MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka rowerów z Otynia odżyła na wystawie. Na dawnych rowerach przyjechali stylizowani cykliści [ZDJĘCIA I WIDEO]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Historia fabryka rowerów „Edelweiß" była tematem spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej w niedzielę, 19 września 2021 r.
Historia fabryka rowerów „Edelweiß" była tematem spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej w niedzielę, 19 września 2021 r. Eliza Gniewek-Juszczak
Tajemnice przedwojennej fabryki rowerów w Otyniu mieli okazję poznać uczestnicy spotkania zorganizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. Promocja wiedzy i pamiątek po fabryce rowerów

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej w niedzielę, 19 września zorganizowali Dzień Dziedzictwa Narodowego w Otyniu. Z tej okazji zebrano w jednym miejscu pamiątki po fabryce rowerów „Edelweiß", która działała w miejscowości do końca II wojny światowej. Udało się też nawiązać kontakt z potomkinią Deckerów, do których należała fabryka. W planie jest przygotowanie wydawnictwa dwujęzycznego na temat historii tego miejsca.
Okazuje się, że fabryka ta była głównym pracodawcą w mieście. Produkowano tutaj nie tylko rowery.

Różne pamiątki, zdjęcia, kopie pierwszych stron katalogów rowerów to wszystko można oglądać podczas wystawy. Jest też ekspozycja zdjęć o tematyce rowerowej autorstwa Adama Szewczykowskiego, który podkreślił w trakcie spotkania, że wykonał je na urządzeniach starszych od siebie. Nie musiał przekonywać, że zdjęcia maja o wiele większy urok, niż te wykonywane przez aparaty cyfrowe.

Historia fabryka rowerów „Edelweiß" była tematem spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej w niedzielę, 19 września 2021 r.

Fabryka rowerów z Otynia odżyła na wystawie. Na dawnych row...

Sebastian Smołaga z Nowej Soli. Pasjonat rowerów retro

Sebastian Smołaga z Nowej Soli jest pasjonatem rowerów retro. Na wystawę do Otynia przyjechał rowerem, który dwa dni wcześniej skończył samodzielnie odrestaurowywać. To wojskowy Truppenfahrrad z 1940 roku. Ma puszkę na maskę przeciwgazową, skrzynkę na granaty i spory bagażnik na plecak z amunicją.

Z historii fabryki rowerów w Otyniu

Paul Decker założył w Otyniu fabrykę rowerów „Edelweiß" w 1896 roku. Historię zakładu można poznać w książce "Otyń. Zarys dziejów", pod redakcją Tomasza Andrzejewskiego. Wiadomości przekazał podczas spotkania w Otyniu Sylwester Filipiak.

- W 1896 r. Paul Decker założył przy drodze wylotowej do Nowej Soli fabrykę rowerów – Edelweiss Fahrradfabrik, która wkrótce urosła do roli głównego pracodawcy w mieście. Wkrótce rozpoczęto tam także produkcję maszyn do szycia. W ramach rozwoju podjęto próby produkcji motocykli (ok. 1904) i samochodów (ok. 1906), jednak stosunkowo szybko zarzucono ten pomysł, skupiając się na rowerach - pisze Adam Górski. - Po zakończeniu I wojny światowej fabryka zatrudniała 72 osoby i produkowała 1500 sztuk rowerów tygodniowo, sprzedawanych na terenie całej Europy. Zakład funkcjonował do czasu splądrowania i zniszczenia przez wojska radzieckie w 1945 roku.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Koncert charytatywny dla Poli. Gra Młodzieżowa Orkiestra Dęta Elektryk (19.09.21)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto