Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ZUS niektórym wypłaci dwie trzynaste emerytury? Pojawiły się takie plotki. Mamy wyjaśnienie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Są osoby, które dostają więcej niż dwa świadczenia, np. emeryturę z ZUS i KRUS lub emeryturę wraz z rentą wypadkową. Pojawiły się plotki, że w takim razie dostaną dwie "trzynastki". Czy rzeczywiście tak będzie? Mamy odpowiedź z ZUS.

ZUS w kwietniu rozpocznie wypłaty tzw. trzynastek. Ponad 6 mln seniorów w Polsce otrzyma pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki. „Trzynastka” przysługuje wszystkim, którzy na 31 marca będą mieć przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby pobierające m.in.:

  • emerytury i renty w systemie powszechnym,
  • emerytury i renty rolników,
  • służb mundurowych,
  • emerytury pomostowe,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
  • renty socjalne,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające,
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Tyle w 2024 roku wyniesie trzynasta emerytura

Trzynasta emerytura jest równa wysokości minimalnej emerytury w danym roku. Obecnie wynosi ona 1588,44 zł brutto. Od 1 marca br., po tegorocznej waloryzacji, wzrośnie najprawdopodobniej o 12,3 proc. Taki wskaźnik poprzedni rząd zapisał w ustawie budżetowej.

Kilka dni temu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapewniła, że tegoroczna waloryzacja emerytur wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. Taki wskaźnik oznacza, że emerytura minimalna wzrośnie z 1588,44 zł brutto do 1783,82 zł brutto. Oznacza to "trzynastkę" w wysokości 1783,82 zł brutto.

Jest jednak szansa, że trzynastki będą wyższe. Decyzję rządu w tej sprawie poznamy w drugiej połowie lutego.

Czy niektórzy dostaną dwie trzynaste emerytury?

Są osoby, które dostają więcej niż dwa świadczenia, np. emeryturę z ZUS i KRUS lub emeryturę wraz z rentą wypadkową. Czy w takim razie dostaną dwie "trzynastki"?

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna "trzynastka".

- Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę "emeryturę plus" wypłaci ZUS. Również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych - mówi Krystyna Michałek.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS niektórym wypłaci dwie trzynaste emerytury? Pojawiły się takie plotki. Mamy wyjaśnienie - Gazeta Pomorska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto