Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Obowiązkowe szczepienia? Edukacja zdrowotna w szkołach? Może tak zapobiegać chorobom zakaźnym

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich.
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Leszek Kalinowski
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, którą zorganizował lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Wiele uwagi poświęcono szczepieniom, edukacji zdrowotnej, zaufaniu do autorytetów i zmianom m.in. w psychiatrii.

Odbyła się ona w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ Udział w niej wzięli: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatra, dr hab. med. Anna Mania - konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, Klinika Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej UM Poznań, dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego. ks. dr Arek Nowak - przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów powołanej przez ministra zdrowia.

Łatwiejszy dostęp do tych, którzy udzielą nam pomocy

Podczas spotkania zauważono, jak pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie. Sprawdzone dotąd systemy i schematy okazały się niewystarczające, by móc normalnie funkcjonować.
Początkowo większości podobało się to, że nie trzeba było chodzić do pracy czy szkoły. Ba, nie trzeba było nawet wychodzić z łóżka. Wystarczył laptop na pościeli. Z czasem jednak izolacja coraz bardziej dawała się nam we znaki.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, podkreślała, jak ważna jest rola rodziny i szkoły. Stąd też reforma zdrowia, dotycząca psychiatrii młodych, wiele miejsca poświęca najbliższemu środowisku dziecka. I jeśli ono ma problemy, bo opieką i wsparcie powinna być objęta cała rodzina. Łatwiejszy powinien być dostęp do specjalistów, którzy niczym lekarz pierwszego kontaktu ocenią stan i podpowiedzą, co dalej. To psycholog, pedagog, psychoterapeuta w szkole. Ustawa nakazuje, by zwiększyć ich liczbę w szkołach. To poradnie środowiskowe, które się tworzą. Docelowo ma ich być 400.
Jak mówiła prof. Janas-Kozik, chodzi o to, by ta pomoc była jak najbliżej ucznia i jego rodziny. By zawczasu udzielać wsparcia.
Nie tylko w tej sytuacji ważna jest profilaktyka. Wiele uwagi poświęcono także szczepieniom, nie tylko tym związanym z koronawirusem. Podkreślano, że on nie zniknął i na jesień możemy się spodziewać wzrostu zakażeń. Lato nie może więc nas uśpić. Ważne są więc szczepienia.

„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Leszek Kalinowski

Coraz więcej rodziców odmawia szczepień

Dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk podkreślał, że z roku na rok zwiększa się liczba rodziców, którzy odmawiają szczepień ochronnych dla swoich dzieci. To może spowodować nawrót chorób zakaźnych, z którymi – wydawało się - już się pożegnaliśmy. Mniej szczepionych jest także dzieci, które uciekły z matkami z Ukrainy. Spodziewać się więc należy nowych wyzwań. Stąd zadanie, by przekonywać tych nieprzekonanych, że szczepionki są bezpieczne i konieczne.
Ale nie jest to takie proste, o czym mówił ks. dr Arkadiusz Nowak. Niektórych nie tak łatwo przekonać.
- Mam dwóch braci, jeden się zaszczepił, drugi nie. I nawet jak zachorował z całą rodziną, nie dał się namówić na szczepienie – opowiadał. – Wydawać by się mogło, że skoro papież Franciszek, papież Benedykt XVI sami się zaszczepili, namawiają innych, to środowisko katolickie będzie w tej kwestii zgodne. A nie jest.
Dlatego ks. Nowak uważa, że szczepienia powinny być obowiązkowe. Ktoś go ten obowiązek zlekceważy, powinien ponieść konsekwencje. Innej drogi nie ma. Powinniśmy pamiętać, że ważniejsze w tym momencie jest dobro ogółu. To nasza odpowiedzialność.
Mówiono też o konieczności wprowadzenia osobnego przedmiotu w szkołach – edukacja zdrowotna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto