18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Ratusz w dyrekcji huty Donnersmarcka już w przyszłym roku [ZDJĘCIA]

Maria Olecha
arch./ zabrze.aplus.pl
W budynku dawnej dyrekcji Huty Zabrze trwa remont. Imponującego gmachu pilnują zabrzańskie lwy. W przyszłym roku będzie tutaj zabrzański ratusz.

Niewiele jest w Zabrzu budynków, przed którymi zatrzymujemy się i oglądamy je z zainteresowaniem. A najmłodsi fotografują się... na grzbietach lwów.

Siedziba dawnej dyrekcji Huty Zabrze, a jeszcze wcześniej huty Donnersmarcka przy ul. prof. Religi robi wrażenie. W ocenie architektów to jeden z najładniejszych budynków użyteczności publicznej w Zabrzu.

Budynek zaprojektował architekt Arnold Hartmann tchnąc w niego ducha władzy. Obiekt wzniesiono w 1907 roku. Elewacja frontowa była symetryczna, artykułowana pilastrami z insygniami górnictwa. Charakterystyczny kamienny portal wejściowy zdobiły figury cherubinów.

Niestety zachowała się tylko jedna figura. W mansardowym dachu była i jest nadal wieżyczka blaszana z tarczą zegarową. Z tej wieży w Nowy Rok grany jest od kilku lat hejnał.

Wewnątrz budynek zdobiły kolumny doryckie i plafony. Wystarczyło tylko wejść do tego obiektu, by poczuć, że to budynek jakichś włodarzy...

Od kilku lat zabytek jest remontowany. Docelowo ma być bowiem miejskim ratuszem. Podczas remontów robotnicy odtworzyli charakter budowli.

Jest jednak zasadnicza różnica: od niedawna wejścia do ratusza strzegą czuwające lwy. Nigdy wcześniej nie stały w tym miejscu. Lwy są kopiami lwów sprzed Parku im. rotmistrza Pileckiego.

- Autorem rzeźb jest znany malarz, grafik i rzeźbiarz, prof. Johann Gottfried Schadow, dyrektor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie - mówi historyk Dariusz Walerjański.

Najbardziej znanym dziełem rzeźbiarza jest Kwadryga Zwycięstwa na słynnej Bramie Brandenburskiej w Berlinie oraz rzeźba Luiza i Fryderyk, przedstawiająca królową Prus.

Zdaniem zabrzańskiego historyka lwy trafiły do Zabrza około 1923 roku, prawdopodobnie z cmentarza hutniczego w Gliwicach.

Nasz ratusz

Budynek dawnej dyrekcji Huty Zabrze będzie miejskim ratuszem. Tutaj swoją siedzibę będzie miało Centrum Zarządzania Kryzysowego. Policjanci, strażnicy miejscy i strażacy będą pracować w jednym miejscu.

Ma to usprawnić pracę i szybkość przekazywania informacji. W ratuszu znajdzie się również centrum miejskiego monitoringu. Te dwie jednostki przeprowadzą się do nowego obiektu pod koniec roku. W przyszłym roku natomiast obradować będą tam także radni na reprezentacyjnej sali sesyjnej.

Do budynku przeprowadzi się ponadto prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik ze swoimi zastępcami, główny inżynier miasta oraz kilka wydziałów magistratu, m.in. kontaktów społecznych, promocji i turystyki, budżetu.

Historia jednej kamienicy. Orzeł na straży

Kamienica Pod Orłem jest bodaj najbardziej znaną kamienicą w Zabrzu. Wszystko za sprawa charakaterystycznego orła zdobiącego jej południową i zachodnią fasadę. Sąsiednia apteka jest również "Pod Orłem". W przyszłym roku budynek będzie świętował swoje setne urodziny!

Kamienicę wybudowano w 1912 roku (tę datę podają najczęściej źródła). Zawsze była bogato zdobiona. Jeśli przyjrzymy się jej dokładnie, zwłaszcze w środku, to zobaczymy, że zachowała się sztukateria oraz oryginalne metalowe balustrady schodów. Nie ma już wiatrażowych okien.
Zanim wybudowano gmach Poczty Głównej w miejscu kamienicy stał inny budynek, jednak wyburzono go właśnie przy okazji burzenia terenu pod gmach poczty w 1909 roku. Trzy lata później kamienica Pod Orłem została wybudowana.

W latach 90. XX wieku swoją siedzibę miał tutaj Zabrzański Informator Samorządowy (dziś Telewizja Zabrze i miesięcznik Nasze Zabrze Samorządowe). Mieści się tutaj nadal Stowarzyszenie Wielka Flota Zjednoczonych Sił.

Kamienicą zarządza wspólnota mieszkaniowa. Trzy lata temu budynek przeszedł remont. Został tak pięknie odrestaurowany, że wygrał konkurs organizowany przez posła Mirosława Sekułę.

ZAMÓW NEWSLETTER "ZABRZE I ŚLĄSK"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto