Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie most w Stanach. Wkrótce ścieżka rowerowa, która tędy przebiega poprowadzi turystów jeszcze dalej, aż do Zielonej Góry

Redakcja
Zdjęcia ścieżki rowerowej na moście w Stanach, koło Nowej Soli, 25 marca 2020 r.
Zdjęcia ścieżki rowerowej na moście w Stanach, koło Nowej Soli, 25 marca 2020 r. Mariusz Kapała / GL
Nowa Sól, Zielona Góra i powiat nowosolski oraz gmina Otyń deklarują współpracę przy budowie ścieżki rowerowej Otyń - Niedoradz -Zielona Góra. Będzie to uzupełnienie projektu „Kolej na rower”, czyli popularnej ścieżki na dawnej linii kolejowej Wolsztyn – Żagań.

Radni Otynia w czwartek popołudniu, 26 marca przegłosowali porozumienie gminy z partnerskimi samorządami, które chcą powiększenia ścieżki z projektu „Kolej na rower”. Na jedno z pierwszych związanych z tym zadań przekazali tym samym 60 tys. zł. Liderem projektu jest powiat nowosolski.

Wydłużenie ścieżki, która biegnie po dawnej linii kolejowej

Gmina Otyń, Nowa Sól, Zielona Góra i powiat nowosolski zadeklarowali współpracę przy budowie ścieżki rowerowej Otyń -Niedoradz - Zielona Góra. Będzie to uzupełnieniem projektu „Kolej na rower”, w ramach którego powstało ok. 50 km ścieżki rowerowej na dawnej linii kolejowej Wolsztyn – Żagań nr 371.

To odpowiedź na potrzeby społeczne i ważny element sieci komunikacyjnej, która musi być ekologiczną alternatywą dla ruchu samochodowego.

- Już dzięki budowie ścieżki ze Stypułowa do Sławocina znacznie uaktywnił się ruch rowerowy. Nie chcemy na tym poprzestać i idziemy w kierunku kolejnych niskoemisyjnych rozwiązań komunikacyjnych w naszym subregionie. To odpowiedź na potrzeby społeczne i ważny element sieci komunikacyjnej, która musi być ekologiczną alternatywą dla ruchu samochodowego – mówi Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.

Będzie ścieżka o długości ponad 200 kilometrów

- Dokładnie to samo wyzwanie obowiązuje w tworzonym Zielonogórsko-Nowosolskim Miejskim Obszarze i stąd inicjatywa budowy ponad 11 kilometrów ścieżki rowerowej, która połączy Otyń z Niedoradzem, a następnie Niedoradz z Zieloną Górą na wysokości Zatonia – zapowiada burmistrz. – W ten sposób nastąpi połączenie dwóch ważnych w regionie systemów komunikacyjnych – ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 200 kilometrów.

60 tysięcy złotych na pierwsze zadanie

Pierwszym niezbędnym dla tego kierunku krokiem jest opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla projektowanego odcinka trasy, bez czego nie będzie można ubiegać się o dofinansowanie. Z tą myślą Rada Miejska Otyń przegłosowała w czwartek również uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej dla powiatu nowosolskiego.
- Jest to dotacja celowa w wysokości 60 tys. zł, która pomoże w opracowaniu Programu Funkcjonalno-Użytkowego nowego odcinka ścieżki. A to z kolei pozwoli dookreślić zakres robót i ich dokładną wycenę – mówi Burmistrz Otynia.

Źródło: Urząd Miejski w Otyniu

CZYTAJ TEŻ:
Otyń jest pierwszą gminą, w której wystąpił ASF na fermie świń. Teraz burmistrz przestrzega przed ptasią grypą. Mieszkańcy mają zamykać kury

Pierwsze w zachodniej Polsce ognisko ASF na fermie świń w Niedoradzu. Stado liczące 20 tysięcy sztuk jest likwidowane. Zamknięta część drogi

ZOBACZ TEŻ:
Lubuskie. Mosty przygraniczne na Ziemi Lubuskiej - SOBOLICE. 23.03.2020

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto