Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Broniszowie. Podczas wakacji będzie można wejść do środka rezydencji [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Znów będzie można zobaczyć wnętrza zamku
Znów będzie można zobaczyć wnętrza zamku Eliza Gniewek-Juszczak
Właściciel zamku w Broniszowie dr Cezary Lusiński organizuje otwarte dni. Będą to sobota, 28 lipca, o godz. 10.00 i niedziela, 12 sierpnia, o godz. 10.00.

Zamek Broniszów zwiedzanie

Najbliższe dni otwarte na zamku w Broniszowie to sobota, 28 lipca, godz. 10.00 i niedziela, 12 sierpnia, godz. 10.00. Właściciel zamku dr Cezary Lusiński opowie o historii miejsca, pokaże komnaty i najciekawsze detale.

Historia zamku w Broniszowie

- Pierwsza wzmianka dotycząca wsi pochodzi z roku 1273, kiedy to komes Bytomia Od­rzańskiego, podstoli główny – Bronislaus, nadał osadzie prawa wsi i nazwę Broniszów - czytamy na portalu Lubuskiego Konserwatora Zabytków. - We­dług Dunckera już wtedy, w XIII wieku miałby powstać w tej miejscowości pierwszy dwór. Późniejszym, znanym z nazwiska właścicielem wsi była rodzina von Ebersbach. Broniszów miałby być ich siedzibą rodową już w XIV wieku. Według Sinapiusa, w 1570 roku wieś znalazła się w rękach rodu von Kottwitz przez małżeństwo Krzysztofa Fabiana von Kot­twitz und Hartau z Ursulą von Ebersbach. Od około połowy wieku XVIII posiadłość na­leżała do rodziny von Skronsky. W 1839 roku posiadłość kupił baron August von Tscham­mer-Quaritz, który rozpoczął przebudowę pałacu w Broniszowie. We władaniu rodziny von Tschammer majątek pozostawał do 1945 roku. Po II wojnie światowej obiekt począt­kowo nie był użytkowany. Następnie pełnił funkcję magazynu GS, później – prowizorycz­nego składu eksponatów archeologicznych. Obecnie jest w rękach prywatnych. Pierwotny budynek dworu został wzniesiony zapewne w XV lub XIV wieku. Była to być może najpierw wieża mieszkalna, której pozostałości w późniejszym okresie nie pozwala­ły na regularne rozmieszczenie piwnic wschodniej części budynku głównego. Około 1500 roku, w części obecnego skrzydła głównego wzniesiono dwór na planie prostokąta z wy­datnym ryzalitem w fasadzie. Pod koniec XVI wieku budynek powiększono w kierunku zachodnim i południowym. W wyniku rozbudowy powstało dwuskrzydłowe założenie z ryzalitem od strony północnej. Około 1600 roku budowla została podwyższona o jedną kondygnację, dostawiono wieżę. W 1606 roku wykonano sgraffito elewacji. Około 1698 roku przekształcono podziały elewacji i zmieniono układ okien fasady i elewacji wschod­niej. Około połowy XIX wieku wzniesiono neogotycką basztę i przebudowano mur kurty­nowy okalający dziedziniec wewnętrzny.

Zobacz też wideo: Magazyn Informacyjny GL 01.06.2018

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto