąż jest niższa niż w innych regionach, co może wynikać z charakteru świadczonej pracy. Mamy tutaj zlokalizowany przemysł zatrudniający osoby w działach produkcyjnych, tutaj więc średnia wynagrodzeń może być niższa. W naszym regionie zarabia się mniej, ale i życie jest tańsze niż np. w Warszawie. To są zdecydowanie dwie różne wartości – dodaje Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w Idea HR Group.

Raport "Rynek dóbr luksusowych w Polsce" wskazuje, że sektor dóbr luksusowych zwykle odnotował dwucyfrowe spadki. Mowa zarówno o luksusowych ubraniach, perfumach, podróżach czy innych zbytkach, na których oszczędzamy w czasie pandemii. Najlepiej wygląda sytuacja sektora motoryzacyjnego. Z badań KPMG wynika, że luksusowych samochodów klienci kupują niemal tyle samo, co przed pandemią.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubuszanie na szarym końcu wśród najlepiej zarabiających Polaków. Ilu z nas dobrze zarabia? Znamy wyniki - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto