Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytek w Nowej Soli wygrał specjalny konkurs, w którym może dostać nawet milion złotych! Na co? To zależy teraz od mieszkańców

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
– Nie jestem w stanie wyrazić swojego zadowolenia, satysfakcji i radości z faktu, że  jeden z najstarszych zabytków związany z historią naszego miasta doczeka się remontu właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu, pomocy, determinacji i wiary w sukces – podkreśliła Beata Kulczycka. Zobacz więcej zdjęć ze środka i z zewnątrz
– Nie jestem w stanie wyrazić swojego zadowolenia, satysfakcji i radości z faktu, że jeden z najstarszych zabytków związany z historią naszego miasta doczeka się remontu właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu, pomocy, determinacji i wiary w sukces – podkreśliła Beata Kulczycka. Zobacz więcej zdjęć ze środka i z zewnątrz Beata Kulczycka/Facebook
Nowosolanie zdecydują, co zrobić z dawnym magazynem solnym. Były już różne pomysły na jego wykorzystanie, ale koszty przekraczały możliwości miasta. Teraz miasto wygrało specjalny konkurs, w którym wysokość dotacji może sięgnąć nawet miliona złotych.

Fundacja Most the Most. Konkurs Nasz Zabytek. Wygrała Nowa Sól

Konkurs, który jako jedyna wygrała w województwie lubuskim Nowa Sól jest podzielony na dwie części. W pierwszej mieszkańcy regionu głosowali na to, który zabytek dostanie wsparcie, w drugiej wybrany zostanie pomysł na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.
Fundacja Most the Most po raz pierwszy zorganizowała taki konkurs w naszym regionie. Nabór zgłoszeń trwał od 7 lutego do 7 marca 2022 r. Mieszkańcy przesłali 379 zgłoszeń na 29 zabytkowych obiektów. Ocenę formalną przeszło 19 zabytków. Chęć współpracy z Fundacją i stosowne dokumenty przekazało ośmiu właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków.

– Wspólnie z naszymi mieszkańcami podjęliśmy to wyzwanie i wygraliśmy tę rywalizację. To ogromny sukces - poinformował prezydent Jacek Milewski i podziękował nie tylko współpracownikom za kawał nowosolskiego, żółto - niebieskiego serducha włożonego w to przedsięwzięcie. – Jednak przede wszystkim dziękuje naszym mieszkańcom za inspiracje i zaangażowanie. To kolejny przykład gry drużynowej w myśl hasła razem możemy więcej.

W czwartek osoby zaangażowane w konkursu spotkały się we wnętrzu magazynu.

– Nie jestem w stanie wyrazić swojego zadowolenia, satysfakcji i radości z faktu, że jeden z najstarszych zabytków związany z historią naszego miasta doczeka się remontu właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu, pomocy, determinacji i wiary w sukces – podkreśliła Beata Kulczycka, naczelnik wydziału programowania i promocji w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli.

Komisja konkursowa wybrała zwycięzcę spośród poniższych zabytków:

  1. Dawny magazyn solny w Nowej Soli,
  2. Park w Zaborze,
  3. Wieża Bismarcka w Żaganiu,
  4. Zamek w Żarach,
  5. Zbór poewangelicki w Letnicy,
  6. Zespół zamkowo-muzealny w Międzyrzeczu,
  7. Wiatrak w Lubięcinie,
  8. Dom pomocy społecznej w Trzebiechowie.

– Zawsze, kiedy przechodzę obok niego zastanawiam się, dlaczego nikt jeszcze nie tchnął w nim życia, a przecież jest tego wart: znajduje się w sercu pięknej i zrewitalizowanej dzielnicy portowej, którą nowosolanie i nie tylko kochają najbardziej i która jest wizytówką naszego miasta – napisała o magazynie jedna ze zgłaszających osób.

Konkurs Nasz Zabytek. Jak zgłosić pomysł?

Fundacja Most the Most będzie od 16 maja do 6 czerwca 2022 r. zbierać pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowiony magazyn solny. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).

– Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskiego zabytku. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z jego właścicielem i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji – czytamy w komunikacie fundacji.

Magazyn solny w Nowej Soli. Z historii miejsca

Magazyn Solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli związane było z odmiennym sposobem zaopatrywania Śląska w sól. W połowie XVI w. cesarze z dynastii habsburskiej chcąc uniezależnić się od dostaw tego cennego towaru z polskiej Wieliczki i Bochni wydali stosowne przywileje, które umożliwiły założenie warzelni przetwarzającej sól z importowanego surowca. Wokół założonej w 1563 r. warzelni soli powstała osada Nowa Sól (niem. Neusalz), a przy niej tartak, browar, a z czasem inne warsztaty rzemieślnicze.
Produkcję soli wstrzymano na początku XVIII stulecia. Miejsce warzelni zajęła w 1713 r. faktoria tego surowca, która wchodziła w skład sieci magazynów i składów założonych w nadodrzańskich miejscowościach przez brandenburskich przemysłowców. W 1787 r. wzmiankowano o posiadaniu w faktorii 5 magazynów.
Do czasu likwidacji faktorii solnej w połowie XIX wieku na placu odbywał się handel solą i wzniesiony przy nim w końcu XVIII wieku obiekt służył magazynowaniu tego surowca. Parterowa budowla, nakryta dachem kopertowym z doświetleniem w postaci tzw. wolego oka pełniła funkcje magazynowe do początku XXI stulecia. We wnętrzu zachowała się oryginalna drewniana konstrukcja drugiej kondygnacji oraz belek stropowych. Budynek od dłuższego czasu niszczeje, a znajduje się w atrakcyjnej okolicy, blisko Odry. Doczekał się jedynie remontu dachu. Obiekt charakteryzuje się atrakcyjną przestrzenią tj. 480 metrów kwadratowych.
Źródło: Fundacja Most the Most

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto