Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczycie to, kiedy będziecie w pięknym parku niedaleko Nowej Soli. Kolejny powód, żeby tam pojechać

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
W tym przypadku tablice z opisami to wielka wartość dodana
W tym przypadku tablice z opisami to wielka wartość dodana Dariusz Chajewski
To, co pojawiło się w różnych zakątkach parku w Zielonej Górze Zatoniu jest bardzo pomocne podczas zwiedzania tego niesamowitego miejsca. Warto przyjrzeć się akwarelom Michała Suffczyńskiego.

Każda nowinka dodaje parkowi atrakcyjności. Jeśli dawno Was tutaj nie było warto tę znajomość odświeżyć. A to za sprawą trzech dużych i dziewięciu małych tablic z opisami historii i atrakcji.

Na tych dużych, usytuowanych przy wejściach, znajdziemy duży plan parku z zaznaczonymi "punktami obowiązkowymi" tej wycieczki.

Park Zielona Góra Zatonie. Co warto zobaczyć?

Krótkie opisy (w trzech językach) przybliżają historię obiektu, ale także tłumaczą pewne niuanse. Spacer po parku zyskał na atrakcyjności. Jeszcze gdyby trochę słońca... I na marginesie. Zaczyna być wyczuwalny magiczny zapach niedźwiedziego czosnku.

W tym przypadku tablice z opisami to wielka wartość dodana

Zobaczycie to, kiedy będziecie w pięknym parku niedaleko Now...

Pałac w Zielonej Górze Zatoniu. Historia miejsca

Pałac został zbudowany pod koniec XVII wieku przez Baltazara von Unruha, marszałka szlachty zielonogórskiej, ale uległ gruntownej przebudowie właśnie w czasach księżnej Doroty. Chociaż, jak możemy przeczytać na płycie inskrypcyjnej, kształt, obrys budowli pozostał niezmienny od wieku XVII.

- Zmieniła się natomiast funkcja tego obiektu - opowiadał nam Jarosław Skorulski, historyk, prezes Fundacji Ogrody Kultury im. ks. Dino. - Przez długi czas, nawet gdy był już w posiadaniu księżnej Doroty, nikt tutaj nie mieszkał. Był jednak doskonale utrzymany. Księżna bywała tutaj sporadycznie, jak chociażby w 1815 roku, podczas trwania kongresu wiedeńskiego. Wydała wówczas dyspozycje dotyczące remontu, gdyż uznała, że trzeba było wymienić tapety, podłogi, nie mówiąc już o tym, że doszło do przebudowy budynków folwarcznych.

Księżna Dino traktowała Zatonie jako letnią rezydencją i odskocznię od gwarnego żagańskiego dworu.

Ostatnio oświetlony pałac w Zatoniu widziałem podczas uroczystej premiery iluminacji. Wędrowałem jego korytarzami w tłumie ludzi. Wczoraj zajechałem tam nocą. Ani żywego ducha, ale za to jaki klimat. 

Myślę, że powstanie tutaj niejeden film. I jeszcze jedno. Zatonie ma swojego ducha, białą damę wędrującą korytarzami. Podczas tego nocnego spaceru miałem wrażenie, że lada chwila ujrzę ją w następnej z komnat... I jeszcze raz popuśćmy wodze fantazji. Wejdźmy do wnętrza. Na prawo mamy Białą Salę, która pełniła rolę salonu muzycznego, dalej biblioteka, jadalnia... Po lewej stronie Pokój Błękitny, buduar, pokój narożny i wysmakowana łazienka. Od strony ogrodu Pokój Zielony i Pokój Szary. Jeszcze Żółty Gabinet, Pokój Różany... 

Zobacz wideo: Karol Okrasa w Zatoniu zachwala czosnek niedżwiedzi

Uwaga na duchy. Nocą pałac w Zatoniu wygląda jak z bajki lub...

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Lubuskie. Atrakcje turystyczne w regionie; Niwiska, Gosthorze, Świdnica, Cibórz, Zabór, Szklarka Radnicka

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto