Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znakowanie rowerów w Nowej Soli. Zainteresowanie jest ogromne. Jest już nowy termin kolejnej akcji

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Pierwsze znakowanie rowerów w Nowej Soli
Pierwsze znakowanie rowerów w Nowej Soli Urząd Miejski w Nowej Soli
Mieszkańcy Nowej Soli nie chcą, aby złodzieje kradli im rowery. Zainteresowanie znakowaniem rowerów jest ogromne. Stąd nowa data akcji!

Policja w Nowej Soli. Znakowanie rowerów

W czwartek, 14 lipca popołudniu w Nowej Soli można było oznakować rower. Wspólna akcja policji i urzędu miasta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wielu mieszkańców chciało skorzystać z tej możliwości, która odbyła się pierwszy raz w mieście.

- Jak na trzykrotną Rowerową Stolicę Polski przystało, frekwencja mieszkańców dopisała! Niestety nie wszyscy chętni mogli skorzystać ze znakowania roweru, mimo wydłużonej o godzinę akcji - przyznaje Ewa Batko, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. - Ale nic straconego. 27 lipca, w godz. od 11.00 do 13.00 zapraszamy do Komendy Policji, będą też terminy popołudniowe.

Urząd Miejski zakupił trzy urządzenia do znakowania rowerów oraz zaprojektował i wyprodukował karty będące potwierdzeniem, że rower został zarejestrowany w policyjnej bazie.

- Na każdą ramę pojazdu za pomocą specjalnego urządzenia został wygrawerowany indywidualny numer identyfikacyjny, a wydane właścicielowi dokumenty, potwierdzające tę czynność, mogą ustrzec od kradzieży - wyjaśnia mł. asp. Justyna Sęczkowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. - Każda ingerencja w naniesiony numer na ramie i próba zatarcia może zniechęcić potencjalnego kupca do jego nabycia. Dzięki niemu, w przypadku kradzieży, łatwiej można namierzyć jednoślad, który padł łupem złodzieja.

Pierwsze znakowanie rowerów w Nowej Soli

Znakowanie rowerów w Nowej Soli. Zainteresowanie jest ogromn...

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

- Znakowanie rowerów jest jedną z metod zabezpieczania ich przed kradzieżą - informują lubuscy policjanci. I apelują, aby stosować też inne metody ochrony. To przede wszystkim odpowiednie zapięcia renomowanych firm, gdy pozostawiamy rower w miejscu publicznym. Ponadto, nie powinno się pozostawiać rowerów na klatkach schodowych, w piwnicach, na balkonach. Jeśli jest to konieczne to trzeba zainwestować w solidne drzwi i zamki.
- Warto dysponować fotografią oraz spisanymi numerami fabrycznymi i cechami trwałymi roweru, bowiem w znaczny sposób ułatwi to jego identyfikację i ustalenie właściciela - podkreśla Lubuska Policja.

Warto pamiętać

  • nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.,
  • nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon),
  • stosujmy lepsze zapięcia renomowanych firm. Lepsze zabezpieczenia zajmują zawodowym złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu,
  • zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób aby szczelina zamka była trudno dostępna. Łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło). Nieskuteczne są cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi - łatwo je przeciąć,
  • jeżeli siodełko jest mocowane za pomocą szybkozłączki, zdejmijmy je - rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec, gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze na widoku, nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto