Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wygląda odnowiona stacja kolejki wąskotorowej w Kańczudze [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Stacja kolejki wąskotorowej w Kańczudze po renowacji w Kańczudze. To największy budynek na zabytkowej linii kolejki z Przeworska do Dynowa. Odtworzone zostały elementy historyczne, a także odnowione wnętrza. Stacja w Kańczudze została uruchomiona w 1904 roku razem z wąskotorową linią kolejową Przeworsk-Dynów.
Stacja kolejki wąskotorowej w Kańczudze po renowacji w Kańczudze. To największy budynek na zabytkowej linii kolejki z Przeworska do Dynowa. Odtworzone zostały elementy historyczne, a także odnowione wnętrza. Stacja w Kańczudze została uruchomiona w 1904 roku razem z wąskotorową linią kolejową Przeworsk-Dynów. Darek Delmanowicz/PAP
Można już zwiedzać odrestaurowaną stacją kolejki wąskotorowej w Kańczudze. Odtworzone zostały elementy historyczne, a także odnowione wnętrza.

To największy budynek na zabytkowej linii kolejki z Przeworska do Dynowa. Odtworzone zostały elementy historyczne, a także odnowione wnętrza. Stacja w Kańczudze została uruchomiona w 1904 roku razem z wąskotorową linią kolejową Przeworsk-Dynów.

Początkowo była to linia służąca do transportu buraków cukrowych z plantacji w tym regionie do cukrowni w Przeworsku. Z czasem przewożono również inne towary, ale również uruchomiono przewozy pasażerskie.

Całą linię kolei lokalnej Przeworsk – Dynów otwarto w dniu 8 września 1904 r. oddając ją do użytku publicznego. Ze stacji osobowej w Przeworsku doprowadzono bocznice do cukrowni, dla której już jesienią transportowano buraki cukrowe. Właścicielem kolei do roku 1908, w którym ukonstytuowało się towarzystwo akcyjne „Kolej Lokalna Przeworsk – Dynów” był książę Andrzej Lubomirski.

Na trasie kursowały pociągi mieszane towarowo – osobowe, wykonywały one manewry na stacjach, co wydłużało czas przejazdu, który wynosił 3,5 godziny. Powodowało to niezadowolenie u podróżnych, którzy skarżyli się na zbyt długi czas przejazdu. Postanowiono wprowadzić pociągi osobowe, które pokonywały całą trasę w 2,5 godziny, a średnia prędkość wynosiła ok. 13 km/h.

Po II wojnie światowa wąskotorówka przez kilkadziesiąt lat przewoziła ludzi i trasie Przeworsk Wąski - Dynów. Była niezawodnym środkiem transportu z Kańczugi do Przeworska, choć powolnym. W latach 90. ubiegłego wieku zaprzestano regularnych kursów. Kolejka przewoziła towary.

Obecnie linia Przeworskiej Kolei Wąskotorowej "Pogórzanin" to jedna z większych atrakcji turystycznych w województwie podkarpackim. Można się przejechać regularnym, weekendowym połączeniem lub wynająć specjalny skład.

Więcej informacji i kolejce, dni i godziny odjazdu pociagów w Internecie na stronie Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Tutaj również można kupić bilety.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zobacz, jak wygląda odnowiona stacja kolejki wąskotorowej w Kańczudze [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto