Cena drewna może jeszcze wzrosnąć! Popyt na ten surowiec jest duży, a będzie jeszcze większy

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Jeśli realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu spowoduje mniejsze pozyskanie drewna, przełoży się to m.in. na ceny mebli
Jeśli realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu spowoduje mniejsze pozyskanie drewna, przełoży się to m.in. na ceny mebli unsplash.com
Udostępnij:
Leśnicy zapewniają, że zależy im na ochronie lasów i klimatu, ale zwracają uwagę, iż nie do końca przemyślana polityka Unii Europejskiej może przynieść odwrotny efekt. A skutki odczuje także branża drzewna i konsumenci.

- Organy UE uzurpują sobie nienależne im prawa do ingerowania w politykę leśną kontynentu podczas, gdy leży ona w wyłącznych kompetencjach krajów członkowskich - uważa Tadeusz Chrzanowski, główny specjalista Służby Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

 Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Strategia leśna i jej skutki

Wyjaśnia on, że elementami składowymi Europejskiego Zielonego Ładu są dwa dokumenty ogłoszone przez Komisję Europejską w 2021 roku a dotyczące w dużej mierze gospodarki leśnej: - Jest to Strategia na rzecz bioróżnorodności oraz – przede wszystkim – Strategia leśna. Istnieje trudność w ocenie wpływu zapisów zawartych w tych strategiach na europejską gospodarkę leśną, gdyż operują one niezdefiniowaną terminologią lub – co gorsze – inaczej definiowaną w różnych krajach Europy. Chodzi m.in. o takie terminy jak: starodrzewy, lasy naturalne, ochrona ścisła itd.

Tadeusz Chrzanowski stwierdza: - Jeśli zapisy obu strategii weszłyby w życie w niezmienionej wersji, to skutki będą przybliżone do tych, które przewidują środowiska naukowe i eksperckie w szeregu krajach UE (referowane na m.in. konferencji w Warszawie 8 października 2021 r.). Pozyskanie drewna w Polsce spadłoby o około 30% i takiego spadku pozyskania i sprzedaży drewna można by spodziewać się w naszym regionie. Miałoby to dramatyczne przełożenie na ofertę pracy dla zakładów usług leśnych (pracują przez cały rok - przy sadzeniu lasu, pielęgnacji drzewostanów i pozyskaniu drewna), jak również na podaż drewna dla zakładów przemysłu drzewnego.

Kupujący może zapłacić więcej

- Jeśli zmniejszy się pozyskanie drewna, to będzie tragedia - twierdzi Jan Polit, współwłaściciel tartaku Lulkowo (pow. toruński) . - Nie tylko ze względu na to, że surowca będzie mniej, ale także dlatego, że informacje o mniejszym pozyskaniu surowca mogą podnieść ceny.

W ich rodzinnej firmie zajmują się produkcją wyrobów tartacznych. - Droższy surowiec przełoży się na wyższe koszty budowy domów - wylicza Jan Polit. - Dotyczy to także drewna kupowanego przez firmy meblowe. Zatem te zmiany mogą uderzyć także w klientów kupujących meble drewniane.

Unijna strategia
(...)Nowa strategia leśna UE 2030 jest jedną z inicjatyw przewodnich Europejskiego Zielonego Ładu, która opiera się na unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i obejmuje wszystkie różnorodne funkcje lasów - napisano na:
ec.europa.eu. (...)Z przemysłem drzewnym związanych jest 20 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych w całej UE, zapewniając 3,6 mln miejsc pracy, a jego roczne obroty wynoszą 640 mld euro. W strategii wzywa się do optymalnego wykorzystania drewna zgodnie z zasadą podejścia kaskadowego i priorytetowo traktuje się produkty drzewne, które mogą zastąpić ich odpowiedniki oparte na paliwach kopalnych, ze szczególnym uwzględnieniem trwałych produktów drzewnych.(...) Jest oczywiste, że w świetle unijnych celów klimatycznych na lata 2030 i 2050 drewno nie jest zasobem nieograniczonym, a państwa członkowskie muszą to uwzględnić.(...)
Źródło: Oficjalna strona UE

Zdaniem współwłaściciela tartaku, drewno drożeje już od połowy minionego roku. - Firmy, które mają tzw. historię zakupów mogą w Lasach Państwowych kupować ponad połowę drewna w lepszej cenie - mówi Jan Polit. - Resztę kupuje się na aukcjach, gdzie różnice pomiędzy ceną wyjściową są coraz większe. Na przykład kiedyś, gdy cena wyjściowa wynosiła 230 zł za metr sześcienny drewna to ostateczna dochodziła do 265 zł, to dziś przy takiej stawce wyjściowej ceny dochodzą nawet do ok. 700 zł.

To też może Cię zainteresować

Konkurencja już jest duża

Mateusz Niklasz, właściciel Zakład Usług Leśnych „Drwal” w miejscowości Zdroje (pow. tucholski) ma nadzieję, że prac przy pielęgnacji lasów będzie nadal sporo i zakłady takie jak jego będą miały nadal co robić.

Przyznaje jednak, że już dziś konkurencja na rynku jest bardzo duża, w niektórych rejonach ZUL-e rywalizują między sobą oferując coraz niższe ceny usług, czasami nawet zbyt niskie. Maszyn do pracy w lasach nie brakuje, za to pracowników do robót fizycznych coraz bardziej.

To też może Cię zainteresować

A mniej pracy przy wyrębie drewna dla niektórych zakładów może stać się powodem kolejnych problemów.

Jeden ze stolarzy przyznał, że będzie rezygnował z wyrobu mebli drewnianych: - Drewno jest coraz droższe, a meble można robić także z mniej ekologicznych materiałów. No trudno!

Wideo

Materiał oryginalny: Cena drewna może jeszcze wzrosnąć! Popyt na ten surowiec jest duży, a będzie jeszcze większy - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie