Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcie ulicy w centrum Nowej Soli sprzed wieku okazało się bardzo tajemnicze. Czytelnicy typowali różne ulice, które może przedstawiać

Redakcja
- Była to wówczas ulica o charakterze robotniczym, klasycznie zabudowana – opowiada o dawnej Wilhelmstrasse dr Tomasz Andrzejewski.
- Była to wówczas ulica o charakterze robotniczym, klasycznie zabudowana – opowiada o dawnej Wilhelmstrasse dr Tomasz Andrzejewski. Zbiory Muzeum Miejskiego w Nowej Soli
Czy to dawna ul. Witosa, Arciszewskiego a może Traugutta? Takie były odpowiedzi Czytelników na pytanie, jaką ulicę przedstawia widokówka sprzed wieku. Ale zdecydowanie najwięcej osób wiedziało, jak się dzisiaj nazywa się dawna Wilhelmstrasse. Mamy nowe ujęcie tej ulicy. Można się zdziwić.

Pocztówka, o której mowa, należy do zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Pochodzi sprzed wieku. Po obu stronach drogi są budynki, stoją w gęstej zabudowie, i to mogło zmylić niektórych naszych Czytelników, którzy dopatrywali się tutaj ul. Witosa, Arciszewskiego Traugutta, a także dawnej ul. Armii Czerwonej.

Ulica Wesoła w Nowej Soli to dawna Wilhelmstrasse

Zdecydowanie najwięcej Czytelników prawidłowo wskazało obecną nazwę ulicy, którą można zobaczyć na kartce pocztowej. – Była to wówczas ulica o charakterze robotniczym, klasycznie zabudowana – opowiada o dawnej Wilhelmstrasse dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Mieszkali tutaj w dużej części pracownicy pobliskiej fabryki. Przy tej ulicy była gospoda.

Druga wstydliwa kartka z ulicy Wesołej

Dr Andrzejewski pokazał nam jeszcze jedną kartkę z widokiem dawnej ulicy Wesołej ze wstydliwym, jak się okazało, elementem pejzażu. Chodzi o wiatrak, który był kiedyś na końcu tej ulicy. Tam gdzie dzisiaj jest ul. Kasprzaka kończyło się miasto.

Witraki były uznawane przez fotografów za wstydliwe. Niewiele zdjęć się zachowało z ich wizerunkiem.

– Na kartkach z późniejszych lat wiatraka w tym miejscu już nie ma. Stał tam, gdzie jest dzisiaj przedszkole – opisuje dyrektor muzeum. – Niedaleko jest ulica Młynarska przy której też był wiatrak. W niedużej odległości od siebie były dwa. To bardzo popularne elementy zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Były uznawane przez fotografów za wstydliwe. Niewiele zdjęć się zachowało z ich wizerunkiem. Niektórzy uznawali, że wiatraki szpeciły krajobraz, bo było ich bardzo dużo.

Zobacz, gdzie stał jeden z wiatraków w Nowej Soli. Tutaj kończyło się miasto

Mieszkańcy lubili pozować do zdjęć

Dzieci i dorośli patrzą wprost do obiektywu fotografa sprzed stu lat. Dzisiaj raczej nikt by tak nie pozował. – Na pocztówkach sprzed I wojny światowej bardzo często pojawiały się osoby pozujące fotografowi. W tamtych czasach to była atrakcja jak się pojawiał. Ustawiał się ze sprzętem na środku ulicy i nikt nie trąbił. To na pewno było wydarzenie – wyjaśnia Tomasz Andrzejewski. – Bardzo często pojawiały się całe rodziny pozujące do zdjęcia. Ludzie zdawali sobie sprawę, że będą setki egzemplarzy widokówek i ich postacie będą uwiecznione. Stawali przed domami, lokalami restauracyjnymi, lub usługowymi. Rzadko zdarzało się, żeby ulica na widokówkach była pusta.

Urok kartek pocztowych sprzed wieku bierze się stąd, że oprócz rzeczywistych elementów występujących na ulicach nie ma tej całej infrastruktury, która nam dzisiaj towarzyszy.

Dyrektor muzeum podkreśla, że dzisiaj trudno zrobić zdjęcie w mieście bez samochodów, a w kadrze zawsze są znaki drogowe. – Urok kartek pocztowych sprzed wieku bierze się stąd, że oprócz rzeczywistych elementów występujących na ulicach nie ma tej całej infrastruktury, która nam dzisiaj towarzyszy. Na niektórych kartkach można dostrzec stojaki na rowery na ulicy i zaparkowane w nich rowery na ulicy. Ruch był zdecydowanie mniejszy. Warto przypomnieć, że wtedy mieliśmy do czynienia z mniejszym miastem, które liczyło kilkanaście tysięcy mieszkańców – opowiada nasz rozmówca.

Dawne kartki pocztowe źródłem informacji historycznych

Dr Tomasz Andrzejewski podkreśla, że kartki pocztowe mają duże znaczenie przy szukaniu informacji. – Są potężnym źródłem informacji. Właśnie wydaliśmy 4 tom i zamykamy cykl „Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej”. Musimy znów nazbierać z 200 nowych kartek, żeby móc przygotować kolejny tom – dodaje.
W planie Muzeum Miejskiego w Nowej Soli jest wydawnictwo „Kartki pocztowe 1945 – 2000”. – Z tego okresu zbiory są zdecydowanie mniejsze. Druk kartek z tego czasu był reglamentowany. Były one poddane, jak wszystkie wydawnictwa, cenzurze. Wiele elementów miasta nie dostrzeżemy na nich. Nie można było uwieczniać żadnych zakładów pracy. Był absurdalny zakaz fotografowania dworca kolejowego. Przez to brakuje materiałów źródłowych do wielu badań – stwierdza dyrektor Andrzejewski.

Zobacz zdjęcia z archiwalnych wystaw w Muzeum Miejskim w Nowej Soli

Ciekawostki o Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Wraca idea Lubuskiego Trójmiasta. Jakie szanse ma tym razem? Na początek ma powstać wspólna kolejka, która połączy Nową Sól, Zieloną Górę i Sulechów. O pomyśle mówi prezydent Nowej Soli Jacek Milewski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto