Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Gala "Warto jest pomagać" oczarowała wszystkich. Kto został Aniołem Roku? [ZDJĘCIA]

Redakcja
W sobotę, 14 grudnia w hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Zielonej Górze odbyła się gala "Warto jest pomagać".

Kolejny raz Grzegorz Hryniewicz wprowadził publiczność w magiczny klimat świąt. Do Zielonej Góry przyjechali artyści z całej Polski. A wszystko po to, by pomagać. Podczas koncertu wręczono statuetki "Anioła Roku" 2019.

Anioła Roku w kategorii osoba Kapituła konkursowa przyznała Marii Jasińskiej ze Świdnicy.

Pięć lat temu pojawiła się w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw skromna, cicha, zawsze uśmiechnięta wolontariuszka - Maria Jasińska. Przyłączyła się do hospicyjnej rodziny i…została z nią do dziś! Okazało się, że w drobnej Kobiecie kryje się niezwykła siła, dzięki której jedna z podopiecznych będąca od kilku lat unieruchomiona w domu z powodu choroby odważyła się otworzyć na ludzi i świat. Jej życie nabrało kolorów i przestrzeni. Od pięciu lat w każdą sobotę i niedzielę Maria Jasińska przyjeżdża do hospicjum ze Świdnicy, gdzie mieszka. Pomaga chorym przez cały weekend, dba o to, by ci, którzy tego potrzebują uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii . W niedziele roznosi się zapach pieczonego ciasta, przypominając świąteczne popołudnia w domu. To Maria piecze kilkaset rogalików dla wszystkich- i chorych, i personelu. Często mówimy, że jest to osoba niezawodna, na którą zawsze można liczyć. Włącza się co roku również jako wolontariusz akcyjny w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Wraz z nią przychodzi do hospicjum kilkunastoletnia wnuczką Zuzią, która lubi spędzać czas z ludźmi potrzebującymi serdecznego uśmiechu, spokojnej rozmowy.

Doświadczenie zdobyte w wolontariacie pozwala pani Marii wykonywać wszystkie profesjonalne czynności opiekuńczo-pielęgnacyjne przy pacjentach w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Jest przykładem dla młodych wolontariuszy jak należy podchodzić do chorych, jak organizować sobie pracę , jak zdobyć zaufanie. Nawiązuje bliską i serdeczną relację z podopiecznymi, zdobywając ich zaufanie, co daje bardzo dobry efekt terapeutyczny. Pacjenci maja poczucie bezpieczeństwa, przez co czują się lepiej i komfortowo.

W kategorii firma nagrodzono Food Med Centrum. Jest to firma prowadzona przez Aleksandre Majsnerowską-dietetyka klinicznego z ogromna wiedza. Pod szyldem firmy prowadzi ona warsztaty dietetyczne m.in. fundacji ATAM dedykowane mamom, chcącym wrócić do pracy po urlopie, czy w bibliotece miejskiej na spotkaniach z mieszkańcami miasta. Zorganizowała dużą akcję charytatywną Skup Tłuszczu, która miała na celu odchudzenie trzech ochotników i sprzedaż ich "tłuszczu", a pieniądze ze sprzedaży przekazane są na subkonto trzech chorych dziewczynek, które są jej podopiecznymi. Poświęca swój wolny i prywatny czas na pomoc innym, na uświadamianie ich jak bardzo ważna jest dieta w dzisiejszych czasach.

W kategorii instytucja zaszczytny tytuł przyznano Lubskiemu Domowi Kultury, który pod dyrekcją Marii Łaskarzewskiej jest otwarty na wszystkich ludzi. To nie tylko budynek, ale miejsce, gdzie wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. To otwarta na rozwijanie skrzydeł instytucja, która pomaga się realizować, pogłębiać zdolności i otwierać na nowe horyzonty. Lubski Dom Kultury to wielka grupa ludzi, pracowników, tworząca zgraną rodzinę. Pomaganie i otwartość to ogromna domena LDK i wszystkich pracowników.

Po raz pierwszy została też wręczona statuetka „ZŁOTY ANIOŁ”, dla osoby, która w sposób szczególny przyczyniła się dla rozwoju kultury polskiej. Otrzymała ją KatarzynaGaertner - polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Autorka takich przebojów jak „Tańczące Eurydyki”, „Małgośka”, „Wielka woda”, „Bądź gotowy dziś do drogi”, „Diabeł i Raj”, „Na opolskim rynku”.

W tym roku pod nazwą „Artyści Artystom” pieniądze zebrane podczas koncertu w całości zostaną przeznaczone na rehabilitację kompozytorki Katarzyny Gaertner, dla podopiecznej Stowarzyszenia Oli Mądry oraz na wyposażenie nowo powstającego szpitala w Zielonej Górze Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Koncert poprowadzili gorąco oklaskiwani przez publiczność: Joanna Kołaczkowska i Leszek Jenek.
Przy akompaniamencie orkiestry "Warto jest pomagać" pod dyrekcją Wojciecha Zandeckiego wystąpili: Halina Mlynkova, Anna Jurksztowicz, Igor Herbut (studiował na Uniwersytecie Zielonogórskim), Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak, Stanisław Karpiel Bułecka, rodzeństwo: Małgorzata Romanowska i Grzegorz Hryniewicz. Jedna z kolęd zaśpiewała też Joanna Kołaczkowska.

ZOBACZ TEŻ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZIELONA GÓRA: Gala "Warto jest pomagać" oczarowała wszystkich. Kto został Aniołem Roku? [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto